Forum strony www.multipasko.pl [Regulamin]


Dodaj wpis w tym temacie
Spis tematów
Login:

Hasło:
Strona: 1
Wyślij wiadomość do admina

Przewiń wpisy ↓

Atmospheric noise

2020-07-12 (12:16)

status Mrdominikku
Data rejestracji: 2017-08-31
Ilość postów: 4

15421
wpis nr 1 304 176
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Spędziłem dość dużo czasu analizując różne gry losowe, używając rożnych technik (Keniox, machine learning, deep learning, recurrent network), każdorazowo udało mi się maksymalnie uzyskać dokładność na poziomie 10-20% trafności (w AI musi być minimum 80%, żeby przewidywanie miało sens).

Ostatnio natrafiłem na kilka ciekawych artykułów:

https://www.pcg-random.org/predictability.html
https://ai.stackexchange.com/questions/3850/can-a-neural-network-be-used-to-predict-the-next-pseudo-random-number
https://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1801/1801.01117.pdf

które naprowadziły mnie na:

https://en.wikipedia.org/wiki/Atmospheric_noise

Okazuje się, że bardzo dużo true-random-generators używają własnie takich zjawisk jako dane wsadowe do komputera, aby ten wygenerował liczby losowe. Jedna ze stron, które jest rozwijana od ponad 20 lat przez matematyka (random.org), używająca własnie takich zjawisk oferuje możliwość z ich korzystania.

Na stronie jest bardzo dużo artykułów wyjaśniające działanie generatorów. W skrócie strona używa fal radiowych o konkretnej częstotliwości (nie podanej przez matematyka), które nasłuchują wyładowań elektrycznych w atmosferze, a następnie po odpowiedniej kalibracji szumów można zwrócić liczbę.

Zrobiłem mały test na Szybkie600 i co 4 minuty (przetestujecie sami) używałem random.org do wygenerowania 5 zestawu liczb w tej samej sekundzie (lub sekundę wcześniej) co losowanie. Wyniki były mocno zadowalające. Raz się nawet udało trafić 4z6. Niestety co mi po tym jak nie zdarzyłbym wprowadzić żadnego zestawu przed losowaniem.

Co jeśli Polska spółka Lotto używa jednego z takich generatorów (nie koniecznie random.org) atmosferycznych do generowania liczb w losowaniach. Według wcześniej przytoczonego artykułu można przewidzieć następną liczbę w ciągu znając uprzednio random seed (https://www.statisticshowto.com/random-seed-definition/).

Zapraszam do dyskusji.
2020-07-12 (13:56)

status sindbad
Data rejestracji: 2008-10-13
Ilość postów: 20462

3794
wpis nr 1 304 200
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Krótko – to ślepa uliczka.
2020-07-12 (13:58)

status Mrdominikku
Data rejestracji: 2017-08-31
Ilość postów: 4

15421
wpis nr 1 304 201
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Ślepa bo jeśli to prawda to nie da się przewidzieć jakiś parametrów używa Lotto czy ślepa bo to nie ten rodzaj generatorów jest używany?
2020-07-13 (21:15)

status Lottonauta
Data rejestracji: 2012-09-03
Ilość postów: 2067

13559
wpis nr 1 304 434
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

@Mrdominikku

napisałeś:
".... każdorazowo udało mi się maksymalnie uzyskać dokładność na poziomie 10-20% trafności.."
Nie bardzo rozumiem, wg mnie powinienieś mieć dokładność 0%, jeżeli masz 10-20%, to już jest wielki sukces.



napisałeś:
"Zrobiłem mały test na Szybkie600 i co 4 minuty (przetestujecie sami) używałem random.org do wygenerowania 5 zestawu liczb w tej samej sekundzie (lub sekundę wcześniej) co losowanie. Wyniki były mocno zadowalające. Raz się nawet udało trafić 4z6. Niestety co mi po tym jak nie zdarzyłbym wprowadzić żadnego zestawu przed losowaniem."

Na jakiej zasadzie to miało dawać korzyści.
Czy myślałeś, że w Lotto też używają tego generatora i dostaną takie same wylosowane liczby jak ty, bo to jest w tym samym czasie (prawie) generowane?
O ty naiwny




napisałeś:
"Co jeśli Polska spółka Lotto używa jednego z takich generatorów..."

Jeżeli zamówienia tej państwowej spółki są publiczne, to można to sprawdzić przeglądając je.
Być może używają urządzeń generujących losowość na podst. znanych procesów fizycznych (pamiętam kiedyś o tym dyskutowałem tu na forum). To może być genereator na pdst. procesów rozpadu jąder atomowych bądź, na pdst. polaryzacji optycznej zobacz: qrng.anu.edu.au
Jak ktoś ma informację to niech tu napisze.

--- wpis edytowano 2020-07-13 21:19 ---

2020-07-13 (21:59)

status ja42
Data rejestracji: 2020-04-20
Ilość postów: 515

16162
wpis nr 1 304 450
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

To są kulki a nie generator !
2020-07-14 (21:35)

status Pasko
Data rejestracji: 2003-08-03
Ilość postów: 4318
ADMIN
1
wpis nr 1 304 611
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

W Szybkie 600 faktycznie jest tylko generator.

Trafić 4 z 6 nie jest aż tak trudno ... 1 do 185. Mogło Ci się udać po kilku próbach.
2020-07-14 (21:38)

status sindbad
Data rejestracji: 2008-10-13
Ilość postów: 20462

3794
wpis nr 1 304 614
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Admin, dlaczego istnieje jeszcze temat „Rozmowy o wszystkim CDN”
2020-07-14 (21:44)

status hibernatus
Data rejestracji: 2015-06-21
Ilość postów: 2861

14432
wpis nr 1 304 617
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Bo nabija klikalność
2020-07-15 (13:24)

status ja42
Data rejestracji: 2020-04-20
Ilość postów: 515

16162
wpis nr 1 304 708
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Polskie lotto to przede wszystkim kulki.
Szybkie 600 i Keno to tylko dodatki z ekranową wizualizacją o której pisałem w innym wątku, więc rzecz jasna że generowane przez komputer.
Pytanie tylko niby dlaczego miałby to być generator "atmosferyczny" oraz jaki interes miało by Lotto żeby takiego generatora używać ?
Mrdominikku pisze że wyniki testu w grze Szybkie 600, z używaniem takiego generatora "były mocno zadowalające. Raz się nawet udało trafić 4z6".
Otóż gdyby było tak super to nie sądzę aby Lotto chciało się bawić w taki generator, chyba że są tacy co wierzą że gra w lotto jest po to aby rozdawać wszystkim kasę.
Pewnym nowum w tym teście jest to że liczby z random.org były wprowadzane w tej samej sekundzie co losowanie i efekcie coś tam się trafiało.
Czy więc z tego mamy wyciągać wniosek że lotto też może stosować taki generator ?
Pomijając rzucanie monetą, kostką i mechanizmy sprzętowe do tworzenie liczb losowych można mówić o generatorach liczb "prawdziwie losowych" i "pseudolosowych" gdzie ciąg liczb losowych jest inicjowany tzw. ziarnem.
Może ktoś uzyska informację jaki generator jest dla Keno lub dla gry Szybkie 600 ale dzisiejsze programy komputerowe używające generatora "pseudolosowego" mogą być tak dobre
jak te "prawdziwie losowe" i będąc o wiele praktyczniejsze w zastosowaniu od kulek są prawdopodobnie najczęściej stosowane, tym bardziej że wykazują lepsze własności statystyczne i wyszły już dawno z fazy eksperymentu.

Czy liczby "prawdziwie losowe" mogą pomóc uzyskiwać lepsze wyniki trafień w loteriach ?
"Prawdziwie losowe" oznacza także że nie da się przewidzieć takiej liczby ani następnej która po niej nastąpi, to jak te wyniki mają być lepsze ?
Chyba że w przypadku Atmospheric noise decyduje nieznany czynnik...
| Dodaj wpis w tym temacie | Spis tematów | Wyniki lottoStrona: 1
Wyślij wiadomość do admina