Forum strony www.multipasko.pl [Regulamin]


Dodaj wpis w tym temacie
Spis tematów
Login:

Hasło:
Strona: 1 2
Wyślij prywatną wiadomość do admina

Rzecz o ,,Perpetum mobile...


2019-08-02 (21:29)

statuskociurek
Data rejestracji: 2017-07-07
Ilość postów: 340

15357
wpis nr 1 242 306

Wydaje się że takie rozwiązania bardzo dużo tracą, ponieważ wiatr naciera na skrzydła ułożone zarówno z wiatrem jak i pod wiatr.
Utrata energii Przez to, przypuszczam, że może sięgać nawet do 35 - 40 %
Moim zdaniem, lekarstwem na to, może być osłona na tą część wiatraka, która obciąża.
Bo ona pcha połowę skrzydeł w przeciwną stronę.
Trzeba by osłonić przed wiatrem tą część na czas do puki obciążające skrzydła nie znajdą się w położeniu odpowiednim na przyjęcie siły wiatru w prawidłowym kierunku.
Ta osłona musi działać automatycznie, zmieniać swoje położenie w zależności od kierunku wiatru, i na bieżąco ustawiać się tak, aby wiatr nie mógł naciskać na skrzydła z przeciwnej strony.
2019-08-02 (21:47)

statuskociurek
Data rejestracji: 2017-07-07
Ilość postów: 340

15357
wpis nr 1 242 308

Oczywiście taka osłona powinna być tak zrobiona żeby, jak to się mówi, nie miało się co w niej zepsuć i musi być skuteczna, jak też nie obciążała w żaden sposób wydajności wiatraka.
Po prostu musi być niezależna, działać samodzielnie, bez użycia prądu itp.

--- wpis edytowano 2019-08-02 21:48 ---

2019-08-06 (21:57)

statuskociurek
Data rejestracji: 2017-07-07
Ilość postów: 340

15357
wpis nr 1 242 703

gęstość powietrza

Stanowi pierwszy element równania, jednak jest on dla Ciebie najmniej istotny, gdyż zupełnie nie masz na niego wpływu. W uproszczeniu parametr ten zależy od ciśnienia atmosferycznego i temperatury. W związku z tym przy tej samej prędkości wiatru, podczas zimowej mroźnej pogody, turbina wiatrowa będzie produkować zauważalnie więcej prądu niż latem przy niższym ciśnieniu. Generalnie wiatry zimowe niosą więcej energii niż wiatry letnie.

Ze względu jednak na fakt, że ciśnienie powietrza spada wraz z wysokością, parametr ten ma istotny wpływ na spadek produkcji prądu przy inwestycjach na znacznych wysokościach. Jednak w warunkach polskich, przy założeniu, że Twoja turbina ma zostać postawiona na wysokości do 1000 m n.p.m., spadek produkcji jest niewielki i może zostać pominięty przy prognozach.powierzchnia zakreślana przez wirnik turbiny


Jak wynika bezpośrednio z przedstawionego równania to czynnik, który ma bardzo istotny wpływ na ilość produkcji energii przez turbinę wiatrową. Tym bardziej, że zależy on tylko i wyłącznie od Ciebie, bo to Ty zdecydujesz jaką turbinę zakupisz. Znany dziennikarz tematyki wiatrowej Pau Gipe, napisał kiedyś, że "Nie ma nic co wpływa bardziej na osiągi turbiny wiatrowej niż powierzchnia zakreślana przez wirnik, oczywiście poza samym wiatrem." Ze względu na fakt, że ten parametr jest bardzo często ignorowany przez inwestorów, a przede wszystkim przez sprzedawców i instalatorów turbin wiatrowych, parametrowi temu poświęcamy więcej miejsca.

Próbując interpretować co dla Ciebie oznacza powierzchnia wirnika, proponujemy traktować wirnik jako odbiornik energii wiatru. Czym większy jest Twój odbiornik, tym więcej energii będziesz w stanie za pomocą niego zebrać. Jeśli zwiększysz swój odbiornik dwukrotnie to o tyle samo wzrośnie ilość energii, którą odbierzesz. Analogicznie jest w innych dziedzinach życia. Kabel o dwukrotnie większym przekroju jest w stanie przekazać dwukrotnie więcej prądu. Samochód z silnikiem o pojemności dwa razy większej, ma przeważnie dwukrotnie większą moc, itd.

W broszurach i katalogach turbin wiatrowych parametrem, który opisuje powierzchnię zakreślaną przez wirnik jest jego średnica. Jest to łatwy do interpretacji parametr pozwalający na wyobrażenie sobie jakiej wielkości jest turbina. Jednak przełożenie go na powierzchnię zakreślaną przez wirnik, nie jest takie proste, gdyż obliczenie powierzchni koła wymaga podniesienia długości jego promienia do kwadratu oraz pomnożenia przez liczbę Pi. W związku z tym gdy średnica turbiny rośnie dwukrotnie, powierzchnia zakreślana przez wirnik rośnie aż czterokrotnie. Odwracając logikę stwierdzenia, aby podwoić powierzchnię wirnika, jego średnica musi wzrosnąć tylko o około 41%. Dla lepszego zrozumienia pokazano poniższą zależność na rysunku:

Jak wynika, z przedstawionych powyżej faktów, powierzchnia wirnika elektrowni wiatrowej jest wyjątkowo ważnym parametrem. Z powyższych rozważań na temat istotności tej wartości należy wyciągnąć dwa bardzo ważne wnioski:

Po pierwsze, turbina która ma mały wirnik, produkuje mało prądu i to bez względu na moc elektryczną generatora jaki posiada. Nie oczekuj dużej produkcji prądu od turbiny, która ma mały wirnik. Tak samo jak nie oczekujesz, że samochodem z małym silnikiem będziesz dynamicznie przyspieszał i jeździł z olbrzymimi prędkościami. To są prawa fizyki, których żaden producent turbin wiatrowych nie jest w stanie ominąć.

Po drugie, porównywanie turbin wiatrowych tylko i wyłącznie pod względem mocy znamionowej generatora prądu jest bardzo dużym błędem. Prowadzi on najczęściej do bardzo nieudanych inwestycji. Niestety z naszych obserwacji rynku wynika, że jest to podstawowy parametr, który pokazują sprzedawcy. Pamiętaj, że turbiny z dużym generatorem i małym wirnikiem osiągają moc znamionową dopiero przy bardzo dużych prędkościach wiatru rzędu 16 - 18 m/s. Taki wiatr w Polsce występuje bardzo rzadko. Zdecydowanie lepszym parametrem, do szybkiego porównywania turbin wiatrowych, jest ich średnica wirnika. Finalną decyzję należy najlepiej podjąć w oparciu o prognozę produkcji prądu dokonaną na podstawie rozkładu prędkości wiatru w Twojej lokalizacji oraz krzywej mocy turbiny. Cel jest taki, aby dobrać turbinę, która produkuje najwięcej prądu przy takich prędkościach wiatru, które występują w Twojej lokalizacji najczęściej.prędkość wiatru podniesiona do trzeciej potęgi

Jest to ostatnia wartość w przedstawionym powyżej równaniu energii wiatru. Fakt, że występuje w równaniu podniesiony do trzeciej potęgi, powoduje, że parametr ten ma największe znaczenie w całym równaniu. W pierwszej kolejności wytłumaczymy dokładnie jak duże znacznie tego parametru wynika z faktu podniesienia go w równaniu do trzeciej potęgi.Co oznacza podniesienie prędkości do trzeciej potęgi?

Jeśli załadujesz do pieca dwa razy więcej węgla, będziesz oczekiwał że dostarczy Ci dwa razy więcej ciepła. Jeśli kupisz samochód z dwa razy większym silnikiem, będziesz oczekiwał, że będzie miał około dwóch razy więcej mocy. W przypadku energii wiatru, gdy wiatr wieje z dwa razy większą prędkością, niesie ze sobą aż 8 razy więcej energii. Aby podwoić energię wiatru, wystarczy aby jego prędkość wzrosła zaledwie o 26%. Działa to niestety też w drugą stronę: gdy prędkość wiatru maleje o połowę to energia, jaką niesie spada aż 8 razy. W praktyce oznacza to, że nawet bardzo małe zmiany w prędkości wiatru przekładają się na duże zmiany w energii jaką niesie. Aby to zobrazować, poniżej policzyliśmy wartości różnych prędkości wiatru podniesionych do trzeciej potęgi:

3 m/s: 3 x 3 x 3 = 27

4 m/s: 4 x 4 x 4 = 64

5 m/s: 5 x 5 x 5 = 125

6 m/s: 6 x 6 x 6 = 216

8 m/s: 8 x 8 x 8 = 512

10 m/s: 10 x 10 x 10 = 1000

12 m/s: 12 x 12 x 12 = 1728

Zwróć uwagę, że:

Wiatr o prędkości 6 m/s niesie ze sobą w stosunku do wiatru o prędkości 4 m/s: 216/64 = 3,4 razy więcej energii.

Wiatr o prędkości 10 m/s niesie ze sobą w stosunku do wiatru o prędkości 4 m/s: 1000/64 = 15,6 razy więcej energii.

Wiatr o prędkości 12 m/s niesie ze sobą w stosunku do wiatru o prędkości 3 m/s: 1728/27 = 64 razy więcej energii.Jeśli prędkość wiatru jest taka ważna, to jak możesz na nią wpłynąć?

Wkrótce dalsza część rozdziału.
=====================================

--- wpis edytowano 2019-08-06 22:04 ---

2019-08-06 (22:58)

statuskociurek
Data rejestracji: 2017-07-07
Ilość postów: 340

15357
wpis nr 1 242 717

Jeśli prędkość wiatru jest taka ważna, to jak możesz na nią wpłynąć?
==========
No właśnie, czy ktoś wie jak zwiększyć siłę wiatru na punkt w którym będzie umieszczony wiatrak ?
Przyszła mi taka myśl,
a jakby postawił takie dwie łapy, \ / pod jakimś kontem do kierunku wiatru
to czy pomiędzy tymi wiatro-łapami, siła wiatru byłaby większa ?
Na logikę wiatr wpadałby w tel lej więc u dołu tego leja powinna się skumulować siła wiatru,
Ale jakoś nie jestem tego pewien, a nie chciał bym tracić czasu i pewnie pieniędzy, na budowę takiej makiety żeby to sprawdzić.
Może ktoś coś wie na ten temat, czy da się w ten sposób zwiększyć siłę kinetyczną wiatru.
2019-08-07 (18:23)

statuspewniak112
Data rejestracji: 2014-02-11
Ilość postów: 4073

14047
wpis nr 1 242 778

Regulator odśrodkowy obrotów
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Centrifugal governor.png

Wizerunek regulatora Watta na gmachu ZUT w Szczecinie

Schemat regulatora Watta
Odśrodkowy regulator obrotów (regulator Watta) – urządzenie automatyczne, wykorzystujące siłę odśrodkową do stabilizacji obrotów, początkowo przez dławienie za pomocą przepustnicy dopływu pary w maszynie parowej. Zastosowany pierwszy raz w 1788 przez Jamesa Watta.

Stosowany także w turbinach, sekcyjnych pompach wtryskowych silników wysokoprężnych i silnikach magnetofonów.

W maszynie parowej istniał problem sterowania mocą. Trudne było utrzymywanie stałej prędkości obrotowej, przy zmieniającej się odbieranej mocy. Regulator Watta samoczynnie zmniejszał lub zwiększał dopływ pary utrzymując stałą prędkość obrotową.

Jeśli maszyna jest w spoczynku to ciężarki (kulki) są na samym dole, a przepustnica jest maksymalnie otwarta. Jeśli otworzymy dopływ pary to maszyna parowa zacznie pracować. Obracające się koło maszyny parowej połączone jest z regulatorem obrotów - kulki zaczynają się obracać. Na kulki regulatora działają dwie siły. Siła grawitacji przyciągająca kulki pionowo w dół oraz siła odśrodkowa odciągająca kulki na zewnątrz, co przy takiej konstrukcji regulatora powoduje unoszenie się kulek ku górze. Unoszące się kulki powodowały zamykanie się przepustnicy, a to skutkowało mniejszą ilością pary dostarczanej do maszyny parowej. Maszyna zwalniała, malała więc siła odśrodkowa, kulki opadały w dół więc przepustnica się otwierała i tym samym dostarczała więcej pary do maszyny.

W zależności od dobranych wielkości maszyny, regulatora, dopływu pary i obciążenia maszyna parowa mogła rytmicznie oscylować wokół pewnej prędkości obrotowej lub jeśli parametry były dobrze dobrane ustalała się jedna stała prędkość.

Regulator pokazany na rysunku jest regulatorem tylko grawitacyjnym, to znaczy przy jego pomocy można było uzyskać tylko jedną prędkość obrotową maszyny. Aby zmienić tę prędkość należało zatrzymać maszynę i wymienić kulki na lżejsze (niższa prędkość obrotowa) lub cięższe (wyższa prędkość obrotowa). Późniejsze regulatory posiadały w swojej budowie dodatkowo sprężynę z regulacją napięcia. W ten sposób do dwóch sposobów regulacji prędkości obrotowej opisanych powyżej doszła trzecia - dużo prostsza i szybsza.
2019-08-07 (20:18)

statuskociurek
Data rejestracji: 2017-07-07
Ilość postów: 340

15357
wpis nr 1 242 793

Powrócę na chwilę do ,,Perpetum mobile ll stopnia,, czyli takiego które ma działać w naszych ziemskich warunkach.
Jednym z tych urządzeń jest zwykły komin.
Otusz doczytałem się w necie że takie kominy już istnieją i jak najbardziej produkują prąd elektryczny.
Wygląda jednak że są mało popularne i mało kto o tym słyszał.
A więc mój pomysł, już dawno był wymyślony przez innych i nawet wcielony w życie.
Dlaczego ta technologia nie jest masowo stosowana, tego jednoznacznie wyników badań jeszcze nie poznałem.
No ale jest i działa i to najważniejsze.
=============
Co do wiatraków;
Wydaje się że (turbiny pionowe) można by ulepszyć najłatwiej, stosując osłony przed wiatrem, na tą część wiatraka, która w danym momencie, po wykonaniu swojego zadania, tylko obciąża turbinę.
Ta osłona przed wiatrem może być wzorowana na osłonie jakie się stosuje na kominach,
Tak zwany strażak na kominie osłania wlot komina przed wiatrem, który może utrudnić wydobywanie się dymu z komina.
A po drugie spełnia także jeszcze jedno pożyteczne zadanie.
Mianowicie podczas ruch powietrza, wytwarza podciśnienie przy wylocie, czym wspiera w wydobywaniu się spalin,
2019-08-07 (21:54)

statuskociurek
Data rejestracji: 2017-07-07
Ilość postów: 340

15357
wpis nr 1 242 809

Para linków na ten temat;
https://www.youtube.com/watch?v=cLIiGTZxH5s
https://www.youtube.com/watch?v=yuOXgTC0SRc
2019-08-08 (21:38)

statuskociurek
Data rejestracji: 2017-07-07
Ilość postów: 340

15357
wpis nr 1 242 914

Znalazłem to czego szukałem.
Nawet lepiej, bo wiatrak o dwóch turbinach i ma osłonę przed wiatrem na te części turbin które obciążają po wykonaniu swojego zadania.
Niestety brak mechanizmu który powinien zawsze ustawiać to urządzenie pod wiatr.
Za to jest na szczycie inny wiatrak który uważam jest zupełnie niepotrzebny.
Zamiast tego dodatkowego wiatraka na szczycie konstrukcji, powinny być skrzydła które ustawiałyby całość zawsze pod wiatr.
A to link gdzie można to zobaczyć i na podstawie tego zrobić coś na ten wzór.
Uwzględniając moje sugestie dotyczące udoskonaleń.
https://www.youtube.com/watch?v=so1IqeVqRJQ

2019-08-12 (16:12)

statusstevan
Data rejestracji: 2016-01-13
Ilość postów: 78

14692
wpis nr 1 243 246

a jakby postawił takie dwie łapy, \ / pod jakimś kontem do kierunku wiatru
to czy pomiędzy tymi wiatro-łapami, siła wiatru byłaby większa ?

Odp. Tak, będzie większa. Jest na youtube takie coś w kształcie koła- tzw. wentylator bezruchowy. Trzeba wpisać tę lub podobną frazę i znajdziesz. Ale ta zabawa z wiatrakami da niewielkie efekty. Znajomy kupił to i już chce sprzedać! Szukaj na youtube- są bezruchowe generatory prądu, i nie widzę powodów by miały one nie działać. Ale już pijawki kapitalistyczne skasowały dobrą stronę na ten temat. Także można pobawić się w konstrukcję magnetycznego silnika Yildiza. Z tym, że na jednym okręgu on nie zadziała. Muszą byś przynajmniej trzy, aby siła wypychu dwu magnesów przezwyciężyła siłę oporu trzeciego magnesu. To jest bardzo trudno ustawić. Także ludzie robią łapacze elektryczności atmosferycznej. Aż spala to żarówki, ale trzeba zrobić trafo obniżające napięcie, i konieczna oczywiście dioda Zenera. Ale czy się na tym znasz??
Ja już zaczynam nawijać druty na urządzenie o którym pisałem. Wg. mnie, i chyba się nie mylę, powinno dać jakąś nadwyżkę prądu.
Szukaj w internecie: wpisz np . magnetic motor malaysia patent
https://www.youtube.com/watch?v=QqVmzIlMPhI
Z tym, że na jednym rządku magnesów to nie zadziała- robiłem to- nic z tego nie wyszło.
2019-08-27 (18:29)

statuskociurek
Data rejestracji: 2017-07-07
Ilość postów: 340

15357
wpis nr 1 244 955

stevan;
No i jak Ci idą prace nad tymi magnesami.
Czy już są jakieś pierwsze efekty ?

--- wpis edytowano 2019-08-27 18:30 ---

2019-09-01 (19:24)

statusstevan
Data rejestracji: 2016-01-13
Ilość postów: 78

14692
wpis nr 1 245 675

Tak, jest to już zrobione, ale wyniki bardzo słabe. Ma za małą moc. Zasilam na wejściu 6 V, a na wyjściu daje 12 V, ale prąd bardzo mały. Spróbuję jeszcze cewki nawinąć grubym drutem, lub podłączyć dynamo. W teorii tylko wygląda to pięknie i logicznie.
2019-09-02 (20:36)

statuskociurek
Data rejestracji: 2017-07-07
Ilość postów: 340

15357
wpis nr 1 245 861

steven Ty tak widzę że masz wiedzę o prądzie elektrycznym;
Czy potrafił byś wytłumaczyć laikowi, tak łopatologicznie, ;( co trzeba zrobić z silnikiem np. od pralki, żeby się stał prądnicą)
A następnie żeby ten prąd skierować do grzałki podgrzewającą wodę w bojlerze.
2019-09-02 (21:14)

statusedi8
Data rejestracji: 2007-04-03
Ilość postów: 27632

2623
wpis nr 1 245 871

kociurek> wpisz do wyszukiwarki na YT "prądnica z silnika od pralki"
a znajdziesz sporo filmów na ten temat np.
https://www.youtube.com/watch?v=o6Q4gfZQ9j8

--- wpis edytowano 2019-09-02 21:18 ---

2019-09-02 (22:02)

statusstevan
Data rejestracji: 2016-01-13
Ilość postów: 78

14692
wpis nr 1 245 884

Tak, są na YT takie filmy. Jeszcze spróbuj tego, co ja kiedyś robiłem- elektryczność atmosferyczna. Były słabe efekty. Antenę miałem z blachy (50x 50 cm), w pokoju, i płytkie uziemienie za oknem. Do tego musi być generatorek np. 50 Hz. Dioda dawała światło przez 4 dni, zanim wyczerpała się bateryjka 1,5 V zasilająca ten generatorek. Kiedyś się jeszcze pobawię z dużą anteną i głębokim uziemieniem. Ci co tak zrobili mówią, że spalało im to żarówki. Musieli zakładać trafo obniżające napięcie. Jeżeli antena będzie z grubego drutu i uziemienie wkopane na 1,5 metra, to podobnież można grzać w zimie farelką. Ale jest w takiej konstrukcji pewna tajemnica, żeby to wydajnie zadziałało. Inaczej, robota na nic.
2019-09-10 (03:26)

statusqbam
Data rejestracji: 2017-08-03
Ilość postów: 1693

15384
wpis nr 1 246 764

Prowokacyjnie-po jakim czasie wiatrak wytworzy energię niezbędną do wykonania identycznego egzemplarza wiatraka? Bo to, ze bez dotacji finansowo wychodzi na zero po kilkunastu latach już nie zachęca.

Pozdrawiam
2019-09-10 (19:56)

statuskociurek
Data rejestracji: 2017-07-07
Ilość postów: 340

15357
wpis nr 1 246 882

qbam;
To prawda co piszesz.
Zwłaszcza w naszych polskich realiach (wiatrowych)
Jednak wykonując taką elektrownie wiatrową z (elementów z odzysku itp.) w tym dużo własnej robocizny, można koszty budowy bardzo znacznie obniżyć.
A ponad wszystko, do popularnych rozwiązań, trzeba wprowadzić nowatorskie rozwiązania,
takie które skutecznie wyeliminują straty siły wiatru.
Bo jak wiadomo, wiejący wiatr, z jednej strony napędzę, a z drugiej strony hamuje turbinę.
Przez to cały wiatrak jest mało wydajny.
Trzeba pozbyć się (na tyle ile to możliwe) tego obciążenia.
To pozwoli ukręcić z wiatru dużo więcej prądu, a do tego sprawić że nasza elektrownia będzie dużo stabilniejsza. A rozruch będzie następował przy mniejszych wiatrach.
2019-09-10 (20:06)

statuskociurek
Data rejestracji: 2017-07-07
Ilość postów: 340

15357
wpis nr 1 246 884

Np. bardzo ciekawym rozwiązaniem w kwestii prądnicy jest prądnica tak zwana (amerykanka)
Wydaje się że jest zarówno prosta w budowie, na tyle że można się pokusić jej budowy samemu, i właściwie niema tam nic co by mogło się popsuć.
No i jest prądnicą wolnoobrotową, co sprawia że może się nadawać do wiatraka.
2019-09-10 (20:06)

statuskociurek
Data rejestracji: 2017-07-07
Ilość postów: 340

15357
wpis nr 1 246 885

Np. bardzo ciekawym rozwiązaniem w kwestii prądnicy jest prądnica tak zwana (amerykanka)
Wydaje się że jest zarówno prosta w budowie, na tyle że można się pokusić jej budowy samemu, i właściwie niema tam nic co by mogło się popsuć.
No i jest prądnicą wolnoobrotową, co sprawia że może się nadawać do wiatraka.
2019-09-11 (20:35)

statuskociurek
Data rejestracji: 2017-07-07
Ilość postów: 340

15357
wpis nr 1 247 040

Pod tym linkiem jest dość dobrze (obrazowo) wytłumaczone, jak samemu taką prądnicę wolnoobrotową zrobić.
A warto, bo koszty kupna gotowej, są bardzo duże.

https://elektrownia.mat-hurtownia.com.pl/pradnica
2019-09-16 (20:54)

statusstevan
Data rejestracji: 2016-01-13
Ilość postów: 78

14692
wpis nr 1 247 701

Ru. Energia z ziemi, wg pomysłu amerykańskiego wynalazcy. Ruski podwyższa napięcie przez duży transformator. Należy jeden przewód podłączyć do minusowego z sieci (nastąpi indukcja- dostawca energii może się przyczepić i ukarać, ludzie robią to inaczej), i drugi do uziemienia metalowej, wodnej kanalizacji (nie do gazowej!). Lub do wykopanego własnego uziemienia z blachą 1x 1 metr, na głębokości ok. 1,5 metra. Wyjście tych przewodów podłączyć do wyjścia trafo (nie wejścia!). Na utworzonym tak wyjściu podwyższy się napięcie do 120- 230 V- ładuje śmiało telefon, pali się żarówka diodowa. Ale moc nieduża. Zwiększy moc zastosowanie trafo z mikrofali, ale trzeba pomierzyć wartości i skorygować je. Konstruowanie tylko na własną odpowiedzialność- będzie niebezpieczeństwo porażenia, bo to trafo magazynuje dużą energię. Link- https://www.youtube.com/watch?v=LEnxtNZ5KdI
| Dodaj wpis w tym temacie | Spis tematów | Wyniki lottoStrona: 1 2
Wyślij prywatną wiadomość do admina

Statystyka forum:    
Piszących osób w ostatnich 30 dniach: 133 Ilość tematów: 4049 Ilość odsłon tematów: 55497717 Ilość wypowiedzi: 1233979