Forum strony www.multipasko.pl [Regulamin]


Dodaj wpis w tym temacie
Spis tematów
Login:

Hasło:
Strona: 1
Wyślij wiadomość do admina

Przewiń wpisy ↓

Inspirujące fragmenty prozy...

2023-04-18 (10:05)

status vidmo
Data rejestracji: 2004-11-03
Ilość postów: 9266

449
wpis nr 1 462 710
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

[...]Ja, smutek, jestem z Tobą. Ja jestem twój smutek, ponieważ smutki innych ludzi wstydzą się ciebie, kryją się, nie chcą się ośmieszyć. Dzielę z tobą łoże, chleb i sól, a ty beze mnie nigdy nie poznałbyś ich smaku. Zasypiasz, kiedy cię kołyszę, śpisz mną przykryty i budzisz się, kiedy przypomnisz sobie o mnie. Ubieram cię i żywię, bo przeze mnie, tylko przeze mnie jesteś zawzięty i uległy, jesteś wariatem i mędrcem, jesteś tym, w czym inni widzą twoją wartość i marność, tym, co ich smutki w tobie cenią i czego nie cenią. Ja, smutek, prowadzę cię ku wszystkim zabawom, w to, czym chciałeś albo nie chciałeś być i czym jesteś, chociaż nie chcesz o tym wiedzieć. I ja jestem winny temu, jakie kłamstwa mówisz innym i do czego przyznajesz się przed samym sobą, jestem winny i temu, że nie czujesz się winny. Prowadzę cię, byś szukał i nie znalazł, prowadzę cię, żebyś stał się tym, co poszukuje. Umiem dawać, umiem schować się w kącie i zmaleć, umiem być wielki i cię zagarnąć. Jestem wszystkimi twoimi miłościami, nigdy twoją nienawiścią, dlatego nie żywisz jej tam, gdzie powinieneś. Ale skoro mnie poznałeś, to już zawsze w wodach stojących i tych, co płyną wartko, będziesz widział moje postrzępione odbicie. A jeśli zechcesz mieć duszę, będziesz ją mieć, bo ja, smutek, jestem całą twoją duszą, twoim współczuciem i nieczułością, uczynkami dobrymi i złymi oraz świadomością tego, czym są. Ty i ja nazywamy to życiem. Przywykliśmy. Nie jesteśmy niczym innym niż sobą nawzajem i to właśnie nazywamy życiem. Jeżeli znasz mnie wystarczająco dobrze, to wiesz, że prowadzę cię ku śmierci jak baranka potulnego i pozbawionego wełny - do owczarni, gdzie już mnie przy tobie nie będzie, bo ja, smutek, nie mam nikogo poza tobą(...).

- Karen Michal, "Przemili sąsiedzi."
2023-04-18 (22:48)

status vidmo
Data rejestracji: 2004-11-03
Ilość postów: 9266

449
wpis nr 1 462 793
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

" Oszukujemy siebie tak często, że gdyby nam za to płacili, moglibyśmy się spokojnie utrzymać."
Stephen King - "Ręka Mistrza."
2023-04-23 (00:34)

status vidmo
Data rejestracji: 2004-11-03
Ilość postów: 9266

449
wpis nr 1 463 363
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

– Czy wierzysz, że ludzie potrzebują miłości?

– Dalej w to nie wierzę. To jest największe kłamstwo tego świata.

- Dlaczego?

- Oni potrzebują emocji. Potrzebują stałości. Potrzebują ocen. Tego im brakuje, a nie miłości.
To, co się teraz dzieje, to szaleństwo. Ludzie robią wszystko, by wytworzyć negatywne emocje u innych, poprzez strach, wstyd i poczucie winy.
Oni potrzebują stałości, by zatrzymać to, co mają i na tym skupiają uwagę, a nie na miłości.
Wszystko określają, nazywają, oceniają. Wszystko robią, oprócz poznawania siebie, poznawania miłości.
Zobacz, miłość mają wszędzie. Mają ją w zwierzętach, ale je zjadają. Mają ją w przyrodzie, ale ją niszczą. Mają ją w innych ludziach, ale ich krzywdzą. Mają ją w sobie, ale robią wszystko, by jej nie poczuć.
Nawet sami dobrowolnie znieczulają się poprzez cukier, alkohol, narkotyki, objadanie się, papierosy, sztuczne jedzenie, oglądanie strasznych filmów.

- Może brakuje im miłości?

- Proszę, nie mów mi, że im brakuje miłości. Jedynej miłości, jakiej im brakuje, to tylko w kilku osobach, które nazywają swoimi rodzicami, dziećmi i partnerami. Ale i tak później zamknęliby ich w złotej klatce i więzili.

- To może brakuje im spokoju?

- Nie mów mi, że pragną spokoju. Ich tylko interesuje to, co jest na zewnątrz i jak żyją inni ludzie.
Byleby do czegoś porównać, ocenić. Byleby znów potakiwać.
Myślą tak, jak im nakazują media i tylko czekają na kolejną sensację i kolejną emocję.

- Może w ten sposób szukają miłości?

- Nie mów mi, że szukają miłości. Gdy nie mają miłości w sobie, nigdy jej nie znajdą na tym świecie.
Jak mogą znaleźć coś, jeśli nie wiedzą, jak to wygląda.

- Proszę zamilcz. Już dziś nic nie mów…

Maciej Wiszniewski
| Dodaj wpis w tym temacie | Spis tematów | Wyniki lottoStrona: 1
Wyślij wiadomość do admina