Forum strony www.multipasko.pl [Regulamin]


Dodaj wpis w tym temacie
Spis tematów
Login:

Hasło:
Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8
Wyślij wiadomość do admina

Przewiń wpisy ↓

COVER METHODS - rozwiniecie

2011-05-05 (20:41)

status tj_gumis
Data rejestracji: 2010-03-31
Ilość postów: 337

12456
wpis nr 422 152
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Witam wszystkich



Biorac pod uwage rezultaty statystyczno-probabilistyczne aktywnych osob na forum w polaczeniu z wysilkami moimi i innych zwiazanymi z poszukiwaniami mozliwosci prognozowania zdarzen losowych min za pomaca siec neuronowych, doszedlem do wniosku ze i jedno i drugie mozna o przyslowiowy kant d@u@p@y rozbic.



Oczywiscie z zastrzezeniem ze sukcesem mozna nazwac tylko i wylacznie trafienie np pelnej 5-tki w mini w sposob ekonomicznie uzasadniony.

Dla mnie 2,3 czy nawet 4 to jednak caly czas porazka tybmardziej jesli calkowity bilans jest in minus.



Zaczalem zatem szukac innych mniej konwencjonalnych metod - oczywiscie nie mam tu na mysli ani snow ani slow ani wahadelek itp itd. - z calym sympatia dla osob tym sie zajmujacych.



Zatem jesli nie statystyka ani probabilistyka, jesli nie prognozowanie to co ?

Co jesli nie zdarzenia separowane i w sposob separowany zalezne jedno od drugiego ?

Co jesli nie zdarzenia zmienne liniowo (lub nie) w czasie ?



Jedna z mozliwosci sa zbiory tych zdarzen bedace tworami nieseparowanymi rozpatrywane jako twory zlozone.



Tego typu twory maja cechy i wlasciowosci liniowo zmienne w czasie opisywalne za pomoca banalnych przeksztalcen w przeciwienstwie do zdarzen analizowanych w sposob separowany.



Wylacznie na uzytek tego watku niech definicja zdarzen losowych bedzie stwierdzenie iz zdarzenia losowe to takie zdarzenia dla ktorych niemozliwe jest okreslenie zadnych cech wspolnych, zaleznosci ani korelacji zarowno w czasie jak i przestrzeni. Wszelkie obserwacje ktore temu przecza sa jedynie zaburzeniem, deformacja chaotyczna obserwowanego ciagu.



Teraz pytanie. A co jesli przecza temu wyniki obserwacji zbiorow zdarzen losowych ?



Do obserwacji cech o ktorych wspomnialem wyzej mozna wykorzytac wlasnie metody pokryciowe.



Wiekszosci metody pokryciowe kojarza sie przede wszystkim z okreslaniem ekonomiki gry na podstawie obliczanej ilosci wszystkich mozliwych n-elementowych kombinacji lub n-m elementowych sub-kombinacji.



Jest to jednak zbyt daleko idace uproszczenie i mowienie o wykorzystaniu metod pokryciowych oczywiscie mija sie z celem bo nie ma z nimi nic wspolnego.



Przejde zatem to sedna mojej wypowiedzi. Czy jest wsrod forumowiczow ktos ktorego zainteresowanie metodami pokryciowymi wybiega poza obliczenia ilosci mozliwych kombinacji ?



Zaznaczam ze jesli dojdzie do rzeczowej wymiany zdan krazacy miedzy innymi tematami \"dyzurni frustraci\" nie beda mieli zbyt wielu mozliwosci wypowiedzi.

Jesli do takiej wymiany zdan nie dojdzie watek po prostu umrze smiercia naturalna.



Pzdr



tj_gumis.





2011-05-05 (22:07)

status LottoTest
Data rejestracji: 2010-11-12
Ilość postów: 721

12730
wpis nr 422 186
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

witaj tj_gumis,

powiem Ci, że mnie osobiście zainspirowało stwierdzenie:



\"Pomimo, że wynik pojedynczego rzutu monetą lub kością do gry często z praktycznego punktu widzenia można uważać za nieprzewidywalny, jeżeli eksperyment taki powtórzony zostaje wielokrotnie, mogą pojawić się pewne prawidłowości i wzory statystyczne, które można badać i przewidzieć.\"



uważam także, że:

\"Rachunek prawdopodobieństwa zajmuje się badaniem abstrakcyjnych pojęć matematycznych stworzonych do opisu zjawisk, które nie są deterministyczne: zmiennych losowych w przypadku pojedynczych zdarzeń oraz procesów stochastycznych w przypadku zdarzeń powtarzających się (w czasie). Jako matematyczny fundament statystyki, teoria prawdopodobieństwa odgrywa istotną rolę w sytuacjach, w których konieczna jest analiza dużych zbiorów danych.\"



nie tworzę także definicji na użytek tego wątku, dla mnie jasne jest, że:

\"Intuicyjnie, zdarzenie losowe to pewien zbiór możliwych wyników danego eksperymentu. Może to być zarówno zbiór składający się z pojedynczego wyniku jak i zbiór złożony z większej ilości elementów. Zdarzenia losowe rozważa się w rachunku prawdopodobieństwa.

Zdarzenia losowe są zbiorami, więc podlegają wszelkim prawom, zasadom i działaniom określonym dla zbiorów.

Zwróćmy też uwagę na terminologię opisu zdarzeń losowych. Pojedynczy wynik eksperymentu jest określany jako zdarzenie elementarne, np. 1, 4 itp. Zdarzenie losowe to zbiór, np. {3}, {1,4,5}. Podzbiory danego zdarzenia losowego są nazywane zdarzeniami sprzyjającymi danemu zdarzeniu. Zdarzenia losowe {1} i {4} (a także np. {4,5}) sprzyjają zdarzeniu {1,4,5}.\"



a podsumowując:

chodzi właśnie o te \"zdarzenia sprzyjające\", które m.in. bada i wyjaśnia:

\"Teoria prawdopodobieństwa (także rachunek prawdopodobieństwa lub probabilistyka) – dział matematyki zajmujący się zdarzeniami losowymi.\"



pozostaję wierny swojemu statystyczno-probabilistycznemu podejściu do analiz i typowania \"zdarzeń sprzyjających\", nie zaliczam się też do \"dyżurnych frustratów\" na tym forum, ale życzę Ci powodzenia w kontynuacji tematu i wielu wypowiedzi.



cytaty zaczerpnięte ze Słownika http://www.lottotest.pl/wikipedia.html na moim portalu Serwis LottoTest.pl - Portal dla Sympatyków Gier Liczbowych.



pozdrawiam
2011-05-05 (22:28)

status tj_gumis
Data rejestracji: 2010-03-31
Ilość postów: 337

12456
wpis nr 422 192
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Dzieki stary za wysilek, ale ten watek nie ma na celu prezentacji edukacyjnych walorow twojej stronki.

Poza tym nie ma nic wspolnego ani z rachunkiem prawdopodobienstwa ani statystyka.

Jesli chcesz cos dodac od siebie to na temat i po przeczytaniu tego co ja napisalem, a nie tylko to co sam chcesz napisac.



Pzdr



tj_gumis
2011-05-08 (00:11)

status Kurka
Data rejestracji: 2009-01-23
Ilość postów: 2551

4098
wpis nr 422 801
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Gumiś,

cierpię na brak czasu -znacz to?

pewnie tak ( pytanie retoryczne - odpowiedź w sumie też)



co jest podobne do losu?

nie za bardzo - matematyka

no to co ? wahadełko ?

jest tych tematów coraz więcej (o wahadełku - nie śmieje się ale nie mam o tym zielonego pojęcia więc głupotą było by śmiać się z czegoś czego się nie ogarnia)

Pokemony ( ) typu : fraktale

znane od tysiąca lat , ale dopiero teraz od (nie wiem - 20 lat?) co raz częściej wykorzystywane.



Też nie znam tematu ( trochę jednak więcej niż wahadełko) , może (zaznaczam: morze a nawet ocean) , jest to gałązka (oby konar) - kierunek gdzie może ( może aż nie ocean) warto iść , próbować.



Dywan , trójkąt sierpinskiego czy inne fraktale (bardzo znane) są bardzo dokładnym odzwierciedleniem losu .

liczby losowe - albo z pseudolosowego generatora można poddać testowi (czy są losowe - te z generatora) za pomocą konstrukcji np trójkąta sierpińskiego.

Natura raczej (albo niestety) jednak nie jest idealnie zgodna z naturą fraktali - choć w \"zaokrągleniu\" można przyjąć że jest , to jednak są te \"minimalne\" odstępstwa - a natura ( jak tak kombinuje) jest jednak tym wyznacznikiem LOSU w \"\"



My ludzi może patrzymy tak : kwadratowo na świat , albo okrągle , a trzeba nie wiem - \"kanciaście\" ?



Gumiś

nie gniewaj się , ale u mnie z czasem jest kiepsko ( a ten wątek tak czy inaczej tzn ze mną czy bez - umrze) ale na pewno będę czytać , pisać ? no jak będę miała co , bo raczej dorastam Ci tam gdzieś pomiędzy piętami a brzuchem





2011-05-08 (00:24)

status Kurka
Data rejestracji: 2009-01-23
Ilość postów: 2551

4098
wpis nr 422 803
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Złota proporcja - pewnie wzięła się z obserwacji świata - PRZYBLIŻONEJ



Fraktale również - podobnie zaobserwowano podobieństwo \"matki\" do \"córki\" itd. - ale znów jest to w przyrodzie pewne przybliżenie (małe) np : kalafior, paproć, nawet drzewo .



te różnice to pewnie coś co ma znamiona \"losowe\" przystosowanie itd.



Fizyczna maszyna losująca > może tutaj była by szansa na uchwycenie kierunku \"zmian\" ale fizyczne maszyny losujące wymienia się co pewien czas ( o zestawie kulek nie wspomnę) -

więc pozostaje chyba Wahadełko



2011-05-08 (00:44)

status spook
Data rejestracji: 2010-11-17
Ilość postów: 1960

12741
wpis nr 422 805
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

tj_gumis

Witam serdecznie.

Sieci i ta cała cała arytmetyka to ... ale niektórzy jeszcze to ciągną

Mam pewien problem i zwracam się do Ciebie z prośbą o pomoc w jego rozwiązaniu. Ponieważ masz analityczny umysł i lepiej działającą od mojej lewą półkulę mózgu może doradziłbyś mi jak najlepiej podzielić 49 liczb na 16 grup, tak by przynajmniej 5 trafionych liczb w co drugim losowaniu lub częściej znalazło się w jednej z nich. W każdej grupie powinno się znajdować 18 bądź więcej liczb a niewiadomą dla mnie jest wg. jakiego szablonu mam dokonać podziału.

Będę wdzięczny za podpowiedź; pozdrawiam.
2011-05-08 (11:04)

status tj_gumis
Data rejestracji: 2010-03-31
Ilość postów: 337

12456
wpis nr 422 842
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Spook



Sorry stary, nie moge Ci pomoc. Nie patrze na kulki w ten sposob.



Po mojemu mozliwe jest wyznaczenie :

1) okreslonej ilosc rozlacznych zbiorow

2) o zmiennej liczbie elementow (roznej w zaleznosci od losowania )

3) zawierajacych zwycieska kombinacje z wymagana statystyczna czestotliwoscia



ale w oparciu o pelne kody losowan zatem elementy takich zbiorow zawieraja pelne spektrum mozliwych do wylosowania numerow.



Pzdr
2011-05-08 (11:19)

status tj_gumis
Data rejestracji: 2010-03-31
Ilość postów: 337

12456
wpis nr 422 843
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Kurka



Wczoraj wieczorem albo na czyms \"jechalas\" albo przesadzasz ze znoszeniem jajek ...

Nie ma losu.

To forum bez bez swk, matolka, macabry i ostatniej nadziei tzn kurki umiera.



Pzdr
2011-05-08 (12:20)

status Spoke
Data rejestracji: 2008-12-15
Ilość postów: 4663

3977
wpis nr 422 862
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Kurka faktycznie dziwnie pisała wczoraj ( dużo myśli i sprostowań w nawiasach hehe ) ale od jakiegoś roku może więcej czytam każdy jej wpis na tym forum



To moja cicha miłość do jej inteligencji i umiejętności w te klocki, nie wspominając już o poczuciu humoru
2011-05-08 (15:52)

status Tajemniczy Koziołek Matołek
Data rejestracji: 2010-11-14
Ilość postów: 89

12734
wpis nr 422 935
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

tj_gumis



a gałeś w ToiToiToi?
2011-05-08 (21:10)

status Kurka
Data rejestracji: 2009-01-23
Ilość postów: 2551

4098
wpis nr 423 014
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Czasem można odnieść mylne wrażenie.

Wczoraj kurka była po dłuższej podróży ,ale bez wspomagaczy, natomiast teraz jest po dawce która by nawet słonia nie powaliła a co dopiero kurkę (w końcu kiedyś trzeba - człowiek nie wielbłąd)



Sytuacja życiowa ma to do siebie że lubi się zmieniać i w związku z tym po prostu priorytety teraz są inne , coś musi odejść na bok . Na nadmiar wolnego czasu nigdy nie narzekałam a obecnie można powiedzieć , że jest mi go brak i dlatego też moja obecność na forum jest tak skromna.





2011-05-08 (22:06)

status tj_gumis
Data rejestracji: 2010-03-31
Ilość postów: 337

12456
wpis nr 423 037
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Kurka



Moje szczere gratulacje.



Pozdrawiam serdecznie.
2011-05-08 (22:20)

status Kurka
Data rejestracji: 2009-01-23
Ilość postów: 2551

4098
wpis nr 423 040
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Nie chcę Ci zaśmiecać wątku moją osobą, masz do mnie emaila , jednak jak pisałam- niestety nie dorastam Ci dużo wyżej niż pięty i raczej ze mnie nie będziesz miał pożytku.

Na tym forum można popisać towarzysko , nawet tak dla jajek jak z kogucikiem ale są też bardziej zamknięte - pogadaj z Dylongiem . 777ch(leo) - nie wiem gdzie oni teraz są ale byli na multiforum :

http://free4web.pl/3/0,149811,default.html

strefa pw
2011-05-27 (00:21)

status tj_gumis
Data rejestracji: 2010-03-31
Ilość postów: 337

12456
wpis nr 427 854
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Wbrew moim wczesniejszym zapowiedziom o ewentualnej smierci naturalnej tego watku postanowilem go jednak kontynuowac.



Od razu zaznaczam ze nie bezinteresownie ale przyczyne wyjawie za jakis czas, poza tym juz od naprawde dlugiego czasu nic ciekawego nie dzieje sie na tym forum zatem troche emocji nie zaszkodzi.



Zaczne od tego ze wystepowanie kolejnych elementow losowan ma charakter cykliczny o czym chyba nikogo nie trzeba przekonywac. Oczywiscie najwiekszym problemem jest to iz jest to bardziej przekonanie niz uzasadniona pewnosc, biorac pod uwage fakt iz z grubsza rzecz biorac, obojetnie pod jakim katem by nie analizowac przebiegu losowan nie da sie wyodrebnic juz nawet nie stalych, ale chociazby niewiele rozniacych sie od siebie przebiegow losowan, ktore mozna by uznac za majace przynajmniej zblizona charakterystyke.



Jednak czy aby napewno ?



Wezmy chwilowo najbardziej banalny przyklad cyklu, a mianowicie cykl, ktorego zamkniecie czy tez « nasycenie » okreslone bedzie w chwili wystapienia ostatniej ze wszystkich dostepnych mozliwosci.



Oczywiscie opieranie strategii gry na pelnej sekwencji wszystkich mozliych do wystapienia zdarzen jest malo zacheciajace. Mimo iz taki cykl z oczywistych wzgledow jest malo interesujacy, wspomnialem o nim dlatego ze jego elementy tworza przebieg sekwencji nazwijmy ja roboczo « absolutnej » tzn operujacej na zbiorze wszystich mozliwych elementow.



Drugim rodzajem sekwencji bedzie cykl lub jak kto woli sekwencja nazwijmy ja rowniez roboczo « subiektywna » czyli taka ktora w przeciwienstwie do poprzedniej nie operuje na zbiorze wszystkich mozliwych elementow. Jako przyklad niech posluzy nam obserwacja wystapien 10-ciu kolejnych losowan zawierajacych tylko numery parzyste.



Przebiegi « subiektywne » sa podstawa analiz typerskich, przykladowo oczekiwanie na numer jest sekwencja 2 elementowa, ale na tym sie nie znam wiec nie bede sie na ich temat wypowiadal i skupie sie na sekwencjach « absolutnych ».



Przypomne robocza definicje takiej sekwencji. A zatem jest to sekwencja ktora operuje zbiorem wszystkich mozliwych zdarzen.



I tutaj mala uwaga, to ze nimi operuje wcale nie oznacza ze one wszystie musza wystapic. Wystarczy ze kolejne wystapienie danego zdarzenia reprezentuje jednoznacznie i w sposob scisle okreslony podzbior wszystkich elementow calego zbioru, natomiast w jaki sposob i na jakich warunkach to zalezy od nas.



W ten sposob doszlismy do uzasanienia uzycia slowa COVER (pokrycie) w temacie tego watku mimo braku zagadnien kombinatorycznych.



Ciag dalszy za jakis czas …

2011-05-27 (18:06)

status tj_gumis
Data rejestracji: 2010-03-31
Ilość postów: 337

12456
wpis nr 427 964
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Krotki wstep ktory umiescilem poprzednim razem byl tylko wprowadzeniem, moze niezbyt porywajacym ale niezbednym.



Teraz troche bardziej konkretnie.

Otoz ostatnio zajmowalem sie odrobine analiza sekwencji losowan ktore okreslilem poprzednio roboczym terminem jako tzw absolutne. W dalszym ciagu nie bede go uzywal zatem jesli ktos bedzie sledzil ten watek niech ma to prosze na uwadze.



Generalnie rzecz biorac zarowno zakres moich analiz jak i ich kierunek nie ma nic wspolnego z tematyka watkow tego forum wiec do pewnego momentu nie istnialy zadne przeslanki ku temu aby prezentowac moje spostrzezenia z prostej przyczyny a mianowicie nie leza one w zakresie zainteresowan aktywnych tutaj osob, ale …



Jakby po drodze, zupelnie przypadkowo i w sposob calkowicie niezalezny od kierunkow moich analiz pojawily sie pewne zagadnienia ktorych prezentacja moze wzboudzic mniejsze lub wieksze zainteresowanie, chociazby dlatego ze sa to kwestie z jednej strony bardzo nowatorskie, natomiast z drugiej strony czytelne dla osob zajmujacych sie typowaniem wynikow losowan w sposob tradycyjny.



Na tym sie zatem skupie obiecujac ze nie beda poruszal zadnych tematow lezacych wylacznie w moim wlasnym kregu zainteresowan.



Zaczne od tego ze na potrzeby tego watku, oraz ze wzgledow czysto praktycznych bede poslugiwal sie 600 elementowa baza losowan Mini a dokladnie rzecz biorac jej liczbowa reprezentacja w postaci kodow kombinacji :

/
2011-05-27 (18:08)

status tj_gumis
Data rejestracji: 2010-03-31
Ilość postów: 337

12456
wpis nr 427 965
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

2011-05-27 (18:34)

status tj_gumis
Data rejestracji: 2010-03-31
Ilość postów: 337

12456
wpis nr 427 972
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Chwilowo nie ma tutaj zadnych fajerwerkow, jest to bowiem najprostsza z mozliwych prezentacja losowan.



W oparciu o taka baze generowane sa sekwencje. Celem ich tworzenia jest obserwacja przebiegu w czasie wybranej cechy i na podstawie tej obserwacji proba analizy mogacej w rezultacie nasunac uzyteczne w praktycznym zastosowaniu wnioski.

Fotka ponizej przedstawia wynik generowania sekwencji o interesujacej nas wlasciwosci :

2011-05-27 (18:35)

status tj_gumis
Data rejestracji: 2010-03-31
Ilość postów: 337

12456
wpis nr 427 973
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

/
2011-05-27 (18:36)

status tj_gumis
Data rejestracji: 2010-03-31
Ilość postów: 337

12456
wpis nr 427 975
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

2011-05-27 (19:00)

status tj_gumis
Data rejestracji: 2010-03-31
Ilość postów: 337

12456
wpis nr 427 990
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Omowie ja pokrotce :

Kolumna ipa to marker poczatku sekwencjii

Kolumna iea to marker ostatniego lub przedostatniego elementu sekwencjii (o tym z ktorym mamy do czynienia informuje marker w kolumnie s0)

Kolumna li1 to ilosc elementow sekwencjii.



Zamieszczona powyzej fotka przedstawia jedna z 8 grup sekwencji, natomiast fotka ponizej przedstawia przyklad przebiegu w czasie jednej z nich. Jak widac zmiennosc w czasie cech zdarzen losowych wcale nie musi straszyc paskudnym zygzakiem.

| Dodaj wpis w tym temacie | Spis tematów | Wyniki lottoStrona: 1 2 3 4 5 6 7 8
Wyślij wiadomość do admina