Forum strony www.multipasko.pl [Regulamin]


Dodaj wpis w tym temacie
Spis tematów
Login:

Hasło:
Strona: 1 2 3
Wyślij wiadomość do admina

Przewiń wpisy ↓

Smutna prawda o multilotku

2008-04-07 (21:47)

status ktośśśś
Data rejestracji:
Ilość postów:

wpis nr 131 311
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Zależności nie ma jako takich ,że po liczbach tych mają paść te a nie inne.

Po wylosowaniu danego zdarzenia nie ma zależności że padnie teraz to a nie inne zdarzenie.

2008-04-07 (22:36)

status mydocalm
Data rejestracji: 2008-03-26
Ilość postów: 6

3301
wpis nr 131 316
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Przykład pechowego rannego.{Mało skomplikowany}. W losowaniach lotto jest więcej czynników



mających wpływ na wynik.

Kierowca Ryszard potrącił na skrzyżowaniu pieszego Janusza. Rannego



Janusza zabiera karetka pogotowia i w drodze do szpitala karetka ulega wypadkowi.



Umierającego już Janusza zabiera do szpitala taksówkarz, który przekracza dozwoloną prędkość



i rozbija auto, wskutek czego Janusz umiera. Niewątpliwie istnieje jakiś związek między



potrąceniem Janusza przez Ryszarda a śmiercią Janusza. Jednak Ryszard nie odpowie za



spowodowanie śmierci Janusza, ponieważ w tej sytuacji w przebieg przyczynowy włączyły się



osoby trzecie (kierowca karetki, taksówkarz). Podobnie skutku w postaci śmierci nie da się



przypisać kierowcy karetki (w przebieg przyczynowy włączył się taksówkarz).

Nie ma narzędzi do policzenia zależności.

Mariusz 2 - \"Nie daj się zepchnąć z raz obranej drogi nawet tym, którzy idą w tym samym



kierunku.\" Kierunek mamy ten sam ale każde grabie grabią do siebie.

Pozdrawiam i życzę sukcesów. Oczywiście imiona dobrane przypadkowo.
2008-04-08 (11:26)

status Mariusz2
Data rejestracji: 2007-03-05
Ilość postów: 352

2577
wpis nr 131 374
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

mydocalm



Cały czas mylisz zależności deterministyczne z teorią chaosu .

Chłop swoje a baba swoje .



Przeczytaj sobie co to jest \" Efekt motyla \" i nie opisuj ciągle tego samego .



Chaos to nie jest los .

Aby rozpoznać chaos i czym się różni od losu polecam szczególnie pewien program Visual Recurrence Analysis VRA .

Program jest zresztą świetny i poznanie jego gorąco polecam.



Napisałem już , iż żadnej drogi nie zmienię - bo to po prostu jest niemożliwe .



2008-04-08 (12:47)

status xxxy
Data rejestracji: 2008-04-08
Ilość postów: 3

3339
wpis nr 131 387
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Mariuszu i Mariuszu2. Jak nie zmieniasz drogi i nie masz takiego zamiaru i 10 lat juz pracujesz nad projektem i podobno masz jakieś pomysły to czego tu szukasz na forum. Masz podobno znajomych (grupę) fachowców a tu sami amatorzy. Więc przyznaj że jesteś taki sam jak my i masz takie same sukcesy-porażki jak my bo na tym Twoim drugim forum to kompletna amatorszczyzna ubrana w pseudonaukowe wyrażenia a efekt żaden. I cicho tam na tym Twoim forum.
2008-04-08 (13:05)

status Artiiii
Data rejestracji: 2008-03-31
Ilość postów: 8

3320
wpis nr 131 390
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

czesc,



Visual Recurrence Analysis VRA - to trudny program i ogólnie tego typu programy rekurencyjne nie sa latwymi programami- mialalem z tego zajecia na drugim roku: rekurencja, trajektorie,chaos...itp

wiele z tych rzeczy istnieja tylko w teorii- ale jest to jakies podjescie tam sa liczby typu 2,3099820014000156 no ale jak sie je uda zgrac komus to.... cos z tego bedzie

pozdrawiam



2008-04-08 (13:15)

status Mariusz2
Data rejestracji: 2007-03-05
Ilość postów: 352

2577
wpis nr 131 391
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Właśnie rekurencja to podstawa chaosu .



Nie tylko w tego typu programach rekurencja to podstawa .

Cała technologia oparta o sieciach neuronowych to czysty mechanizm rekurencyjny .

Ja już nie mówię o sieciach opartych o propagację błędu wstecz backpropagation



To samo dotyczy szczególnego rodzaju sieci neuronowych do prognozowania zjawisk zachodzących w czasie jak TDNN i TLRN i wiele więcej .

Wszystkie sieci rekurencyjne .

Cały mechanizm algorytmów genetycznych



Ale jeżeli chodzi o program vra to ma on pełną funkcję , która absolutnie jest przydatna do zrozumienia takich cech gier losowych w takich grach jak expres lotek i duży lotek .

Z multilotkiem jest pewien problem mentalny ale to doświadczonym kolegom w grach jest wszystko znane
2008-04-08 (13:18)

status xxxy
Data rejestracji: 2008-04-08
Ilość postów: 3

3339
wpis nr 131 392
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Ja też to miałem na 3 roku na Poli ale nijak się to ma do gier liczbowych. Niektórym trudno sie pogodzić z rzeczywistością i żyją w świecie urojeń. Ktoś kto rzeczywiście się tego uczył nie będzie pisał takich bzdur a jeżeli ma rację to niech zastosuje te teorie i wygra. Chyba celem jest wygrywanie a nie pisanie opowiadań o teorii chaosu. Chaos to pan M ma w glowie już dawno. Pisze na tym forum żeby prowokując innych do wpisów cokolwiek od innych wyciągnąć. Chodzi mu o pomysły i metody innych graczy. Stary chłop a buja w obłokach jak Dyzio Marzyciel (to taka bajka).
2008-04-08 (13:46)

status kleszek
Data rejestracji: 2006-05-27
Ilość postów: 4850

2047
wpis nr 131 395
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Mariusz2,czy mógłbyś rozwinąć temat programu VRA ? W jaki sposób program ten może przyczynić się do zrozumienia cech gier losowych? Pamiętam,że kilka razy wspominałeś o tym programie tutaj jak tez na vdd,jednak szerzej nie omówiłeś tego zagadnienia. Pozdrawiam!
2008-04-16 (18:43)

status Artiiii
Data rejestracji: 2008-03-31
Ilość postów: 8

3320
wpis nr 132 653
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Do Mariusza,



mam pytanie z tematu sieci neuronowych,



jesli mam architekture sieci 10 wejsc, 10 ukrytych, jedno wyjscie

ile powinnem zastosowac sprzezen zwrotnych z warstwy ukrytej?

czy taka siec bedzie lepej prognozowala jesli bedzie 8 sprzezen a gorzej prognozowala jesli beda tylko dwa sprzenia zwrotne

(zakladajac ze sa celowe) ? czy wiecej polaczen zwrotnych oznacza lepsza inteligencje i lepsza pamiec? czy te polaczenia zwrotne dobiera sie np w proporcjach do neuronow ukrytych?

pozdrawiam
2008-04-17 (16:32)

status Mariusz2
Data rejestracji: 2007-03-05
Ilość postów: 352

2577
wpis nr 132 821
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Artiii





Ze względu na przydługi wywód podzielę odpowiedź na dwie częśći



Otóż sprawy mają się tak .

Tak zwane struktura sieci neuronowej wynika z logiki a nie z przepisów i wzorów .



Dobranie architektury to właśnie cała wiedza w dziedzinie sieci neuronowych .

Był w Internecie taki człowiek , który myślał , że sieć n. to taka czarna skrzynka w którą ładuje się dane a ona na wyjściu poda prawidłowy wynik .

Teoria była tak nośna , iż mimo , że to kompletny laik - wielu do dzisiaj ma za guru .



Teraz do sedna .



Aby zrozumieć czy coś jest inteligentniejsze czy nie trzeba trochę poczytać o budowie mózgu .

Otóż tam tak zwane neurony albo inaczej szare komórki ( a są ich miliardy ) mają mniejsze znaczenie dla inteligencji .

Inaczej to nie od ilości neuronów zależy inteligencja .



A od czego zależy ?



Otóż przyroda cwanie to urządziła .



Neurony są łączone połączeniami neuronowymi ale nie dowolnie i nie zupełnie .!!!!!!!!!!!!



Co to znaczy ---niezupełnie .



W naszym mózgu wcalenie ma tak , iż każdy neuron jest połączony z każdym .

Połączenia dobrane są celowo i zmieniają się przez całe nasze życie .

Do mniej więcej 12 lat rośnie ilość połączeń między neuronami .

Ale od 12 roku część połączeń ulega wyłączeniu .

Dlaczego?

A to ze względu na niemożliwość dostarczenia energii dla tych wszystkich połączeń no czyli mózg optymalizuje połączenia do sytuacji .



I teraz jest tak

Są ludzie , którzy mają tak zwane widzenie temporalne -Lem to opisywał albo wyobraźnię temporalną .

To są też ludzie , którzy potrzebują mózg do myślenia i modelowania , czytają literaturę fantastyczno-naukową i literaturę tak zwaną abstrakcyjną .

Matematyka jest uznawana za dzedzinę abstrakcyjną .

Tacy ludzie urzymują wiele połączeń międzykomórkowych ----w większości są to połączenia rekurencyjne





.............
2008-04-17 (16:52)

status Mariusz2
Data rejestracji: 2007-03-05
Ilość postów: 352

2577
wpis nr 132 825
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

vice versa są inni ludzie :



skóra , fura i komóra a ich cała inteligencja polega na czytaniu Internetu .

Takim ludziom nie jest potrzebna taki ilość połączeń komórkowych - bo i po co .

Od razu trzeba zaznaczyć iż to nie ma nic wspólnego z pamięcią ani typu BAM ani typu śladów pamięciowych .



Otóż podobnie jest z tą siecią komórkową , o której piszesz .

Załóżmy iż masz 8 neuronów ukrytych .

Jeżeli wszystkie 8 neuronów połączysz sprzężeniami zwrotnymi z neuronami wejściowymi to otzrymasz tak zwany kontekst

albo pamięć kontekstową .



Jak działa pamięć kontekstowa



w tej pamięci dzięki sprzężeniom zwrotnym utrzymywany jest sygnał t-1



Tedy takie elementy nazywamy niekiedy liniami opóżniającymi albo oznaczamy je z-1



Jak to działa



Przychodzi sygnał dla czasu t a z pamięci kontekstowej jednocześnie idzie sygnał t-1 czyli kontekst .



Tak sieć nie nauczy się prognozowania w czasie gdyż taka sieć ma tylko jedno zadanie





Zadanie to można sformułować tak .



Dzisiaj wypadło 20 liczb w multilotku a,b,c,......

a wczoraj a-1,b-1,c-1



to jaka będzie prognoza na jutro w kontekście tego , iż dzisiaj były wyniki a,b,c a wczoraj a-1,b-1,c-1



Ale taka się analizuje tylko zawsze dwa losowania t i t-1



Pamiętamy , iż na wyjście podajemy wynik t+1



Tutaj nie ma pojęcia czasu .

Kontekst trudno wytłumaczyć tak szybko .

Radzę poczytać w mądrych książkach co to jest kontekst .





======================

Ale teraz jeżeli nie te 8 neuronów hidden połączymy rekurencyjnie -------czyli zupełnie a ilość mniejszą jak 2,4,6 ( połaczenia powinny być parzyste -dlaczego ? nie będę się rozwodził ) to ................................





zrobimy łoś end go czyli dwa w jednym



i włączymy kontekst i włączymy rekurencyjne zapisy w czasie .



Czyli uzyskamy sieć TLRN

Ile ma być tych połaczeń 2,4,6,???????????????????



To także wynika z logiki .



Ja kilka lat na stronie pasko pisąłem właśnie o tym w temacie >>>>>sieci neuronowe i gry losowe >>>>>>>>>>>>>>>>>>





Pisałem o wielu szczegółach i omawiałem właśnie dokładnie te tematy --ale ...................





ze względu na wściekłe ataki chamstwa i ludzi w ogóle nie zainteresowanych sieciami neuronowymi -------------------no i przy kompletnym braku reakcji ze strony administratora -----------------------------...



...ba nawet nie zainteresowanych totkiem





zaprzestałem pisać a poprosiłem też o wycięcie tych postów .



A po kiego grzyba mam się \"kopać z koniem \".

Po co mi to ????



Abym czytał jakim jestem debilem .





No musiałbym na głowę spaść .



Ponieważ administrator nie reagował na słowne użerki i podpuszczanie i prowokowanie zaprzestałem pisać .



To se nawrati .



Nawet podziękowania nie otrzymałem dobrym słowem .



Myślę , że najwyższy czas aby inny idiota zajął moje miejsce a ja sobie poczytam i pośmieję się .

Lubię to .



2008-04-17 (19:12)

status Mariusz2
Data rejestracji: 2007-03-05
Ilość postów: 352

2577
wpis nr 132 839
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Na zakończenie tylko dla Ciebie dodam , że istnieje wersja wyczynowa sieci temporalnych .



Jak to można zrobić ?



Praktycznie tylko w programie nndt można tak powyłączać połaczenia pomiędzy neuronami iż do warstwy uczącej hidden wejdzie tak zwana rekurencja wielokrotna to jest sieć otrzyma sygnał t -to bezpośrednio z warstwy wejściowej oraz t-1 , t-2,t-3 i tak dalej .

Trzeba to zrobić tak aby sygnał wędrował w zamkniętej rekurencji zapętlonej .



Wyczyn jest duży i w Polsce zupełnie nieznany .

Trzeba wyedytować mapę połączeń między neuronami i cierpliwie wyłączać połączenia tak aby sygnał wędrował po sieci z coraz większym opóźnieniem .



Taka sieć neuronowa od razu pokazuje , że uczy się sygnałów temporalnych -gdyż najlepiej prognozuje sygnały czasowo najbliższe -co widać .

===============================================

Na zakończenie konstatacja .



Sieci neuronowe to bardzo trudne narzędzie i nie polecam takiego narzędzia dla niecierpliwych .

Trzeba mieć duzo zaparcia i wtedy wyniki przychodzą po tysiącach niepowodzeń .



Często naukowcy chwalą się wynikami .



....Ale nie chwalą się , że wcześniej mieli sto tysięcy prób niepowodzeń .



I wtedy naiwni i niewprawieni mówią .



A im tak szybko się udało.



Ale nie wiedzą , że udało sie po 5 latach niepowodzeń



Pozdrowienia
2008-04-17 (20:54)

status serafin
Data rejestracji: 2005-12-13
Ilość postów: 3032

1501
wpis nr 132 875
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

W wieku 90 lat zmarł w środę prof. Edward Lorenz, twórca tzw. teorii chaosu, która uważana jest za jeden z kluczowych punktów zwrotnych w rozumieniu świata i rządzących nim praw...

To tak na marginesie ...

Pozdrawiam.
2008-04-18 (19:02)

status Artiiii
Data rejestracji: 2008-03-31
Ilość postów: 8

3320
wpis nr 133 023
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Mariusz,

dziekuje za obszerna odpowiedz na moje pytanie, narazie czytam i alelizuje to co napisales (chociaz czasu niema za wiele bo w te cudowna krajne UK przyjezdrza sie po to aby \"orac\") wiem o czym piszesz

ale odrazu sie nasowa pytanie ile tych polaczen wylaczyc I KTORE (czy te z wejscia, warstwy ukrtyej), zakladajac ze mamy siec np o 100 neuronach czy wylaczyc ich 5,14,35,65 ...

a moze zaczac od tylu i zostawic tylko dwa walaczone i zaczac je wlanczac po koleji 2,3,4 ... az do 98,99,



pozdrawiam
2008-04-18 (20:43)

status Mariusz2
Data rejestracji: 2007-03-05
Ilość postów: 352

2577
wpis nr 133 044
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

A w czym ty widzisz problem ?



Tablica połączeń to tablica , który neuron łączy się z którym .

W wersji podstawowej każdy neuron z warstwy wejściowej jest połączony z każdym z warstwy ukrytej .

Jak zablokujemy połączenia wszystkie oprócz połączenia wszystkich neuronów wejściowych z pierwszym neuronem hidden i zastosujemy linię opóżniającą zwrotną do warstwy wejściowej to dostaniemy sygnał opóżniony z-1.

jak teraz te wszsytkie neurony z warstwy wejściowej ale razem z tą linią opóżniającą skierujemy do neuronu drugiego hidden -blokując wszsytkie inne połączenia - czyli zrywając je i przyłączymy następną linię opóżniającą to na wejście otrzymamy sygnał z-2



i tak dalej .



trzeba sobie tablicę połączeń wyedytować





No strona Pasko nie jest miejscem na takie wykłady .

Zaraz zlecą się wszyscy tetrycy i zaczną prowokować .











2008-04-19 (13:22)

status Mariusz2
Data rejestracji: 2007-03-05
Ilość postów: 352

2577
wpis nr 133 150
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Artiii



Narysuj sobie na kartce w kratkę 10 kropek i połącz je strzałkami ołówkiem tak aby każda kropka była połączona z kazdą.Koniecznie strzałkami .

Kierunek strzałki będzie obrazował kierunek propagacji sygnału .



To jest pałączenie zupełne .



A teraz gumką wycieraj kolejne strzałki tak aby sygnał wędrował od jenej kropki do drugiej .



Na końcu dostaniesz plan propagacji sygnału od jednej kropki do drugiej .



To tak jakbyś na mapie wyznaczał kierunki jazdy samochodem .

Z Torunia do Włocławka .

Z Włacławka do Plocka .

Z Płocka do Kielc

i tak dalej .



Dokładnie tak samo robi się z mapą połaczeń międzykomórkowych .



Taka mapa połaczeń jest dołączona do każdej przyzwoitej sieci neuronowej .



Ściągnij sobie dwie przykładowe sieci neuronowe jak qnet albo nndt z internetu i znajdziesz tam takie mapy .



W rzeczywistości przyroda i dobó naturalny dokonał tego za nas w naszym mózgu .



Ponieważ dla struktury sztucznych sieci to my jesteśmy \" Stwórcami \" musimy tego dokonać sami .



Sygnał w sieciach rekurencyjnych ( qnet nie jest niestety siecią rekurencyjną i do rozpoznawania wzorców czasowych się nie nadaje )muszą przebiegać celowo .



W sieciach komercyjnych niestety utarł się zwyczaj połączeń zupełnych .



Pamiętaj cały czas , iż inteligencja nie zależy od ilości neuronów i wcale nie jest tak , że czym więcej neuronów tym większa inteligencja .



Przy sieci typu



10 neuronów wejściowych

8 hidden

zastosowałbym 2 sprzężenia zwrotne (maksymalnie 4 )
2008-04-19 (19:04)

status Stu do kwadratu
Data rejestracji: 2008-04-19
Ilość postów: 6

3400
wpis nr 133 218
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Czy na to proste pytanie czy taka siec bedzie lepej prognozowala jesli bedzie 8 sprzezen a gorzej prognozowala jesli beda tylko dwa sprzenia zwrotne nie mozna by podac liczb na najblizszy tydzień według 8 sprzężeń i według 2 sprzężen.

Odpowiedź będzie jasna i prosta zamiast tych wywodów.
2008-04-20 (16:07)

status Mariusz2
Data rejestracji: 2007-03-05
Ilość postów: 352

2577
wpis nr 133 356
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Stu



Przecież nikt tutaj się nie pytał o żadne liczby !!!!!!!!!!!



O co ci chodzi ?



Rozumiem , że masz problemy z czytaniem .

Masz duży dział typowania -tam są tysiące liczb .



Mało ci jeszcze .

Jakie liczby ?

Albo masz problemy z rozumowaniem -albo nie w tym poście napisałeś .

A co mi po tym , że ktoś mi liczby napisze ?

A skąd ja mam wiedzieć , że to właściwe liczby ?

Ja wolę sam sobie zaprognozować .



Wejdź sobie na typowania i przepisz sobie kilka setek typów . Po co ci jeszcze jedne ?

Ani ja ani pytający nie typują liczb - to skąd mam ci je wziąść ???

2008-04-20 (16:10)

status Mariusz2
Data rejestracji: 2007-03-05
Ilość postów: 352

2577
wpis nr 133 358
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Stu

cytuję



Odpowiedź będzie jasna i prosta zamiast tych wywodów.



Potaśtało ci się .

A kto sie pytał o jakieś liczby ?



Po co ty te głupoty wypisujesz ?

Czytaj uważnie

2008-04-20 (17:18)

status Stu do kwadratu
Data rejestracji: 2008-04-19
Ilość postów: 6

3400
wpis nr 133 364
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Ja przepraszam myślalem że te siesi i sprzężenia służa do prognozowania liczb,jam niedouczony rolnik małorolny ,sumsiad ma grabie duzebne i słabo grabia a ja nowiutkie maja osiem zembów i po grządce widac że lepsze.

Myslałem że te sieci też lepiej prognozują jak maja 8 zembów niz dwa ale jak nie służa do prognozowania do do czego jeśli wolno pytac.
| Dodaj wpis w tym temacie | Spis tematów | Wyniki lottoStrona: 1 2 3
Wyślij wiadomość do admina