Forum strony www.multipasko.pl [Regulamin]


Dodaj wpis w tym temacie
Spis tematów
Login:

Hasło:
Strona: 1 2
Wyślij wiadomość do admina

Przewiń wpisy ↓

Multilotek_a_Matematyka

2006-04-29 (13:53)

status Nimoraj
Data rejestracji: 2006-04-22
Ilość postów: 1197

1940
wpis nr 58 751
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Nimoraj

do @RobertD

Ja nie wiem czy Ty zwróciles uwage o co ja pytalem Mariusza,byc moze bylo to za skomplikowane dla Ciebie wiec wyjasniam:

repezentatywna grupa=okolo 8-9 liczb najczesciej losowanych w ostatnich np. 5 losowaniach(wycinek losowan sobie znajdz).Plec=parzyste lub nieparzyste itd...

Skoro statystyka (maly wycinek) jest bledem przy typowaniu liczb to jak wytlumaczysz fakt,ze z tych liczb w nastepnych kilku lub kilkunastu losowaniach powtarza sie okolo 5-6,a czasem nawet 7 liczb.

Daleki jestem od twierdzenia ze tak jest za kazdym razem,ale takich losowan jest duzo(masz czas to sobie sprawdz) i prosze nie tlumacz mi \"budowy cepa\" bo widze ze nie wnosisz do tej budowy nic nowego.

Mysle ze Twoja (moze wrodzona) zlosliwosc i chec pouczania innych bierze sie z Twojej pochopnej decyzji zaliczenia siebie do gente de razon,ale ja sie naprawde nie gniewam o to,tak bywa;mlodziencza porywczosc.

Pozdrawiam \"myslacych inaczej\".

Bylbym zapomnial, dziekuje Ci ze mi o sobie przypomniales.
2006-04-29 (15:44)

status Jasze
Data rejestracji: 2003-09-04
Ilość postów: 4426

25
wpis nr 58 767
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

He,he,poczytalem sobie nieco.

Pomijam milczeniem pytanie Pereza gdyz on pominal milczeniem moje pytanie sprzed 3 -4 miesiecy czy dzisiejszy Perez to Perez sprzed lat 4-ech.

Ale ja mam pytanie do Mariusza,ktore to pytanie tez bedzie pominiete.

Wyobrazmy sobie ze kolega Mariusz odstapi od tylko i wylacznie swej chelpliwosci i nagle...poda na dzis piec liczb ktorych okres oczekieania wedlug jego wyliczen wypada wlasnie dzis.

Niech to bedzie taka czy inna piatka ,na moim przykladzie niech to bedzie:

3 7 12 14 22 29.

I co...kazdy pobiegnie do kolektory?

A sam kolega Mariusz zawsze twierdzil ze szansa na wylosowanie liczby 3 to i za 1000lat bedze jak 1 do 80 (wylosowana jako piewsza)

No niech bedzie,jest to szansa 1 do 4 ze w ogole ja wylosuja czyli 0,25.

Ale jak ja wylosuja to szansa na wylosowanie nastepnej liczby czyli 7 maleje i wskaznik maleje do ok. 0,24.

I tak dalej,kazda z tych liczb rozpatrywana oddzielnie ma szanse malejace wraz z ich rzeczywistym wylosowaniem od 0,25 do ok.0,20 .

Ale wszystkie razem jako piatka MUSZA byc wylosowane gdyz dzis jest to wlasnie ich czas wypadniecia jako calej piatki.

No,no ciekawe kolego Mariusz,ciekawe.

Widocznie nie w rachunku prawdopodobiestwa pies jest pogrzebane lecz w metodzie.

2006-04-29 (15:46)

status Jasze
Data rejestracji: 2003-09-04
Ilość postów: 4426

25
wpis nr 58 768
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Errata

liczba 29 to liczba przyszlosci czyli szosta bo gdy komputery beda szybsze to Mariusz bedzie obliczal takze szostki a nawet siodemki az do 10-ek.
2006-04-30 (08:00)

status Trebor
Data rejestracji: 2005-08-20
Ilość postów: 2046

1167
wpis nr 58 823
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Szanowny Kolego Jasze

dot: watpliwosci

1. Mariusz nigdy nie deklarowal, ze jego programy ustalaja dla kazdej piatki

dokladny dzien wypadniecia. Sekwencer-1 i inne programy ustalaja Alternatywy 4 piatek, które moga wypasc w ciagu 66 dni (chyba chodzi o to by koszt gry nie przekroczyl wygranej). I prawdopodobnie tak sie dzieje, bo Mariusz tylko raz podal na forum takie Alternatywy 4, które nie weszly od 82 dni i dlatego mialy byc dobre ( dzis chyba to juz ze 150 dni- ale nie sprawdzalem)

2. Twórcy Multilotka ustalili, ze kazda liczba ma jednakowe szanse wypadniecia, czyli 1:4. Mariusz to ciagle przypominal profanom Multilotka,

a tu sie okazalo, ze dotyczy to POPULACJI conajmnej 100 000 losowan, czyli bedziemy mogli to sprawdzic za jakies 300 lat, a z wszystkich losowan

za jakies 1500 lat. Próbka z 3280 losowan nie jest reprezentatywna,

bo pokazuje, ze liczby 15 i 48 wystapily 881 razy czyli co 1:3,73 a liczba

55 tylko 725 razy czyli 1: 4,52 a powinny wystapic 820 razy, dlatego zeby to stwierdzic trzeba jeszcze tyle lat odczekac.

Ta opieszala liczba 55 wpadla w tunel i nazywa sie ogonem ( bron Boze -ZIMNA czy jakas tam slaba). Czyli uzywajac tej terminologii wojskowej te 15 i 48 to czolówka ( ale nie GORACA). Tu przypomina mi sie audycja w TOK FM gdzie prowadzacy przekonywali sluchaczy, ze zadne analizy i statystyki nie pomagaja w typowaniu ( skad my to znamy). Widocznie TS boi sie graczy, którzy maja rzetelne analizy - to przynosi im wyzsze wyplaty.

3. Z ta przodujaca liczba 29 masz czesciowo tylko racje. Zgodnie z logika rozmyta ta liczba jest tez troche 28 i 30. I troche mnie troche liczba 27 i 31.

A faktycznie w losowaniu z 29.04 wyszly liczby 27 i 30. Cos jednak z tych nauk wynika.



Z powazaniem Trebor
2006-05-01 (11:14)

status Jasze
Data rejestracji: 2003-09-04
Ilość postów: 4426

25
wpis nr 58 958
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Hm,wszystkie moje poprzednie liczby podane byly ,,z sufitu,, i nie wiedzialem jak wypadala liczba 29 do tej chwili.

Piszac ze jest to liczba przyszlosci mialem na mysli ze ta liczba podana byla jako szosta liczba w tej piatce licz ,,z sufitu,, podanej jedynie dla przykladu.

Pomylilem sie i pisalem o piatce a podalem liczb szesc.

Mariusz wklada zbyt wiele nauki w sprawe tak oczywista jak mozliwosc wypadniecia a przekonywal wszystkich ze ...jesli wybierze sie swiadomie to MUSI wypasc hi,hi.

Natomiast zgadzam sie z jednym..cos w tych analizach jednak jest .

Bynajmniej nie Mariusza.

Ale nigdy nie bedziemy mieli 100% pewnosci.

Pozdr.

2006-05-01 (15:33)

status Pasko
Data rejestracji: 2003-08-03
Ilość postów: 4319
ADMIN
1
wpis nr 58 987
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Witam.



Uwazam, ze Perez poruszyl ciekawa sprawe.

Natomiast nie wiem co za róznica czy z punktu matematycznego, czy statystycznego ....... napisal, ze powinno wpasc 5/20, itd. ... i dla mnie sprawa jest oczywista ... sam bym dokladnie to tak napisal i uzylbym tez na pewno slowa \"matematycznego\" ... bo to bardziej sie czuje, a i tak wiadomo o co chodzi



Mysle Perez, ze Ciebie i innych zainteresowanych tematem ... powinno zainteresowac cos takiego: http://totomania.mojawww.pl/KopieStron/Multistatyk/tapiralicz.html



Pozdrawiam !

2006-05-01 (15:35)

status Pasko
Data rejestracji: 2003-08-03
Ilość postów: 4319
ADMIN
1
wpis nr 58 989
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Fragment tresci wywodu z podanej strony:



Wylosowywane 20 liczb z 80, stanowi jedna czwarta, lub procentowo - 25%. Ta, majaca zasadnicze znaczenie dla naszych obliczen proporcje, zgodnie z zasada proporcjonalnosci statystycznej, przeniesiemy na kazdy podzbiór, który pojawi sie w trakcie obliczen.

Liczymy wiec nastepujaco:

W losowaniu, które okreslmy jako pierwsze, zostalo wylosowanych 20 liczb. Jest to nasz podzbiór wyjsciowy. W drugim losowaniu, z tego podzbioru, zgodnie z naszym zalozeniem, zostanie trafionych 25% liczb, a wiec 5. Odejmijmy te 5 liczb, od zbioru wyjsciowego, w którym wobec tego, zostanie juz tylko liczb 15. W nastepnym, trzecim losowaniu z podzbioru wyjsciowego liczacego juz tylko 15 liczb, zostanie trafionych znowu 25%, to jest 3,75. Ponownie odejmiemy ta liczbe od 15 - w zbiorze wyjsciowym zostanie juz tylko 11,25 liczby, z których - w nastepnym losowaniu - znowu obliczymy 25%, odejmiemy od 11,25, z pozostalych liczb - w kolejnym losowaniu - wyliczymy 25%, znowu odejmiemy itd., itd..

Poniewaz w rzeczywistym losowaniu, nie ma mozliwosci wylosowania np. 3,75 liczby - losowane sa cale pileczki (a nie ich kawalki), oczywiscie na codzienne potrzeby bedziemy wyniki wyliczen zaokraglac, raz dodajac, a innym odejmujac brakujace ulamki liczb - do liczb calkowitych.

Dlatego tez wyliczenia mozemy zakonczyc, gdy ilosc pozostalych w zbiorze liczb bedzie mniejsza, niz 0,5, bowiem w tym momencie kazdy nastepny wynik i tak musimy zaokraglic do zera.

Wyniki wyliczen w tabelce 1, ponizej..........



2006-05-01 (15:45)

status Pasko
Data rejestracji: 2003-08-03
Ilość postów: 4319
ADMIN
1
wpis nr 58 991
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Ps.

Czuje nadal powinnosc obronienia Pereza, bo tak po przemysleniu to faktycznie powinno byc z punktu matematycznego, a nie statystycznego.



Rachunek prawdopodobienstwa to dzial matematyki... a to, ze 5 z 20, wyniki tylko i wylacznie z teorii rachunku prawdopodobienstwa !!



Statystycznie, to mozemy powiedziec, ze nasi typujacy w ostatnich 331 losowaniach typowali 1/1 ze skutecznoscia okolo 24,6% ... co miedzy innymi udowadnia, ze rachunek prawdopodobienstwa jest nieublagany i faktycznie niejako udowodnili, ze jest to 25%. Podobnie popatrzcie np. jak typuje sie parki 2/2 ... równiez nasi typujacy uzyskali nieco ponad 6% i to sie zgadza z rachunkiem prawdopodobienstwa.



W tym miejscu trzeba jednak podkreslic ostatnie piekne postepy w skutecznosci w dziale TYPOWANIA na stronie, bowiem w ostatnim miesiacu trafiono 1196 z 4506 wytypowanych pewniaków co daje 26.54% skutecznosci Podobnie w parkach jest to az 6.73%, zamiast oczekiwanych 6.01%



Pozdrawiam !

2006-05-01 (17:17)

status Mariusz
Data rejestracji: 2003-09-02
Ilość postów: 4293

22
wpis nr 59 007
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Widzisz Pasko



Wlasnie to rozróznienie czy mówimy o matematycznej pewnosci czy o statystycznej jest podstawa blednego rozumowania



To co ty pomijasz albo bagatelizujesz ma fundamerntalne znaczenie dla postrzegania gier losowych .



Otóz problem jak napisalem jest fundamentalny i nazywa sie



poziomem ufnosci do hipotezy zerowej .



Dla ciebie slowa statystyczne a matematyczne nie maja róznicy .



Niestety maja



Wyjasnie ci :



wedlóg stystyki jest ze prawdopodobienstwo wypadniecia 5/20 jest okreslone



Niestety z matematycznego punkltu widzenia zaufanie do hipotez statystycznych jest niskie -------ja bym powiedzial -zadne ( cisnie mi sie slowo g...)





Jezeli nie zrozumiesz , ze taka hipoteza jest prawda tylko dla POPULACJI



POPULACJI



A nie dla pojedynczych losowan to do nieczego nie dojdziesz



Poniewaz ja juz to opisalem i zaznaczylem kilka razy --ale jak mi sie wydaje mylisz hipotezy statystyczne od hipotez matematycznych to tlumaczenie dalsze jest zbedne





Jaszcze raz tlumacze



To co jest prawdziwe dla populacji i co objasnia statystyka za pomoca skalarów jest nieprzydatne z matematycznego punktu widzenia



Po prostu skalar jakim jest prawdopodobienstwo nieczego nie objasnia i nie wolno wyciagac stad zadnych wniosków





To tak jak bys podal zdaNIE



Temperatura wynosi 34 stopnie



To co?---------------to duzo czy malo



To dobrze czy tez zle ?????????



Jezeli pomylisz sttystyczne hipotezy z matematycznymi to pole rozmowy jest zadne



Moze kiedys znajdziesz te olbzymia róznice



Czego ci zycze .



2006-05-02 (00:29)

status Pikolo
Data rejestracji: 2005-11-07
Ilość postów: 652

1390
wpis nr 59 069
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Mariusz!



Miales szanse udowodnic,ze jestes geniuszem...Miales.

Niebawem ja Ci udowodnie,ze jestes oblakanym facetem.

\"Prepetum Mobie\" w grach liczbowych nie wyszlo?

Czy statystycznie,czy matematycznie -wybierz geniuszu chociaz dwie,nawet z pomoca Twojego, swietnego uklado-pogramu \"5 na5.\"

Pomimo,ze dowaliles mi kilka razy(I tu nie czuje sie odosobniony).Poczekam.I jest alternatywa. Albo Ty milczysz,albo ja jade po calosci.(chcesz kartke na domowy?)









2006-05-02 (02:11)

status Nimoraj
Data rejestracji: 2006-04-22
Ilość postów: 1197

1940
wpis nr 59 072
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Pikolo prosze nie wyzywac Mariusza publicznie od geniuszy,dobrze

Zobaczysz,ze jak Mariusza zdenerwujesz to poda publicznie te \"zasr... piatki\" i co wtedy: bedzie Ci lyso?

2006-05-04 (14:37)

status RobertD
Data rejestracji: 2005-12-15
Ilość postów: 288

1507
wpis nr 59 312
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

@Nimoraj

dziwne wysnuwasz wnioski.

nikogo nie pouczam, bo sam wiem, ze jeszcze duzo rzeczy jest mi nieznanych. jesli zas napisalem cos zle to skoryguj, ale nie oceniaj co?
2006-05-04 (20:04)

status Nimoraj
Data rejestracji: 2006-04-22
Ilość postów: 1197

1940
wpis nr 59 342
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Do RobrtaD.......y

Sam jestes @

i podejrzewam,ba mam pewnosc ze ta brakujaca w teorii Darwina.

Osobiscie nic do Ciebie nie mialem,ale jak wyskoczyles z @ to mnie \"ruszylo\" i jezeli jeszcze raz to zrobisz to publicznie tu na forum wytlumacze Ci dlaczego mysle ze posiadasz w glowie( co do glowy to uczciwie przyznaje ze nie jestem pewien) tylko o jeden zwój mózgowy wiecej od kury.



2006-05-05 (07:52)

status RobertD
Data rejestracji: 2005-12-15
Ilość postów: 288

1507
wpis nr 59 390
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Obrazasz mnie Nimoraj.

------------------------------

Nie bede podejmowal z toba dyskusji, bo nie ma o czym.

2006-05-05 (15:38)

status Nimoraj
Data rejestracji: 2006-04-22
Ilość postów: 1197

1940
wpis nr 59 414
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

2006-05-10 (07:22)

status Perez
Data rejestracji: 2005-10-05
Ilość postów: 22

1287
wpis nr 59 880
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Witam



Dlugo mnie nie bylo, ale...



Statystyka to dzial stochastyki, która to jest dzialem matematyki. Jesli Mariusz masz jakies watpliwosci, zajrzyj na www.google.pl. Wszyscy nie moga sie mylic.



PS. Pytanie do Mariusza: ile to jest póltora i póltora?
2006-05-10 (21:27)

status Nimoraj
Data rejestracji: 2006-04-22
Ilość postów: 1197

1940
wpis nr 59 957
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

:0

Wiem,ale nie powiem (je... ...)

2006-05-10 (22:48)

status Opalxxxxx
Data rejestracji: 2005-07-25
Ilość postów: 2834

1098
wpis nr 59 975
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Pytanie bylo nie do mnie skierowane, ale ja tak lubie zagadki Szkoda, zeby zabraklo odpowiedzi, wiec skoro nie ma odzewu po calym dniu, to ja odpowiem Perezowi - póltora i póltora to jest oczywiscie jeden tor

Siema Anka
2006-05-11 (07:14)

status Perez
Data rejestracji: 2005-10-05
Ilość postów: 22

1287
wpis nr 60 003
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Witam



Odpowiedz wbrew pozorom nie jest taka prosta. Chcialem cos pokazac Mariuszowi. Bo cokolwiek by nie powiedzial (jeden tor, trzy, albo co tam sobie jeszcze wymysli) ja móglbym odpowiedziec inaczej. I tu jest pies pogrzebany. Mariusz z reguly krytykuje i pokazuje swoja \"madrosc\", chociaz nie zawsze ma racje. No cóz, taki typ czlowieka...
| Dodaj wpis w tym temacie | Spis tematów | Wyniki lottoStrona: 1 2
Wyślij wiadomość do admina