Forum strony www.multipasko.pl [Regulamin]


Dodaj wpis w tym temacie
Spis tematów
Login:

Hasło:
Strona: 1 2
Wyślij wiadomość do admina

Przewiń wpisy ↓

Prawdopodobienstwo

2005-05-22 (19:43)

status szocho
Data rejestracji: 2005-02-18
Ilość postów: 234

694
wpis nr 17 367
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Interesuje mnie ,które liczby maja najwieksza szanse wpadniecia w nastepnym losowaniu moze kto zna mniej wiecej jaki wzór ??
2005-05-22 (20:11)

status Mariusz
Data rejestracji: 2003-09-02
Ilość postów: 4293

22
wpis nr 17 369
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Szanse o one maja jednakowe i to takie same po jednej czwartej .



Ale jak zapiszesz te dwadziecia liczb w tabeli 80 na 2938 to znaczy w ukladzie nie

wypadlo to 1

nie wypadlo to 0



ale tak zwane przesuniecie



podaje wedlug kolejnego loswania 0,0,0,0,0 wypadlo to dalej 1,1,1,1,1 wypadlo to dalej 0,0,0,0



to nie doc , ze prawdopodobienstwo wypadniecia takiej liczby w takim zapisie wynosi jedna druga to jeszcze prawie tyle samo liczb staje sie zerami i tyle samo liczb staje sie jedynkami .



I stosunek zer do jedynek jest jak jeden do jednego no bo kazda liczba tj 0 lub 1 ma prawdopodobienstwo jedna druga .



NIby ( kto powie ) prawie to samo - tylko zwaz , ze jezeli proces losowy jest stacjonarny to iloc jedynek i iloc zer jest plus minus 2 taka sama .



Wiec otrzymasz jasny wskaLnik , jakie liczby obstawiac a jakich nie w ujeciu globalnym .



I wtedy wcale nie sa wszystkie tak samo prawdopodobne :



Bo jezeli zer jest 40 i jedynek jest 40 a ty wybierzesz do losowania 10 zmian z zera na jedynke to po zmianie bedzie 50 jedynek i trzydzieci zer , na co nie zezwala stacjonarnoc systemu .



Niby , kto pomyli , ze pytanie proste .

Ale przedstaw sobie liczby w postaci przesuniecia i zrób i zaobserwuj, to na wszystkich losowaniach to zaobserwujesz , ze wcale nie sa wszystkie tak samo prawdopodobne .





Pozdrowienia
2005-05-23 (17:36)

status szocho
Data rejestracji: 2005-02-18
Ilość postów: 234

694
wpis nr 17 413
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Chodzi mi konkretnie o wzór - przydalby sie !
2005-05-24 (18:19)

status kieras29
Data rejestracji: 2005-02-18
Ilość postów: 82

692
wpis nr 17 493
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Mariusz czy nie masz makra ktore wykonywaloby te przeksztalcenia.Bo to bardzo ciekawe.Pozdrawiam.
2005-05-24 (19:58)

status Mariusz
Data rejestracji: 2003-09-02
Ilość postów: 4293

22
wpis nr 17 500
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Do Kierasa



To tylko kilka prostych polecen arkuszowych .



Wyniki wpisz w 20 pierwszych klumnach



W nastepnych 80 kolumnach po kolei

proste funkcje arkuszowe



=LICZ.JEZELI($A1:$T1;1)

=LICZ.JEZELI($A1:$T1;2)





.................



=LICZ.JEZELI($A1:$T1;80)





a w nastepnych 80 kolumnach lecac od pierwszego wiersza



w pierwszym wierszu :



=A1



=JEZELI(SUMA(A2+CD1)=0;0;(JEZELI(SUMA(A2+CD1)=1;1;0)))





oczywicie adres A to musi byc pierwszej z tych poprzednich 80 kolumn



a adres CD to kolumny tam gdzie wpisujesz te formule .





Kieras



To to bedlka



za chwile powiem ci rozwiniecie tej tezy , zeby mial na wolne dni duzo mylenia



za chwile







2005-05-24 (20:07)

status Mariusz
Data rejestracji: 2003-09-02
Ilość postów: 4293

22
wpis nr 17 501
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Do Kierasa 2



Tamto to bylo przedstawienie w warunkach liczb dwuwartociowych czyli 0 i 1



Ale pomyl co bedzie jak przedstawisz takie 80 wyników liczbami czterowartociowymi



-zaczynasz od 0

- jak wypadla liczba pierwszy raz to -1

-jak wypadla liczba nastepny raz to -2

-jak wypadla liczba nastepny raz to -3

-jak wypadla liczba nastepny raz to -2

-jak wypadla liczba nastepny raz to -1

-jak wypadla liczba nastepny raz to -0



itd



ile bedzie z 80 liczb ---0

ile bedzie z 80 liczb ---1

ile bedzie z 80 liczb ---2

ile bedzie z 80 liczb ---3





W kazdej klasie ile liczb zniknie a ile sie pojawi w klasie sasiedniej



W naszym wszechwiecie ile materii ginie w czarnej dziurze ale ta sama iloc materii pojawia sie po tamtej stronie .



To wiaty równolegle



Pozdrowienia













2005-05-24 (22:32)

status Mac.
Data rejestracji: 2005-04-16
Ilość postów: 258

879
wpis nr 17 512
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Mariusz, skad wiesz, ze \"po tamtej stronie\" czarnej dziury pojawia sie taka sama iloc materii? Przeciez jeli nawet wiatlo w nia wpadnie to nie wraca; pochlania calkowicie. Wygina dziwnie przestrzen /wydluza ja/, dzieja sie rózne dziwne rzeczy z normalna, znana nam fizyka - to zgoda! Ale nie ma pewnoci, ze taki równolegly wszechwiat n a p r a w d e istnieje!! Uwazasz, ze to wiatlo, stad przenika \"tam\" ... i co? Wpada do innej rzeczywistoci? Do innego, ale równolegle istniejacego wszechwiata? To przeciez tylko zalozenie. Teza. A dowody??
2005-05-24 (23:13)

status Mariusz
Data rejestracji: 2003-09-02
Ilość postów: 4293

22
wpis nr 17 513
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Widzisz Mac



Bo ja to udowodnilem na przykladzie tych 80 liczb .

PO ilu tam losowaniach czec z tych liczb znajdzie sie w wymiarze -0 , czec w wymiarze -1 ...a czec w wymiarze -3 .

Te wymiary i sposób ich wyznaczenia podalem .

To tutaj nazywa sie prawem zachowania masy bo tych liczb zawsze jest 80 .

W wymiarze relatywistycznym to prawo zachowania energii E=mc2



Ale teraz o tych wymaiarach kosmologicznych .



To wcale nie jest tak , ze teorie trzeba udowadniac .

Jak by byla udowodniona to by nie byla teoria .



Ale teorie musza byc i teorie to takie drogowskazy ze strzalkami ale bez podania iloci kilometrów .



Tak wyglada postep naukowy .

Chcialem ci przypomniec , ze jak Bohr oglaszal teorie budowy atomu to wiedziano , ze nie wszystko sie zgadza i nawet byly fakty , ze co najmniej 20 % opartych na tej teorii zjawisk sie nie zagadza .



Ale mimo syndromu blednego teorii trzeba co przyjmowac , bo inaczej nauka nie zrobila by zadnego postepu .



Rekordzista teorii niewiarygodnych jest telewizja - bo jak tam co powiedza to wszyscy w to wierza .

Jak kto powiedzial , ze woda jest chlorowana i mierdzi chlorem to nawet gdybym na kolanach klekal i chcial kogokolwiek przekonac , ze w wodzie nie ma chloru i nigdy nie bylo - bo chlor to ciezki zielony gaz a w wodzie mierdzi tlen atomowy a proces odkazania wody nazywa sie chorkowaniem , bo sie robi to podchorynem ale to co w wodzie mierdzi to nie chlor --to powiedz ilu mi uwierzy .



To sie nazywa ciemnota .



A zobacz na te strony Forum .



Trzeba przyjac teorie , ze system jest . Bo inaczej po jasna cholere my tutaj wszyscy piszemy .



Ja kiedy w taka teorie uwierzylem . Ale zamiast dyskutowac zaczalem obmylac na czym by zawiesic taki system .



Dlugo mylalem i w glowie mi sie nnie miecilo to , jak mnie kiedy olnilo , ze wystarczy wyjc z zamknietego kregu szukania zaleznoci , wpatrywania sie w analizy .



A moze tych zaleznoci w ogóle nie ma .

Sa , ale zaden system algorytmiczny temu nie podola .



NO chyba ze kalster taki 256 procesorów .Tylko , ze godzina pracy takiego jak stoi w Piwnicach pod Toruniem albo w Katowicach kosztuje wiecej niez ta wygrana

Tylko kto napisze pod to program .
2005-05-25 (10:25)

status slawek001
Data rejestracji: 2005-02-24
Ilość postów: 6116

721
wpis nr 17 528
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

mariusz.......wpis w ktorym poslugujesz sie 1 i 0 i zmiana wartosci tych liczb przypomina mi kochany uklad dwojkowy ........ lubie do niego wracac ....... zastanawiam sie wlasnie jak wygladaly by wartosci liczb zapisane w ukladzie dwojkowym kiedy wykonamy wlasnie taka zamiane jedynek na zera a zera na jedynki......... jak taka zamiana wplynela by na kody liczbowe....... sam mowiles ze poslugujesz sie kodami ........ a skoro naszej glupiej maszynce jaka jest komp dajemy polecenie zamniany sposobu obiczenia to wtedy wszystko powinno byc zmienione a maszynka wykona nasze polecenie ....... osobiscie dlugo juz nie poslugiwalem sie systemem dwojkowym i tak naprawde tylko podstawy tego sposobu dokonywania obliczen przechowuje w pamieci .......resze byl format .......a przeciesz obiczenia dwojkowe byly podstawa pisania programow ....... teraz juz wrocielem do czasow prechistorychnych powstawania kompa ale moze od tego nalezy sprawdzic co sie dzieje z kodami jak dokonujemy takich zmian ?........czy jest w takim mysleniu jakas ligika jak sadzisz ?

wesolej zabawy
2005-05-25 (18:35)

status Mac.
Data rejestracji: 2005-04-16
Ilość postów: 258

879
wpis nr 17 559
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Dziekuje za wyklad, Mariuszu. Ale /jako niespokojny artysta/ mam pytanie: czy sadzisz, iz za ta granica /za granica owego hipotetycznego wszechwiata równoleglego/ znajduje sie ów \"inny wymiar\'? Jaki zupelnie odmienny od naszego stan skupienia materii, albo ... ja wiem... byt niematerialny, istniejacy tylko i wylacznie \"tam\", poza granica przekraczalnoci owych stalych 300 ty. km/sek.( z czym tam po przecinku)? W zasadzie Einstein pomylil sie w propozycji ustalenia \"stalej kosmologicznej\" (popraw, jeli sie myle); co tam nie pasowalo.

Zalozenia równoleglych wiatów to interesujaca niezwykle kwestia, tylko w ilu procentach mozemy jej zaufac? ...
2005-05-25 (18:40)

status Mariusz
Data rejestracji: 2003-09-02
Ilość postów: 4293

22
wpis nr 17 560
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Slawek



Masz racje .

Ale odnoni ekomputerów to ni e prehistoria bo i dzisiaj one nic innego nie robia tylko licza zera i jedynki .

I przez najblizsze kolka lat tez beda to robily .



Ja nie przywiazywalbym wagi do systemu zerojedynkowego .



Chodzi po prosu o to , ze tym prostm sposobem mozemy nadac dwa wymiary a jak uzyjemy liczb o wyzszych wartociach kilka wymiarów .



Popatrz na to tak czy jest inny sposób aby liczbom losowym nadac wartoc .

Wszystkie inne sposoby sa sugestywne i nieobiektywne .



No bo jest slynne pytanie : jak liczba rzadko wypada to nadac jej duza wartoc atrakcyjnoci cz yez wyjatkowo mala a dyskusja jest z gatunku \" o szklance napelnionej do polowy \"



Tak wlanie zludna jest statystyka .



trzeba imac sie wszystkich mozliwych sposobów poza statystycznymi i powodzenie zapewnione .

Dokad bedzieszx trzymal sie z daleka od analiz .



Slawku ja nie wiem czy w uzyciu sa progarmy , które daja jako zwrot liczby .

Myle , ze sa rzadkie i malo ludzi takimi programami sie posluguje .

Nie mówie o programach do analizy , bo tam zawsze uzytkownik decyduje - a nie program



Pozdrowienia
2005-05-25 (18:45)

status Mariusz
Data rejestracji: 2003-09-02
Ilość postów: 4293

22
wpis nr 17 561
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Mac



teraz wyjezdzam nad jezioro wypaczywac .

Ale sie zastanowie .

To nie jest proste .



Niedawno przeczytalem piaty raz znakomita ksiazke >>>>>>>> nowy umysl cesarza R Penrose .



To teraz biore nad jezioro i przeczytam szósty raz .



Polecam -trudne dla nie fizyka lub nie chemika ale pasjonujace .
2005-05-25 (19:05)

status Mac.
Data rejestracji: 2005-04-16
Ilość postów: 258

879
wpis nr 17 562
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Milego wypoczynku i wracaj zdrowo!

P.S. Imponuja mi ludzie nauki. Jestem zakochany w ksiazkach Sagana, Dawkinsa i paru innych /to tez przy okazji/. A tak wogóle to kiedy chcialem zostac astrofizykiem (ale nie mialem cierpliwoci /i glowy!/ do obliczen... Pozdrawiam.
2005-05-25 (19:34)

status kieras29
Data rejestracji: 2005-02-18
Ilość postów: 82

692
wpis nr 17 564
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Mariuszu milego wypoczynku.Z niecierpliwocia czekamy na twój powrót.
2005-05-25 (23:00)

status misiek
Data rejestracji: 2005-05-10
Ilość postów: 106

932
wpis nr 17 570
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

A moze inaczej ?
2005-05-25 (23:41)

status misiek
Data rejestracji: 2005-05-10
Ilość postów: 106

932
wpis nr 17 572
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Moze by tak rozwinac pomysl Mariusza.

Chodzi o to by oprócz tezy czy tez teorii podac jej interpretacje.

Cóz nam po teorii jezeli nie mozemy jej zastosowac, bo nie mamy zadnych praktycznych przeslanek.

Ja mam pomysl nastepujacy.

Kazda liczba w ML moze wypac z prawdopodobienstwem 1/4.

Przenoszac to na rozklad w czasie kazda liczba powinna wypac jeden raz na cztery losowania.

A zatem zaczynamy od pierwszego losowania z wartociami 0 dla kazdej liczby. Jezeli w losowaniu:

wypada dana liczba do wyniku dopisujemy +3

nie wypada dana liczba od wyniku odejmujemy 1

W ten sposób otrzymamy rozklad prawdopodobienstwa liczby w czasie, zawierajacy dane historyczne. A zatem jezeli dla danej liczby otrzymujemy wartoc oscylujaca w poblizu 0 bedzie to oznaczalo, ze ta liczba wypada w przynajmniej raz na 4 losowania.

Jezeli dana liczba osiaga wartoci dodatniej oznacza to, ze jest w trendzie.

Jezeli liczba osiaga wartoci ujemne oznacza to, ze jest poza trendem.





2005-05-26 (14:49)

status slawek001
Data rejestracji: 2005-02-24
Ilość postów: 6116

721
wpis nr 17 603
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

misiek........ i w ten sposob znowu przechodzimy do statystyki ........ moze lepiej zakladac losowe podawanie liczb z wykluczaniem juz wytypowanych liczb w jakims okresie czasu ?............ wtedy tylko stalym elementem jest czas a liczby podawane maja sie nijak do statystyki ?

wesolej zabawy
2005-05-26 (20:59)

status misiek
Data rejestracji: 2005-05-10
Ilość postów: 106

932
wpis nr 17 626
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Wiesz Slawek

Liczby -1 i +3 wynikaja z prawdopodobienstwa, czy tez statystyki, ale cala reszta analizy nie.

Dzieki temu mozemy ocenic jak dana liczba zachowuje sie w stosunku do prawdopodobienstwa czy tez statystyki.

Typowanie liczb na kolejne losowanie bedzie szarlataneria. Ale znalezienie

liczb które wymykaja sie rozkladowi prawdopodobienstwa (statystyce), pozwoli

zamienic to na wymierne zyski.
2005-05-26 (21:14)

status misiek
Data rejestracji: 2005-05-10
Ilość postów: 106

932
wpis nr 17 628
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

A tak swoja droga to przypomnial mi sie losowy system inwestowania na GPW.

WeLmy dla przykladu kontrakty terminowe na wartoc WIGu.

W danym dniu losowo wybierasz czy zajmujesz dluga czy tez krótka pozycje.

Oczywicie w cel u ochrony inwestycji ustawiasz SaleStopy na poziomie 1-2% straty.

No i okazuje sie, ze taki system inwestowania posiada 30% skutecznoc.

W porównaniu do najlepszych maklerów analizujacych rynki, których skutecznoc jest na poziomie 40-50%.

Tak tez mozna.

Podoba mi sie to Twoje \"Wesolej zabawy\"
2005-05-27 (01:21)

status misiek
Data rejestracji: 2005-05-10
Ilość postów: 106

932
wpis nr 17 645
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

No a teraz zamierzam dolozyc do pieca.

Jezeli z tak r\\otrzymanego rozkladu wyliczymy rózniczke za okres 4 losowania (tzn od wartoci w biezacym losowaniu odjmiemy wartoc sprzed czterech losowan) to dla wartoci tej rózniczki wiekszej od 0 mamy warunek konieczny niewystarczajacy wypadniecia liczby w kolejnym losowaniu.

Iloc tych liczb wacha sie pomiedzy 40 a 50. Ale jest to pwien postep udowodniony liczbowo. Zeby stworzyc system potrzeba warunku dla 30 liczb ale nad tym trzeba jeszcze popracowac.

Moze kto przejmie paleczke ?

Nie sprawdzilem jeszcze jak wyglada sprawa liczb spelniajacych ten w warunek w kolejnych losowaniach.

W koncu dla nich mozna zastosowac progresje.

Wesolej Zabawy powtarzajac za Slawkiem

| Dodaj wpis w tym temacie | Spis tematów | Wyniki lottoStrona: 1 2
Wyślij wiadomość do admina