Forum strony www.multipasko.pl [Regulamin]


Dodaj wpis w tym temacie
Spis tematów
Login:

Hasło:
Strona: 1 2 3 4 5 6
Wyślij wiadomość do admina

Przewiń wpisy ↓

LOSOWOŚĆ i jej (zasady-reguły) oraz ich stabilność ; podzielcie się nimi na FORU

2015-12-04 (20:39)

status jerzy1108
Data rejestracji: 2012-05-04
Ilość postów: 580

13441
wpis nr 949 192
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

A więc jak w temacie;

Zacznę od siebie i opiszę zjawiska w losowości, które można by uznać za zasadę lub regułę losowości.

Chciałbym aby inni dołączyli i dokładali swoje spostrzeżenia, które ich zdaniem są na tyle silne i stabilne że się obronią i można by uznać je za zasadę (regułę)- losowości.

----Proszę także o opinie i próbowanie obalić te reguły, które są zbyt słabe i dadzą się podważyć.

Będę się starał dodać od siebie jakąś, w zależności na ile mi czas pozwoli na to hobby.

1/.

Przykład zaobserwowany na grze 49s.

Szukając sposobu na ograniczenie, (zmniejszenie) ilości numerów w grze, z pośród których nadal będzie możliwe trafienie wszystkich 7 numerów, zrobiłem tak;

Wprowadziłem bazę losowań z siedmioma kolumnami wyników losowań do arkusza.

Teraz od numeru w 7 kolumnie (każdego losowania), odjąłem numer z pierwszej kolumny i dodałem 1. Analizę robiłem na 1000 losowaniach. Następnie wszystko posortowałem od a do z.



W ten sposób otrzymałem wyniki pokazujące ile losowań (zawsze) ze wszystkimi wylosowanymi 7 numerami, znajdowało się w poszczególnych zakresach skupienia.

Ilość takich zakresów bywała różna, w zależności na jakim 1000cu losowań były robione analizy, i wahała się od kilkunastu do zawsze 49.

Następnie sprawdziłem jakie pary numerów ze wszystkich zakresach występują najczęściej.

Okazało się że najczęściej występują pary 1-48 i 2-49 z zakresu 48.

Analiza na każdym wybranym 1000cu losowań wykazała tak samo.

Na koniec rzecz sprawdziłem na 10 000 losowań i analizy się potwierdziły.

================================

Pomyślałem więc że jedną zapewne z wielu zasad w tej grze, można przyjąć że pary numerów 1-48 i 2-49 zawsze są parami wiodącymi, skupiającymi pomiędzy sobą, wszystkie pozostałe 5 numerów a wraz z sobą tworząc całą 7.

===============================

Wiem że marna to pociecha, taka reguła - ale jeśli takich reguł będzie więcej i nauczymy się je synchronizować ze sobą to kto wie ?

To tyle na dzisiaj.



Pozdrawiam

Jerzy...



2015-12-04 (21:18)

status Jan69
Data rejestracji: 2015-09-19
Ilość postów: 362

14527
wpis nr 949 204
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Podstawowym PRAWEM (regułą) o które ja się rozbijam jest: KAŻDY WYNIK JEST RÓWNIE PRAWDOPODOBNY. Nie przeskoczę tego

Częstości dążą do uśrednienia, ale... nie można dokładnie przewidzieć w którym momencie to nastąpi. I to wszystko co wiemy.

Można jedynie robić to co i ja próbuje - "zaczaić" się na niektóre liczby i ... czekać. Płacić i czekać... Albo strzelać i liczyć na traf. Jednym udaje się jedno, drugim drugie.

Jedno jest pewne (wg mojego stanu wiedzy): NIE MOŻNA STUPROCENTOWO I POWTARZALNIE TYPOWAĆ "SZÓSTEK"/"DZIESIĄTEK". Byłoby to przewidywanie przyszłości, a to kłóci się z prawami fizyki. Chyba, że ktoś wierzy w "cuda" wtedy... ma prawo kontestować naukę. To przywilej wiary.



Ale by dalej drążyć zagadnienie na gruncie nauki polecam ciekawy artykuł:



http://www.astro.uni.torun.pl/~kb/Inne/Lotto.htm



Można zapoznać się w nim ze stroną teoretyczną interesującego nas zagadnienia.



Ciekaw jestem doświadczeń forumowiczów z wykorzystaniem redukcji puli typowanych liczb - mam w tym zakresie zmienne szczęście i z chęcią bym to spróbował jakoś poprawić



2015-12-04 (22:17)

status arkady202
Data rejestracji: 2010-08-02
Ilość postów: 692

12603
wpis nr 949 227
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Jerzy nie gniewaj się, ale musiałeś coś pokręcić w obliczeniach. Chyba kiedyś o tym tez pisałeś, o tych kolumnach. Te pary nie mogą występować częściej.
2015-12-05 (19:41)

status jerzy1108
Data rejestracji: 2012-05-04
Ilość postów: 580

13441
wpis nr 949 479
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Witaj @arkady202. Cieszę się że zajrzałeś do tego tematu, a nawet podwójnie, a to dlatego że Ty bardziej od innych lubisz eksperymentować na wykresach, a mam w planie swoje spostrzeżenia oparte w znacznej mierze właśnie na - wykresach.

Już wyjaśniam.

Wszystkich swoich danych (takich ogólnych), nie analizowałem bardzo szczegółowo bo wydały mi się że ich wyniki są oczywiste, ale po Twoim wpisie widzę że muszę to jeszcze raz policzyć, wiem z doświadczenia że trafiają się w losowości takie anomalie zaprzeczające wszelkiej logice.

Chodzi o najczęściej występującą parę, ale taką, - która wraz z numerami jakie ją tworzą łączy 5 pozostałych numerów, dając w sumie 7 numerów.

---------

Inaczej mówiąc, numer z pierwszego wiersza i z ostatniego wiersza i tego samego losowania tworzą parę, nazwać można by ją (zewnętrzną), obejmującą wszystkie pozostałe numery w tym losowaniu, jeśli od ostatniego nr. odjąć pierwszy i dodać 1 to uzyskana wielkość będzie stanowić nazwę i długość zakresu.

Przykład;

Do zakresu 49 - można zaliczyć tylko jedną parę, tworzą ją numery 1 i 49

Do zakresu 48 - da się zaliczyć tylko dwie pary o numerach 1-48 i 2-49.

Do zakresu 47 - zaliczamy 3 pary, 1-47, 2-48 i 3-49

itd....itd.

Czym krótszy zakres tym więcej w nim kombinacji par.

Teraz liczymy ile razy, np. na 1000 losowań, był wylosowany każdy z zakresów.

Z tego jak pamiętam było, że ilość razy wystąpienia poszczególnych zakresów rosła, współmiernie do ich długości, ale tylko do wielkości zakresu 38, 39.

Potem ilość występowania zakresów zawsze zaczynała spadać, aż do zakresu 49.

-------------

Teraz trzeba 1000 losowań podzielić przez sumę par w każdym zakresie (ilość kombinacji w każdym zakresie z osobna).

Wynik był zawsze podobny a ilość wylosowań par w tym zakresie biła wszystkie inne zakresy, podzielone przez ilość par z których się składają..

------------

Oczywiście postaram się to wszystko raz jeszcze policzyć dokładniej, co, jak znam swoje możliwości, trochę może potrwać.

Choć na pewno można wymyślić lepsze sposoby, to ja wybrałem ten, bo otwiera drogę do zmniejszenia ilości numerów i przy założeniu że wytypujemy prawidłową parę, mamy otwartą drogę do typowania z pozostałych numerów, co ma znaczenie jeśli gramy np. w lotto gdzie niema możliwości gry na 1,2 czy 3 numery, musimy grać tam na wszystkie 6.

=====================================================

Teraz słowo na temat jakich zasad losowości szukać powinniśmy.

Po 1/. takich które da się sprawdzić na bazie losowań danej gry.

=== uważam że nie możemy opierać się tylko na wnioskach pochodzących z matematycznego punktu widzenia, lecz w równej mierze bardzo mocno się trzymać tego co było a nawet całą logikę opierać na tych przeróżnych dziwacznych zjawiskach które już były w prawdziwej grze.

Podam przykład dlaczego ?

Kolega wyżej napisał że losowość kieruje się dążeniem do równowagi.

Jest to powszechnie znana opinia.

A ja się pytam,- na jakiej podstawie są wysnute takie wnioski.

Przecież w losowości tej z którą mieliśmy doczynienia, takie dążenie występuje rzadko.

Pamiętam że kiedyś @kleszek podał jak dla mnie największą bazę gry w ,,ruletkę,, ponad 5 tys. losowań. Okazało się że każdy numer ma inną ogólną aktywność. Do tego stopnia że ten który po jakimś czasie przeją prowadzenie już jako lider, dotarł do końca zapisu tej bazy losowań, podobnie miało się z pozostałymi numerami.

---

A 49s. 7 z 49. jest bardzo podobnie. Na 13 000 losowań, można zaobserwować że jeden numer pnie się w rankingu nie odnotowując większych spadków i ciągle przoduje pozostałym inny znowu przez 5-6 tys. losowań szedł ostro w górę po czym zaczeły się gwałtowne średniej wielkości skoki w górę - w dół, i trwają przez kilka tysięcy losowań, jeszcze inny prawie ciągle jest w tyle za innymi. I gdzie to dążenie do równowagi ?

Przecież nie możemy się kierować przypuszczeniem że jakiś nr. jutro pójdzie w górę i tak będzie się działo aż osiągnie próg od którego rozpoczeliśmy obliczenia,

Moim zdaniem ogólne zmiany aktywności numeru, zdarzają się tak rzadko, że nie powinniśmy ich zmieniać.

Powinniśmy się raczej trzymać kierunków które sama gra nam dyktuje, odgadnąć je , na ile to możliwe i ich się trzymać.

cdn.

Jerzy...



2015-12-05 (21:33)

status perkun
Data rejestracji: 2009-02-24
Ilość postów: 6882

4257
wpis nr 949 511
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Witajcie



Odniosę się tylko do wypowiedzi Jana69



"Jedno jest pewne (wg mojego stanu wiedzy): NIE MOŻNA STUPROCENTOWO I POWTARZALNIE TYPOWAĆ "SZÓSTEK"/"DZIESIĄTEK". Byłoby to przewidywanie przyszłości, a to kłóci się z prawami fizyki. Chyba, że ktoś wierzy w "cuda" wtedy... ma prawo kontestować naukę. To przywilej wiary."





Otóż według mnie można znaleźć takie powtarzalne opcje - sam znalazłem jedną dziesiątkę która w przeciągu 2000 losowań Multi Multi powtórzyła się trzykrotnie - z tym że nie mówię tu o powtórce liczb tylko pozycji w tabelach liczb gorących i zimnych.



Z uwagi jednak na to że częściej powtarza się taka opcja w grze 8/8 to właśnie tę opcję preferuję w moich typach ( choć po cichu gram również 10/10)



O jakie pozycje liczb chodzi poniżej przykład ( z wykorzystaniem programu multiliczby 2,16) dla trzech pozycji liczb ( 15,16,17) w tabeli liczb gorących



Trzy razy powtórka pozycji w trzech rożnych losowaniach



























Podobnie jest dla 6,8,10 pozycji liczb choć znalezienie takiego układu w tabelach gorącej i zimnej występującego razem w jednym losowaniu a potem powtarzające się co 700 - 1000 losowań jest ciężej znaleźć ale jest to wykonalne - ja taki układ znalazłem dla pewnego zakresu losowań wstecz i testuję go ( oficjalnie na 8/8 liczb) na mojej stronie i tu na forum.



Oczywiście do momentu kolejnego wejścia tego układu nie mogę udowodnić że jest skuteczny - poza pokazaniem go na statystykach ( czego nie uczynię bo jest to moja "tajna broń" której nie zamierzam zdradzać )



Tak więc pozostaje czekać a po trafieniu opublikować ewentualnie kupon



Pozdrawiam







--- wpis edytowano 2015-12-05 21:37 ---

2015-12-05 (21:48)

status perkun
Data rejestracji: 2009-02-24
Ilość postów: 6882

4257
wpis nr 949 516
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

I tu jeszcze jedno takie losowanie bo wkleiło mi sie jedno losowanie dwa razy





2015-12-05 (23:11)

status tomson
Data rejestracji: 2014-03-05
Ilość postów: 2211

14063
wpis nr 949 539
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Losowość i reguły - nigdy o tym nie słyszałem. Czy to nawzajem nie jest przeciwwstawne?
2015-12-05 (23:34)

status Jan69
Data rejestracji: 2015-09-19
Ilość postów: 362

14527
wpis nr 949 540
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

@tomson, nie widzę tu sprzeczności - regułą jest losowość
2015-12-05 (23:47)

status tomson
Data rejestracji: 2014-03-05
Ilość postów: 2211

14063
wpis nr 949 542
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Janie,

ale tematem wątku jest losowość i JEJ reguły. Szukanie reguł w losowości to jak otarcie się o demona Laplace'a. W pewnej skali oczywiście.
2015-12-06 (19:47)

status jerzy1108
Data rejestracji: 2012-05-04
Ilość postów: 580

13441
wpis nr 949 799
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Jestem zdania że to czy są jakieś reguły czy zasady w losowości zależeć będzie od nas samych, to znaczy że jeśli uznamy że reguła -zasada, się obroniła - będzie znaczyć że są.

============

Podam następną taką regułę ; czy się obroni ?

Otóż tym razem napiszę że tylko przypuszczam, bo moje badania i tym razem, są nie do końca sprawdzone.

Przykład na grze 49s. Pełna wersja tej gry to 7 z 49.

I teraz tak, baza tej gry składa się z 7 u kolumn, losowania muszą być sortowane, od A do Z.

Następnie musimy się dowiedzieć jakie numery występują w każdej kolumnie (z osobna).

Ja w tym celu posortowałem każdą kolumnę osobno i policzyłem ile razy wystąpił każdy z numerów osobno w każdej kolumnie. {Dodajemy te same numery tylko z jednej kolumny}

Nadmieniam to bo takie same numery występują także w innych kolumnach, więc tych samych z innej kolumny nie sumujemy, tylko te z jednej kolumny.

W dalszej kolejności dopisujemy każdemu numerowi w kolumnie jego siłę albo jak kto woli pozycję w kolumnie,- pod względem ilości wystąpień.

Taki ranking numerów powtarzamy we wszystkich kolumnach.

------------------------------

Tu ukazuje się nam już jedna z zasad mówiąca że;

(każda kolumna ma swoją hierarchię numerów i jest ona stała tz. że np. numer z pierwszej pozycji zawsze będzie liderem w tej kolumnie i nie jest w stanie tego zmienić w dłuższej perspektywie nawet wystąpienie kominów na jego drodze).

---------------------------

No i teraz sprawdzamy np. - czy najsilniejszy numer z pierwszej kolumny występuje najczęściej z liderem drugiej kolumny ?

Z matematycznego punktu widzenia właśnie tak powinno być. I tu mamy paradoks.

Te dwa najsilniejsze numery z kolumny 1 i 2 nie występują ze sobą najczęściej.

(Czy to może być następna reguła losowości ?)

cdn.

Pozdrawiam

Jerzy...
2015-12-06 (20:34)

status Jan69
Data rejestracji: 2015-09-19
Ilość postów: 362

14527
wpis nr 949 812
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

@tomson, sorki jeśli żarcikiem trafiłem jak kulą w płot Chciałem być zabawny a wyszło "jak zawsze"



Reguły w losowości.... Hmm, poza "dążeniem liczb do uśrednienia wystąpień" moja wiedza mi nic więcej nie podpowiada, więc z chęcią poznam opinie innych w tej kwestii.
2015-12-06 (21:48)

status kleszek
Data rejestracji: 2006-05-27
Ilość postów: 4850

2047
wpis nr 949 833
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Jerzy, powodowany ciekawością sprawdziłem Twoje twierdzenie o "nielubieniu" się liderów ilosci wystąpień 2 sąsiednich kolumn. Wziąłem pod lupę kolumny 3 i 4. Wkolumnie 3 liderem w ilości wystąpień jest liczba 18 --> 584 razy, a w kolumnie 4 liderem jest liczba 22 --> 536 wystąpień. Obie liczby spotkały się ze sobą w tych kolumnach 55 razy co daje 33 miejsce w rankingu wystąpień par z tych 2 kolumn. Liderem jest para 20 21, która wystąpiła jako para 89 razy. Wiceliderm jest para 18 19 --> 84 wystąpienia, a trzecie miejsce na podium zajęła para 21 22 --> 79 wystąpień. Można powiedzieć, że Twoje twierzenie jest prawdziwe dla tych kolumn, tylko nie nie wiem do czego ta wiedza może się przydać i nie wiem jak to wykorzystać w realnej grze.
2015-12-06 (23:32)

status Ken
Data rejestracji: 2012-09-01
Ilość postów: 2921

13557
wpis nr 949 860
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Po co w ogóle sortować kolumny ???





2015-12-07 (09:54)

status kleszek
Data rejestracji: 2006-05-27
Ilość postów: 4850

2047
wpis nr 949 894
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Ken, Jerzemu pewnie chodziło o ułatwienie liczenia ilości wystąpień liczby w kolumnie. Jeżeli nie korzysta się z formuł i makr i liczy się na piechotę (czyli ręcznie), łatwiej w ten sposób policzyć ilość wystąpienia danej liczby w kolumnie. Natomiast nie wiem do czego ma mi się przydać ta reguła podana przez Jerzego. Liczba 22 może wystąpić w sortowanej bazie losowań zarówno na pozycji pierwszej (czyli najniższa liczba w danym losowaniu), co w historii losowań miało miejsce 41 razy, jak też na pozycji siódmej, gdzie ta liczba wystąpiła jak dotąd 7 razy na 11117. To taka ( moim zdaniem ) zabawa z liczbami, po prostu sztuka dla sztuki, choć może Jerzy widzi gdzieś w tej układance jakieś światełko w tunelu.
2015-12-07 (11:29)

status Ken
Data rejestracji: 2012-09-01
Ilość postów: 2921

13557
wpis nr 949 921
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Kleszek,

Gdyby używać rzeczywistych wyników losowań, w kolejności wylosowywania, to zapewne nie było tak skrajnej różnicy w pozycjach jak przy przykładowej liczbie 22.

Sortowanie jest bardzo przydatne ale w takim użyciu prowadzi moim zdanie prowadzi tylko do błędów.
2015-12-07 (11:50)

status kleszek
Data rejestracji: 2006-05-27
Ilość postów: 4850

2047
wpis nr 949 927
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Ken, to co piszesz to oczywista oczywistość. Wtedy np. liczba 1 mogła by być w kolumnie 1 jak też 7, a ilość wystapień w poszczególnych kolumnach danej liczby była by zbliżona do ilości wystąpień innych liczb. Sortowanie liczb w losowaniu i liczenie wystąpień danej liczby w kolumnie, to taka droga na skróty, która ( moim zdaniem ) prowadzi donikąd.
2015-12-07 (12:18)

status Ken
Data rejestracji: 2012-09-01
Ilość postów: 2921

13557
wpis nr 949 942
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Poza oczywistością jest to też taka zasada losowości która mogła by pasować do tego tematu , używać wyników nieposortowanych gdzie tylko się da.

--- wpis edytowano 2015-12-07 12:27 ---

2015-12-07 (20:43)

status jerzy1108
Data rejestracji: 2012-05-04
Ilość postów: 580

13441
wpis nr 950 066
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Ken napisał;

Gdyby używać rzeczywistych wyników losowań, w kolejności wylosowywania, to zapewne nie było tak skrajnej różnicy w pozycjach jak przy przykładowej liczbie 22.

Sortowanie jest bardzo przydatne ale w takim użyciu prowadzi moim zdanie prowadzi tylko do błędów.

=====================================

Odpowiadam; - ja nie znam bardziej praktycznego sposobu zapisu losowań od sortowanego.

Po drugie, - używając zapisu niesortowanego, jestem przekonany, że też znalazłby rzeczy które w ten sposób można by było zakwestionować. I to tymi samymi argumentami.

Tu bym miał pytanie do Kena, - czy znasz sposób zapisywania wyników który jest lepszy od sortowanego i nie budziłby Twoich zastrzeżeń ?

A może Ty kleszek pracujesz nad zagadnieniem losowości i do tego używasz innego sposobu zapisywania, jeśli tak to napiszcie jak on wygląda i na czym polega jego wyższość.

No bo przecież jakoś musicie zapisywać dane.

----------------------------------

Pytacie , do czego takie formuły mogą się przydać ?

Odpowiem tak; Z tego co wnioskuję Wy najpierw wymyślacie to co chcecie zbudować np. płot ze sztachet a następnie idziecie szukać lasu.

Ja wygląda na to że najpierw szukam zdrowego drewna i dopiero w tedy kombinuje co da się z niego zrobić.

Innymi słowy, szukam czegokolwiek w miarę stałego, by budowla z tego budulca się nie przewróciła. Gdzie i jaki element umieszczę teraz jeszcze nie wiem.

Mam jednak nadzieję że jeśli nie mi to komuś innemu z tego składzika wiedzy coś się kiedyś może przyda.

Jerzy...

-------------------------------

2015-12-07 (20:55)

status kleszek
Data rejestracji: 2006-05-27
Ilość postów: 4850

2047
wpis nr 950 072
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Jerzy, odpowiadając na Twoje pytanie, dla sposób notacji losowania (sortowane, niesortowane, CSN ) jest nieistotny. W zależnościach, których szukam nie ma to żadnego znaczenia. U mnie na początku jest pomysł, następnie badanie tego pomysłu na bazie losowań przeszłych, stwierdzenie, że mój pomysł był do d..y i wymyślanie nowego pomysłu Tak to wygląda na dzień dzisiejszy
2015-12-07 (21:11)

status 007
Data rejestracji: 2007-01-08
Ilość postów: 4257

2449
wpis nr 950 077
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

A gdyby kule w tulejkach Lotto upychało "jak leci" czy wylosowanie liczb w DL

1 2 3 4 5 6 też wydawałoby się dużo razy mniej prawdopodobne od wylosowanych

w ostatnim losowaniu 3 11 37 44 46 47

(dla niektórych i tak "podejrzane" te liczby)



Przecież upychając kule przypadkowo mogłoby się zdarzyć że na miejscy kuli z nr 3 byłaby kula np.5 a na miejscu kuli 11 byłoby 2 itd aż na miejscu kuli 47 byłaby kula np.3



Wówczas wylosowane kule które zajmowały miejsca w tulejkach jako 3 11 37 44 46 47

po wylosowaniu i posortowaniu otrzymalibyśmy owe "nieprawdopodobne" 1 2 3 4 5 6.

Do czego zmierzam...po co sobie komplikować podziałem na niesortowane

skoro posortowane jakoś ładniej wyglądają i lepiej nimi operować.



Dałem przykład na DL by oszczędzić sobie "pisaniny" na przykładzie 20 liczb w MM.

Przy szczęśliwym trafie upychania 80 kul w tulejkach "jak popadnie' tez moglibyśmy ujrzeć sortowane od 1 do 20.



Zakładam że nikt by nie protestował ze niektóre kule się dublują by podnieść szanse

wygrania przez różnego rodzaju "manipulatorów" z cyrku Lotto"



Bo wcześniej czy później wylosowano by kilka tych samych liczb

po 2 a nawet 3 razy
| Dodaj wpis w tym temacie | Spis tematów | Wyniki lottoStrona: 1 2 3 4 5 6
Wyślij wiadomość do admina