Forum strony www.multipasko.pl [Regulamin]


Dodaj wpis w tym temacie
Spis tematów
Login:

Hasło:
Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Wyślij wiadomość do admina

Przewiń wpisy ↓

Pytanie o model gry losowej (rozmowa MARIUSZ - GHOST)

2012-01-28 (00:15)

status arkady202
Data rejestracji: 2010-08-02
Ilość postów: 692

12603
wpis nr 491 673
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Witam



Od długiego czasu nosiłem się z zamiarem zapytania forumowiczów o jedna kwestię.

Na pewno wielu z Was czytało temat "Sposoby myślenia w grach losowych" założonego przez Mariusza.



Chodzi o poniższą wymiane zdań Mariusza z Ghostem dotycząca wypadania piątek:



==================================================== Ghost napisał:



Zastanawia mnie pewna sprawa zwiazana z czasem oczekiwania na dana piatke.

Jeli policze sobie czasookresy padania piatek na rzeczywistej bazie wyników ML (np. dla 3228 losowan) i zrobie to samo na bazie wyników sztucznie wygenerowanych to czy znajde piatki o tych samych czasookresach w obu bazach?

Jeli by tak bylo to na tej podstawie mozna by zbudowac niezly system.



Musze to sprawdzic.



Pozdrawiam

2006-03-10 (24:59)



statusMariusz

Data rejestracji: 2003-09-02

Ilość postów: 2839





==================================================== Mariusz napisał:



NO Ghost - toz to ja modelowanie takie opisuje od póltora roku .

Zamiecilem nawet odpowiednie adresy generatorów .



To ciesze sie , ze chociaz kto pomyslal i zycze ci powodzenia , gdyz idziesz dobra droga .



To sie wlanie nazywa modelowaniem .



PO co siedziec godzinami i analizowac idiotyczne uklady jak wystarczy miec model na innych wynikach lub na generatorach i wszystko widziec .



Zapewniam cie , ze jak by nie losowal to model wypadania i czasów oczekiwania jest jeden



Zmieniaja sie tylko kody piatek





Ale musze ci powiedziec , ze modelowanie nie jest takie proste



Pozwodzenia



==================================================== Koniec cytatów



Krótko i na temat: Czy jest faktycznie możliwe znalezienie w bazie rzeczywistej tych samych czasookresów jakie wystąpiły w bazie sztucznej?

Pytanie to chodzi mi po głowie długi czas. Zrobiłem takie dwie bazy - rzeczywista i sztuczną (wygenerowaną programem jaki polecał Mariusz).

Nie robiłem tego na piatkach w multilotku ale na innej grze (zagranicznej) w którą grałem kiedyś.

Nie znalazłem żadnych podobnych czasookresów w obu bazach.

Byc może wygenerowałem w sztucznej bazie zbyt mało losowań.



Ale ogólnie czy jest to możliwe żeby znaleźć te same czasookresy w obu bazach? Już nie mówię dokładnie takie same co do joty

ale chociaż podobne.

Czy wie ktoś co miał Mariusz na myśli pisząc :

"Zapewniam cie , ze jak by nie losowal to model wypadania i czasów oczekiwania jest jeden

Zmieniają się tylko kody piątek"



Czy oznacza to że np. jeżeli w bazie rzeczywistej jest taki ciąg czasookresów 255,367,988,298,146,599,49,1281 to w bazie sztucznej znajdę dokładnie taki sam ciąg 255,367,988,298,146,599,49,1281 ?

(tylko będzie on przypisany do innej kombinacji - kodu csn)

Wydaje się bardzo nieprawdopodobne, nawet jeśli przeprowadzimy setki milionów losowań "sztucznych" (z generatora).

A nawet jeśli byśmy znaleźli w obu bazach takie dwa ciągi to czy baza sztuczna faktycznie pokaże nam jak historia potoczy się dalej?

Człowiekowi wydaje się to bardzo nieprawdopodobne...



I jeszcze jedno:

Powiedzmy że zrobiliśmy 100mln sztucznych losowań z generatora.

Wyliczyliśmy czasookresy.

Potem zrobiliśmy jeszcze raz 100mln sztucznych losowań.

Czy jest prawdą że czasookresy będa takie same choć byśmy losowali jeszcze trzeci raz, czwarty i ... setny?

I że będą zmieniać się tylko kody piątek ? (kody csn)



Jak ktoś jest w temacie i czytał Sposoby myślenia... to będzie wiedział o co mi chodzi.





Pozdrawiam



Arkady

2012-01-28 (11:48)

status slawek001
Data rejestracji: 2005-02-24
Ilość postów: 6116

721
wpis nr 491 716
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

dla mnie osobiście sztuczne losowanie generowanie czy jak by to nazwał jest ....BŁĘDNE !!!!! .... w ten sposób to My chcemy ustawić jak mają być losowane liczby a nie odwrotnie to ..... My musimy przystosować się do wylosowanych liczb
2012-01-28 (12:34)

status arkady202
Data rejestracji: 2010-08-02
Ilość postów: 692

12603
wpis nr 491 733
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Sławek, rozumiem Cię. Ale ja jednak sądzę, że można opierać się na danych z generatora. Gdybym miał w domu maszynę taką samą jaka jest w jakimś studiu lotto to bym losował na niej. Czy wyniki z tej prawdziwej maszyny jaką miałbym w domu - dokładnie takiej samej jak oni mają - byłyby też "sztuczne"?

Może źle to wyraziłem - mówiąc "sztuczne" mam na myśli tak naprawdę inne niż losowane w studiu.

Nie chodzi mi Sławek o ostatnie liczby jakie obecnie wypadają, wiem że Ty patrzysz tylko na ostatnie, pisałeś kiedyś że nie wnikasz co było kiedyś, ale co jest teraz. Rozumiem Cię, ale mi chodzi o coś trochę innego.

Czy jeśli będę miał w domu maszynę prawdziwą bądź generator - nieważne...to czy jeśli przeprowadzę np. kilka milionów losowań to czy znajdę podobne schematy wypadania jakiś grup liczb (dwójek, trójek, czwórek, piątek itd...)

Wiem że Mariusza można kochać lub nienawidzić:) za swoje teorie jakie wdrażał na forum ale chodzi mi tylko o to czy mógł mieć rację. Bawię się w tej chwili jednym generatorem - Lottoselectorem i okresy wypadania wyglądają jak w prawdziwych losowaniach, więc myślę że generatorów można używać.

Tak w ogóle to gram w 49's albo na pojedyncze liczby albo na parki. Jest 1176 kombinacji parek z 49 liczb. I w tej chwili obserwuję ich czasy wypadania. Schemat powtarza się chyba w każdej grze - a jest on taki że niektóre parki wypadają bardzo często a inne prawie wcale. Są takie które w ciągu 500 losowań wypadły 15 razy i takie które tylko raz. Żeby tak móc się oprzeć na modelu to byłoby super...
2012-01-28 (12:44)

status arkady202
Data rejestracji: 2010-08-02
Ilość postów: 692

12603
wpis nr 491 734
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

I jeszcze coś - czy wie ktoś tak naprawdę wie o co chodziło w tym słynnym "ostatnim autobusie" Mariusza? Rozumiem co miał na myśli - ostatnią piątkę która nie wypadła, tylko sam pisał że takie czekanie aż wypadnie w końcu ta ostatnia generuje "ogony" i możemy sobie dłuugo poczekać. Więc po co je obserwować?
2012-01-28 (13:26)

status 777ch
Data rejestracji: 2005-11-07
Ilość postów: 21415

1386
wpis nr 491 746
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

witaj

Autobus to nie rower,jest w nim miejsc dla kilkunastu csn ,

te csn to powinny być wewnętrzne pomiędzy brzegowymi,które już padły.

Ale co do szczegółów to ....... co konkretnie miał na myśli autor ,to jego

tajemnicą jest.



Jak rozpoznać ostatni autobus ?,

na tym zagadnieniu można by się skupić.



Może inni forumowicze dorzucą swoje "trzy grosze" w temacie .

pozdrawiam
2012-01-28 (13:40)

status slawek001
Data rejestracji: 2005-02-24
Ilość postów: 6116

721
wpis nr 491 753
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

odpowiem dlaczego nie wykonuje analiz wstecznych ...... przez ponad dwa lata posługiwałem się wyłącznie arkuszem Samograj_v14 Janusz wykonał ten arkusz graficznie a Ja tylko na podstawie Grafiki mogę wykonywać analizy więc tak widziałem zachowanie się liczb przed i po losowaniu .... po ponad 4 letniej przerwie braku styczności z Lotto powiem jedno nic się nie zmieniło poza dokładniejszym mieszaniem się liczb w granicy 25% ..... cztery lata temu ta granica wynosiła od 20% do 35% ..... widząc jakie jest zachowanie liczb teraz wystarczy mi powrót pamięcią do arkusza Samograj_v14 i wiem na jakim poziomie wyjścia będą liczby które akurat podaje mi arkusz ..... nadal nie umiem w całość to połączyć poziom mojego zapamiętywania układów liczb jest ograniczony ... dlatego chcę przenieść moje spostrzeżenia na arkusz a jest to 7 analizy wykonywanych jednocześnie działających na siebie ..... mogę tylko wykonywać na raz jedna analizę bez pomocy arkusza który potrafi zapamiętać stany pozostałych 6 analiz gubię się
2012-01-28 (14:01)

status arkady202
Data rejestracji: 2010-08-02
Ilość postów: 692

12603
wpis nr 491 762
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

777ch - możesz wyjaśnić co masz na myśli mówiąc "csn to powinny być wewnętrzne pomiędzy brzegowymi,które już padły. " ? Powiedzmy że padły 1000, 1001, 1002, 1006,1007,1008.

Tzn że wybieramy 1003,1004,1005? Czyli te które nie padły?

Oczywiście mówimy tu o kodowaniu zwykłym

1,2,3,4,5

1,2,3,4,6

1,2,3,4,7

...itd



Nawiasem mówiąc wole i używam innego kodowania, gdzie jest większe rozproszenie.

Jak myślisz, czy to jak są zakodowane kombinacje ma wpływ na to co wybieramy?

Bo skoro wybieramy "coś z pomiędzy czegoś" (z pomiędzy brzegowych które wypadły jak pisałeś) to kodowanie ma znaczenie. Bo jak zakodujemy w inny sposób to już to "coś" będzie w innym miejscu. Nie koniecznie pomiędzy brzegowymi. Nieważne...

W każdym razie dlaczego kładzie się taki nacisk na rozpoznanie ostatniego autobusu?

Czy tutaj chodzi może o to że jak wiemy która - dajmy na to piątka - padnie ostatnia (a załóżmy że mamy dwie niewypadnięte) to automatycznie też wiemy która padnie jako pierwsza (czyli ta przedostatnia)?

Nie mogę do końca zrozumieć tego autobusu nawet jeśli może nim jechać kilka csn-ów.

Jakie to są csn-y? Rozumiem że same zerowe, niewypadniete tak? Mariusz pisał że to są najgorsze możliwe piątki, bo można na nie długo poczekać. A jak go ktoś zapytał jak dobierać piątki do alternatywy to on mówił że najlepiej te sąsiadujące (przy zwykłym kodowaniu csn) lub z jakimś tam taktem, nie pamiętam.

Testowałem sobie takie rzeczy i wcale nie jest prawdą że im dalej w czasie tym dłużej się czeka na te ostatnie kombinacje. powiedzmy że zostały dwie ost. kombinacje które nie wypadły. Dobrze, zgodzę się że czasem trzeba na nie poczekać długo..ale jest często tak że po tym długim czekaniu pada pierwsza i zaraz za nią druga. I wcale ten czas oczekiwania nie zwiększa się proporcjonalnie z każdą kolejna która wypadnie... Jakby tak się zwiększał proporcjonalnie to można by przeciagnąć komórki w excelu i obliczyć mniej wiecej kiedy padnie ta ostatnia. Wiem..już było o tym pisane kiedyś ..interpolacja itd. Żeby takie czasy znikania kombinacji wyglądały np tak - 1,3,6,12,24,48 itd...to można by coś zaprognozować.. ale nie koniecznie tak jest w rzeczywistości..



777ch a co myślisz o modelowaniu? Może mieć to sens? Ciągle po głowie chodzą mi te dwa zdania:



"Zapewniam cie , ze jak by nie losowal to model wypadania i czasów oczekiwania jest jeden

Zmieniaja sie tylko kody piatek "



Może być to prawdziwe czy zwykła bujda? Przecież gdyby to była prawda to nic tylko wygrywać.

Znajdujemy w bazie rzeczywistej ciąg 22,34,56,71,99 (to tylko przykład) a w bazie wygenerowanej

22,34,56,71,99, 45,31 i już wiemy jak się potoczy historia. Stawiamy po 45-ciu a potem po 31 losowaniach.

Niestety zbyt ciężko mi w to uwierzyć, to byłoby zbyt proste, nawet jeśli szukanie podobnych ciągów zajęłoby dużo czasu. Nie uważam Mariusza za guru ale zastanawiam się tylko dlaczego to napisał....











2012-01-28 (14:14)

status tj_gumis
Data rejestracji: 2010-03-31
Ilość postów: 337

12456
wpis nr 491 768
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

arkady202



Wlasnie dlatego.

Dlatego ze odchodzac w nieslawie, chcial po sobie zostawic pozory znajomosci jakiejs tajemnicy do ktorej tylko jemu udalo sie dotrzec.



Do niczego nie udalo mu sie dotrzec, a model zachowan losowych o ktorym piszesz nie istnieje.



Jest wiele rzeczy ktore ten oszolom zapodawal na forum i ktore w jego wpisach sugerowaly iz rozwiazal on lub wpald na trop jakies tajemnicy. On i nikt inny. Rzucal haslo na forum typu deska lub noz albo zyleta a ludziska sie glowili do jakich skarbow sie dokopal.



Do zadnych.
2012-01-28 (14:17)

status Robal_36
Data rejestracji: 2010-02-28
Ilość postów: 4883

12415
wpis nr 491 769
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

A konkurencja ?
2012-01-28 (14:20)

status slawek001
Data rejestracji: 2005-02-24
Ilość postów: 6116

721
wpis nr 491 772
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

tj_gumis mogę być oszołom a udowodnię ze ten Model istnieje nawet na Twoim sposobie wykonywania Analiz

2012-01-28 (14:30)

status tj_gumis
Data rejestracji: 2010-03-31
Ilość postów: 337

12456
wpis nr 491 775
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

slawek001



W takim razie panie Slawku bardzo Cie o ten dowod prosze.

2012-01-28 (14:39)

status arkady202
Data rejestracji: 2010-08-02
Ilość postów: 692

12603
wpis nr 491 777
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

W badaniu czasów oczekiwania najlepiej pomaga mi, podobnie jak Sławkowi patrzenie na grafikę, a najlepiej na wykres.

Poniżej jest wykres padania alternatywy jednej z dwóch liczb przy grze 6 z 49.

Nie gram w DL tylko w 49's.

Skreślam dwie liczby ale nie razem tylko jako single oddzielnie. Jeżeli któras z liczb padnie - wygrywam.



Progresja wygląda tak:

.html,



Za jedna liczbę wygrana wynosi 7 jednostek. Progresje rozpisałem na 10 progów.

Oczywiście zyski nie są duże w stosunku do ew. przegranych.

Mimo tego jest jeden plus - wygrane są o wiele częstsze od przegranych grając ta progresją.

Tylko jasne jest że możemy 5 razy wygrać a potem w jednej grze przegrać to wszystko, jak w ruletce zresztą.



A tu jest wykres:

.html,



Wszystkie słupki które nie przebiły się przez czerwoną linie są wygranymi.

Liczymy od zera a nie od jedynki dlatego linia jest na poziomie 9-tym. (razem 10 poziomów)

Miałby ktoś jakiś pomysł jak można przewidzieć słupek który nie przebije czerwonej linii?

Ja staram się jakoś zmienić moje myślenie, myśleć niestandardowo ale...cały czas się łapię na tym, że stosuję metodę: "jak już trzy słupki przebiły linie, to zaczynam wtedy grać bo mało prawdopodobne aby słupek czwarty tez przebił linie" Oczywiste jest że taka metoda się nie sprawdzi, kilka razy się uda ale za którymś razem słupek przejdzie dalej i wszystkie wygrane przepadną.

Powiem przy okazji że gram tym sposobem w ruletkę i jestem do przodu ale oczywiście ryzykuje grając w ten sposób.

Żeby tak obliczyć w jakiś sposób który słupek zatrzyma się przed linia...kombinuje tak już chyba ze 2 lata nad tym...

2012-01-28 (14:40)

status arkady202
Data rejestracji: 2010-08-02
Ilość postów: 692

12603
wpis nr 491 778
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Linki nie poszły, wiec jeszcze raz:



Progresja

.html



Wykres

.html
2012-01-28 (14:40)

status arkady202
Data rejestracji: 2010-08-02
Ilość postów: 692

12603
wpis nr 491 779
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

.html

http://www.fotoszok.pl/show.php/816202_wykrespary.jpg.html
2012-01-28 (14:41)

status arkady202
Data rejestracji: 2010-08-02
Ilość postów: 692

12603
wpis nr 491 781
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

2012-01-28 (14:42)

status arkady202
Data rejestracji: 2010-08-02
Ilość postów: 692

12603
wpis nr 491 782
[ CZCIONKA SPECJALNA ]







2012-01-28 (14:42)

status arkady202
Data rejestracji: 2010-08-02
Ilość postów: 692

12603
wpis nr 491 783
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

.html
2012-01-28 (14:43)

status arkady202
Data rejestracji: 2010-08-02
Ilość postów: 692

12603
wpis nr 491 784
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

http://www.fotoszok.pl/show.php/816208_progresja1(kropka)jpg(kropka)html
2012-01-28 (15:04)

status tj_gumis
Data rejestracji: 2010-03-31
Ilość postów: 337

12456
wpis nr 491 791
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

arkady202



To ja Ci powiem tak.

Nie analizuj wystapien singla dla 1 z 7, ale z 7-elementowe zbiory typow w oparciu o BB.



Dlaczego ?

Dlatego ze proponowana przeze mnie analiza prezentuje najmniej kominiarskie rezultaty. Nawet pierwsza wylosowana ktora pozornie jakosciowo powinna byc podoban, zachowuje sie calkowicie odmiennie.



Te 7 grup oczywiscie nie sa zbiezne z kolorami proponowanymi przez 49s. Sam musisz je sobie ustalic.



Formalnie i kosztowo bedzie to dokladnie to samo czym sie zajmujesz w tej chwili, natomiast z jakichs niezroumialych dla mnie wzgledow (jesli juz jestesmy w temacie modelowania) zachowanie kulek w tym przypadku wydaje sie najmniej zaburzone.



Pzdr
2012-01-28 (15:09)

status arkady202
Data rejestracji: 2010-08-02
Ilość postów: 692

12603
wpis nr 491 792
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Sławek - możesz pokazać jak taki model wygląda?

I czym się kierować porównując ten model z prawdziwym wypadaniem w realnej grze? Bo chyba to jest najważniejsze.

Jeszcze zastanawiam się na tym, że może my to źle rozumiemy.

Może niewłaściwie porównujemy obie bazy.

Zamiast patrzeć na czasookresy należy porównywać coś innego?

Może na to ile jest takich piątek po np 1000 losowaniach które padły 10 razy

(to tylko przykład). Jeśli taki model istnieje to trzeba wiedzieć co konkretnie porównywać. Tj_gumiś może masz racje, może wcale nic takiego nie istnieje, nie wiem.

Ale coś tam jednak możemy stwierdzić - że np. po 1000 losowań będzie średnio10 piątek które wypadły określoną ilość razy (np. 15 razy) Ale nawet wiedząc to i tak nie będziemy wiedzieć które to piątki, bo będziemy się znajdować na początku gry i z losowania pierwszego nie sposób zgadnąć jakie to będą piątki w ciągu następnych 1000 losowań.



Czy ktos robił może histogramy nie statyczne tylko dynamiczne?

Mogą byc one bardziej skuteczne ?
| Dodaj wpis w tym temacie | Spis tematów | Wyniki lottoStrona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Wyślij wiadomość do admina