Forum strony www.multipasko.pl [Regulamin]

Dodaj wpis w tym temacie
Spis tematów
Login:

Hasło:
Strona: 1 2 ... 9 10 11 ... 68 69
Wyślij prywatną wiadomość do admina

Sposoby myslenia w grach losowych

2005-03-03 (18:03)

statusslawek001
Data rejestracji: 2005-02-24
Ilość postów: 5716

721
wpis nr 10 889

_nodoby_.......dlatego bladzac tutaj zadajac duzo smiesznych pytan i tak powoli do czegos dochodze..........moje wykluczanie liczb wzielo sie z stwierdzenia kogos w necie kiedy wysmiwwajac sie z malej skutecznosci typowanych liczb polecil lepiej wykluczac podawane liczby.........jednak i w jego stwierdzeniu jest jakis sens.........nie zawsze co sie nie rozumie musi byc bez sensu .........wzorem moze byc Klaldiusz Cezar dozyl tylko dlatego starosci ze byl brany za pomylonego
2005-03-03 (18:05)

status_nobody_
Data rejestracji: 2005-02-27
Ilość postów: 63

726
wpis nr 10 890

dokladnie, wielka szkoda ze niewszyscy potrafia to tak zrozumiec jak ty, tylko ciagle dalej bladza
2005-03-16 (08:13)

statusslawek001

721
wpis nr 12 029

mariusz..........co z toba sam mowiles ze jeszcze wstepu nie zakonczyles a juz wpisow nie robisz ?
2005-04-11 (10:22)

statushalah
Data rejestracji: 2005-01-30
Ilość postów: 1206

604
wpis nr 13 952

Prosze,podaj dokladnie gdzie to jest bo nie moge znalezc?,,,
2005-04-12 (19:41)

statusslawek001

721
wpis nr 14 058

Mariusz...........odpowiedz prosta ..........wielomiarowo podchodzisz do problemu a nie w plaskiej plaszczyznie jak to teraz przedstwaisz
wesolej zabawy
2005-04-19 (00:04)

status_nobody_
Data rejestracji: 2005-02-27
Ilość postów: 63

726
wpis nr 14 525

nic nie zrozumiale, przeczytaj wszystko jeszcze raz, powoli, uwaznie,
spróbuj zalozyc
ze
SIE
MYLISZZZZZZZZZZ
: )
2005-04-19 (16:01)

statusRoghal
Data rejestracji: 2005-04-18
Ilość postów: 13

887
wpis nr 14 544

Odpowiedz do Mariusza -i nie tylko oczywiscie.

Jesli juz czepiamy sie slowek to poprosze o niwelacje braku szacunku i uznanie pisowni Roghal a nie roghal.
Dyskusja merytoryczna nie jest moim celem. Semantyka takze mnie nie interesuje. Jedynie gwoli sprostowania:

Zajmujesz sie algorytmami typowania, bo przyznawanie skali prawdopodobienstwa przyszlym wydazeniom nazywa sie TYPOWANIEM. To wlasnie robisz. Ale jak chcesz to napisze zgodnie z Twoim slownikiem: algorytmu wybierania (wyliczania liczb) takze nie ma. Oczywiscie algorytmu, ktory dziala w stopniu uznawanym za lepszy od wynikajacego z prawdopodobienstwa (dajacego wiecej trafien niz srednia). Prawdopodobienstwo (probablistyka jesli wolisz) to takze nic innego jak sposoby typowania.
Sieci neuronowe sa caly czas wykozystywane na gieldzie, jestem tego naocznym wiadkiem. Ale nie wiem za to co maja sieci neuronowe do systemow identyfikacji i namierzania stosowanych w myliwcach szturmowych (pije do tego co pisales w watku o sieciach)? Co do gieldy jestem pewien, co do f16 takze. Komputer stosowany w tym samolocie nie ma absolutnie nic wspolnego z siecia neuronowa, to po prostu kalkulator z prostym os-em. Jedyne co w nim ciekawe to sposob identyfikacji celow -na podstawie ich widma radarowego. Kiedy widmo pasuje do wzoru -obiekt jest identyfikowany, kiedy nie -pokazuje sie napis "unknown".
A co innego niz algorytm postepowania generuje siec neuronowa? Czepiasz sie slowek i dopisujesz im przez siebie tylko uznawane znaczenia. Efektem uruchomienia, wdrozenia i rozpoczecia pracy sieci jest algorytm przyznawania stopni waznosci poszczegolnym informacjom, czy tak? Przestrzenie o ktorych mowisz sa jedynie sposobem opisu tych algorytmow. Komplikujesz prosty fakt ponad koniecznosc.
Wydaje mi sie ze bardzo precyzyjnie opisalem moje watpliwosci, na ktore ty nie udzieliles zadnej -nie tyle skapej, ale zadnej -odpowiedzi. Nie zarzucaj mi nieprecyzyjnosci, gdy sam jestes jej krolem. Napisalem dokladnie o co mi chodzi. Do tego sie prosze ustosunkowac, nie do pisowni czy nazewnictwa.

A teraz kontynuacja wczorajszego wpisu:
Wedlug mojej skromnej opinii utrzymanie warunkow losowania na wystarczajaco podobnym do poprzedniego poziomie nie moze miec miejsca na przestrzeni 2000 losowan. Oczywiscie zdaje sobie sprawe ze wynik losowania zalezy od tamtych 2000, ale w takim samy stopniu jak od fazy ksiezyca i zmian pola magnetycznego Ziemi. To sa jedynie czynniki mogace miec wplyw (z uwadatnieniem tego MOGACE) a nie miarodajne probki poprzednich losowan. Im dalej w przeszlosc tym winik mniejsze ma znaczenie. W/g moich obserwacji granica jakiegokolwiek wplywu na obecne losowania to 100 losowan.
Jesli bierzemy pod uwage te starsze liczby jako "wyniki" - to z gory blad. Jesli jako czynniki majace wplyw, ale nie determinujace wyniku -to pomysl jest dobry. Ale z Marcinowych slow nic takiego nie wynika. Nie widze rozroznienia ich. Precyzja tego rozróznienia nie jest istotna, mowimy przeciez o zbiorach rozmytych. Zasada nieokreslonosci daje nam tu fory, ktore powinnismy wykozystac. Po co komplikowac sobie zycie precyzja ponad zdrowy rozsadek? (to tak jak podczas szalu na Cydonie i cywilizacje marsjanskie ktos zrobil 100.000 krotne powiekszenia zdjec z Marsa i... odkryl tunele!! pewnie, tylko ze byly to polaczenia pomiedzy ogniwami matrycy w aparacie uzytym do robienia zdjecia).
Tyle watpliwosci. Innych moze nie bede narazie wytluszczal, bo chcialbym toczyc konstruktywna dyskusje zamiast wdawac sie w deliberacje.
Wszyscy robimy to z jak najbardziej przyziemnych pobudek (dla kasy i tyle) i moze ustalenie naszych na sprawe losowania pogladow by na start pomoglo.
Prosze ludzi znajacych sie lepiej ode mnie na matematyce o przyjzenie sie moim zalozeniom:
-istnieje wzor na przyszle wydazenia. Bog nie gra w kosci.
-nalezy szukac zaleznosci logicznych metodami matematycznymi, inne zaleznosci (uznane za niepojete dla mozgu ludzkiego) matematycznie nie dadza sie znalezc. Matematyka jest logiczna.
-kazda dzialajaca metoda jest dobra. matematycy nie maja pierwszenstwa (zabawy z prekognicja, innymi stanami swiadomosci itp -dopuszczalne).
***w tym jednym przypadku sie z toba zgadzam Marcinie -tylko otwarty umysl znajdzie droge***
-kazde losowanie jest odrebnym, 6-etapowym wydazeniem (dla DL). Kolejnosc wypadnania kul ma znaczenie.
-numery kul znaczenia nie maja (ma zastosowanie czesc definicji kombinacji z kombinatoryki "kolejnosc nie ma znaczenia"- kolejnosc w znaczeniu "kula 1 jest przed kula 2"- nie, kula 1 jest obok kuli 2)
-zmiennosc srodowiska losowania wymusza uznanie niepowtarzalnosci kazdego losowania ale i zalozenie ze te warunki moga sie powtorzyc.
-kazde losowanie jest na swoj sposob tendencyjne. tendencji jest mniej niz kombinacji wynikow losowania.
-nie da sie (jak narazie, metodami mi znanymi) wytypowac jednej kuli, ktora wpadnie. Mozna typowac zbior kul.
-czas jest jednym z elementow losowanych- przewidziany zbior nie da sie umiejscowic w jednym czasie, ale w zbiorze czasow.
-nalezy bardzo ostroznie traktowac numer kul z jeszcze jednego powodu -kula nr1 z dzisiaj nie ma nic wspolnego z kul nr1 za tydzien, bedzie to zupelnie inny przedmiot. Jedyne podobienstwo do poprzedniego nr1 polega na tym samym miejscu w kasecie kul przed losowaniem.
-wielu czynnikow majacych wplyw na losowanie nie znamy (tu prosze o pomysly ??)
-ide kroic marchewke

Prosze wypowiedzcie sie panowie. Jestem ciekaw czy da sie tu opracowac jakies ciekawe pomysly.
Dziekuje za czytanie.
2005-04-19 (16:26)

statusslawek001

721
wpis nr 14 545

tyle wiadomosci w jednym wpisie az mnie korci o moje dwa grosze ......ale teraz serio.....
skoro nie da sie wytypowac jedej liczby ktora moze wyjsc w danym dniu .... tylko zbior liczb w okreslonym bledzie tolerancji to czy nie mozna w takim razie wytypowac jedna liczbe w przyblizonym odstepie czsowym jaki moze byc do jej wyjscia........wydaje mnie sie ze jest to tak samo powiedziane tylko w innej kolejnosci ?.Z uwagi ze interesuje mnie w poczatkowym etapie jedna liczba wychodzaca w okresie stalym (jest to okres 50 dni) wole ten czas zmiejszyc do minimum ale tez nie chce przesadzic z malym zakresem dni analizy to czy moge z dokladnoscia do 2 dni okreslic kiedy wyjdzie dana liczba ?..........proste pytanie a zarazem ciekawe ile i jakich bedzie odpowiedzi ?
wesolej zabawy
2005-04-19 (16:41)

statusRoghal

887
wpis nr 14 547

Dzieki za zainteresowanie.
Pomysl ciekawy.
Ale mysle ze nie to samo.
Typowanie jakiekolwiek ma sens jedynie na najblizsze kilka losowan.
Mysle takim torem:
jesli w poprzednich (kilku, nie 1000) losowaniach zachodza zaobserwowane wczesniej (np 10 losowan wczesniej) zachowania i zaleznosci to w kilku przyszlych mozna sie spodziewac ich powtorzenia.
Cala sztuka polega na sposobach obserwacji tych zaleznosci.
Np. jesli na raz wystapily 1 i 2 jako czwarta i piata kula oraz 10 jako pierwsza, po tygodniu 1,2 na podobnych pozycjach oraz 11 na innej to mozesz sie spodziewac 1,2,3 oraz 9,10,11 i 12 na kazdej pozycji w tygodniu czasu. Za to 1 i 2 na innych pozycjach juz sie do tego przykladu nie kwalifikuja i nic tu nie znacza -jako czynniki typowania.
Tak to na moj Kubusiowo-Puchatkowy rozumek wyglada.
To samo tyczy sie kazdych innych ukladow. Nie tyczy sie za to pojedynczych liczb.
2005-04-19 (16:59)

statusslawek001

721
wpis nr 14 549

celowo zaczolem od pojedynczej liczby rozmowe wydaje mnie sie ze na jednej liczbie latwiej jest pokazac o co rozchodzi mnie sie w zbiorze liczbowym
wracajac do jednej liczby skoro w przdziale 100 dni srednia wyjscia danej liczby wynosi 8 dni to czy liczac od dnia 100 czyli pierwszego jak wychodzi bana liczba bede mogl okreslic w przybizeniu 2 dni kiedy wyjdzie dana liczba po 100 dniu ?
biorac to na logikie powinienem to wykonac skoro dotychczas liczba wychodzila w przedziale dniowy 3 , 5 , 9 , 16 , 3 , 7 , 2 , 18 , i tak dalej do 12 wyjsc liczby w danym okresie to przeciesz 13 wyjscie liczby powinno byc przybizone 8 dniom w tolerancji bledu 2 dni ?........sadze ze tak powina wygladac ststystyka liczby a moze i tak wszystko tylko jeszcze bardziej mieszam ?
wesolej zabawy
2005-04-19 (17:17)

statusRoghal

887
wpis nr 14 557

Do Slawka:
Masz racje, ale angazujesz to zadania tylko statystyke.
Wyliczenie wszystkich mozliwych danych statystycznych jeszcze nie jest typowaniem.
Mala wskazowka do tego co napisales: maja tu zastosowanie prawa zjawisk falowych( a te niestety biora pod uwage interferencje z innymi obiektami). Wiec tak czy siak w rozsadnie krótkim odstepie czasu zjawisko powinno falowo powrócic. CZyli kula dana powinna wypasc w przeciagu 3-5 losowan.
Jak powiedziales sam -to statystyka. Poszukajmy nowej drogi?
Moj pomysl polega na przypisaniu kulom oprocz numeru jeszcze informacje o pozycji na ktorej sie pojawila. Analiza zjawiska podpowiada ze pierwsza ( i kazda kolejna) kula determinuje reszte -bo ogranicza zbior. W tym cos jest wedlug mnie i tym torem jak narazie ide. Uwazam kolejnosc w wylosowanej grupie za bardzo istotna w przeciwienstwie do kejnosci sprzed.
Slawek, VIsual Basic jest naprawde bardzo prostu, pobaw sie tym. Do pomyslów jakie masz jest po prostu genialny. Sprawdzisz jak sie to zachowuje. Ale nie zatrzymaj sie na statystyce. Wszystko co napisales to prawda, "wyjscie powinno byc przyblizone 8 dniom", tylko ze nie sama statystyka tym zjawiskiem rzadzi. Sa czynniki wazniejsze i nad znalezieniem ich sie glowie.
2005-04-19 (17:37)

statusslawek001

721
wpis nr 14 559

statystyka to dopiero jest poczatek ..........dlatego zaczynam od podstaw jakie sa w kazdej dziedzinie zycia dnia codziennego ........a tutaj w lotto to statystyka jest podstawa .........nastepne pytanie co bedzie jak wezniemy pod uwage ststystycznie dwie liczby dajace jakas parke i czy okreslimy czas kiedy ona wystapi ? ............teraz to dopiero pokrece
biore liczbe A i liczbe B.......jezeli liczba A i liczba B wystepuje statystycznie wedlug jakiegos czasu a czas ten jest zmienny w stosunku do liczby A i Liczby B czyli inny jest czas dla liczby A i liczby B to przeciesz zawsze mozemy wyliczyc kiedy czasy bedza jednakowe dla liczb A i B i wyjdzie z nich parka .........czy znowu cos krece .......a moze jakies inne wyjasnienie jest tego zjawiska ?
wesolej zabawy
2005-04-19 (18:09)

statusslawek001

721
wpis nr 14 562

mozna i prosciej ........znalesc miejsca gdzie liczba A i liczba B byla parka i sprawdzic ststystyke w danym czasookresie kiedy przechodzi na parke zawsze tak jest ze ilosc wystapien liczby A i liczby B jest jednakowa kiedy wychodzi parka .........ale to i tak jest dopiero poczatek kompikacji ...........co sie bedzie dzialo kiedy do losowania liczby A i liby B bedziemy brali 6 roznych zestwow liczb ..........przeciesz dla kazdego zestwu liczb inaczej wychodzi licza A i Liczb B a w statystyce i tak podaje tylko srednia ...........czy wtedy okresliny kiedy wyjdzie liczba A i liczba B dajac parke ? _........cos zaczynam komplikowac spokojna statystyke jak wydawalo sie na poczatku.....ale to dopiero poczatki urtudniania sobie zycia w typowaniu liczb
wesolej zabawy
2005-04-19 (19:35)

statusslawek001

721
wpis nr 14 569

i juz przeszles do tematu ze nie mozna z wyliczenia matematycznego podac jakie liczby moga wyjsc w okreslonym dniu ..........a ja i tak powoli wszystko bede kapikowal ...........jezeli wezniemy pod uwage ze w okreslonym jakim czasie wymieniaja sie kolki brane udzial w losowaniu i nieznana ilosc ich zawsze wystepuje w losowaniach a w sredniej statystycznej wszystkie wymiany kolek maja podobna wage i wielkosc.......to wychodzi nam ze zawsze sa brane pod uwage te same kolki .....wracajac do liczb A i B jezeli wezme statsystycznie 100 ostatnich losowan to wyjdzie srednia 14 razy wystepuje parka ......50 ostatnich losowan 7 razy wystepuje parka ...... 25 ostatnich losowan 3 lub 4 razy wystepuje parka .........sliczna statystyka .........ale matematycznie nie obiczy sie jak i kiedy wystepuje dana parka tutaj potrzebny jest umysl czlowieka dajacy mozliwosc przestrzennego(perspektywicznego) myslenia ...... mozna natomias wykonac krotka statystyke liczby A i B w ilosci 12 dni ale tak zeby zawsze dwa kolejne dni nakladaly sie na siebie i w tak wykonanych obiczeniach statystycznych sprawdzac zachowanie sie liczb.........powinno wyjsc cos w rodzaju zachowania sie liczb w stosunku do kolek ktore sa brane do losowania.........ale i tak nadal nie wiemy jakiego dnia jakie kolki sa brane do losowania i jak okreslic to statystycznie........chyba to wlasnie jest ta niewiadoma o ktorej wspominales na poczatku?..........nie wiadoma jest zmienna ktora wydaje sie ze wykonuje to bez zadnej okreslonej statystyki.......choc jej zmiany w porownaniu statystycznym sa stale ?........mozna probowac to juz to rozwiazywac lub czy dalej kaplikowac prosta statystyke
wesolej zabawy
2005-04-19 (20:14)

statusRoghal

887
wpis nr 14 570

Kompletnie zle mnie zrozumiales!
Oczywiscie ze sie da -ja tylko nie wiem jak!
Niestety inteligencja ludzka jest jeszcze na tyle marna ze nie umie zrozumiec i odpowiednio opisac otaczajacego nas swiata. Dlatego istnieja zjawiska "niewytlumaczalne". Prawda jest taka ze za glupi jestesmy aby je zrozumiec i wytlumaczyc. Dlatego tez powodzeniem cieszy sie totek. Nie umiemy jeszcze znaleLc reguly tym zjawiskiem rzadzacej. Dlatego zabieramy sie do rzeczy jakby "od dupy strony", czyli szukamy skutków, a nie przyczyn. Nie umiemy znaleLc reguly, szukamy za to skuktów jej dzialania. Z obserwacji mamy nadzieje wyciagnac wlasciwe wnioski i tak odszukac upragniona regule. I do tych obserwacji (analizy ich) uzywamy znanej nam matematyki, statystyki itd. Oczywicie ze da sie wyliczyc (wytypowac matematycznie ) jaka liczba wpadnie jutro. Tylko musimy dokladnie przeanalizowac zjawisko losowania i wycisnac wszystkie soki z dostepnych nam danych. Im wiecej tym lepiej. Sama statystyka wypadania jednej kuli niestety nie wystarczy. To ok 25% zjawiska. Reszte pomijasz.
Pozdrawiam.
2005-04-19 (21:18)

statusslawek001

721
wpis nr 14 573

jak to obiczyc wydaje sie pytaniem bez od powiedzi.........ale czy tak jest nic nigdy nie wiadomo ?
wezme za przyklad parke 16 -30 w ostatnich 50 losowaniach wychodzila 8 razy i nagle przestala wychodzic .........kiedy obiczy sie pojedyncze liczby parka wychodzila tylko wtedy kiedy suma wyjscia 16 i 30 byla rowna........teraz tez mamy rowna sume liczb 16 i 30........wiec parka powina wystapic dzisaj lub za 4 dni .........dobrze ze nie jestem jasnowidzem .......... czesto w tym temacie sa pytania o przyklady zaczynam wiec od przykladu a pozniej jak sadze temat sam sie rozwinie
wesolej zabawy
2005-04-20 (08:25)

statusslawek001

721
wpis nr 14 598

z uwagi ze wykonuje jakies tam analizy liczb ktorych sam nie rozumiem ciagle probuje je zrozumiec i wlasnie na forum chce to wszystko pojac czy wogule ma sens taki tok myslenia
wracajac do parki 16 - 30
do analizy parki biore ostatnich 50 losowan i zaczynam obliczenia od dnia 50 od dzisaj czyli bedzie to dzien pierwszy w moich analizach

liczba 16
przez kolejne 12 dni wyszla ---- 2 razy
przez kolejne 25 dni wyszla ---- 7 razy
przez kolejne 37 dni wyszla ---- 12 razy
przez kolejne 50 dni wyszla ---- 17 razy

liczba 30
przez kolejne 12 dni wyszla ---- 3 razy
przez kolejne 25 dni wyszla ---- 9 razy
przez kolejne 37 dni wyszla ---- 14 razy
przez kolejne 50 dni wyszla ----17 razy

parka 16 - 30
przez kolejne 12 dni wyszla ---- 1 raz
przez kolejne 25 dni wyszla ---- 4 razy
przez kolejne 37 dni wyszla ---- 7 razy
przez kolejne 50 dni wyszla ---- 9 razy

wyliczajac srednia dla parki mamy 5,5 dnia wyjscia parki ..........teraz wezniemy pod uwage ze parka powina wyjsc 10 raz ........wtedy srednia jes rowna 5 dni i powinna tak wygladac
12 dni ---- 1 wyjscie
25 dni ---- 5 wyjsc
37 dni ---- 7 wyjsc
50 dni ----10 wyjsc

skoro ilosc dni sredniej od faktycznej wyrownala sie przy 37 dniach tak wiec 50 dzien powinien byc dniem rownym wyjscia parki .........teoretycznie
praktyka tego nie wykazala.......ale wcale sie z tego powodu nie martwie z obliczen dla kazdej liczby wynikalo ze na 49 dzien
liczba 16 wychodzila tylko 16 razy....... a liczba 30 az 17 razy........nastapilo wyrownanie liczb co daje tylko pewnosc szybkiego wyjscia parki ......parka mogla tez wyjsc wlasnie 50 dnia bez wyrownania liczb wykonyjac tak zwany wyjatek od reguly ktory wystepuje skad znam brak reguly jest regula
jezeli zakladam zawsze ze blad tolerancji wynosi 10% moge spokojnie powiedziec ze parka wyjdzie w ciagu 5 nastepnych dni........ale wyliczenia dla kazdej liczby osobno pokazuja ze parka powinna wyjsc w ciagu 3 dni ..........a co bedzie to niedlugo zobaczymy i tak jasnowidzem nie jestem
wesolej zabawy

2005-04-20 (14:39)

statusMariusz
Data rejestracji: 2003-09-02
Ilość postów: 3330

22
wpis nr 14 614

Do Multilotkowicza

Masz zupelnie racje . Jak widzisz od dlugiego czasu juz nie pisze tych bzdur .

Ci co przeczytali i zrozumieli juz dawno zapewnili sobie kontakt za co dziekuje .
Z innymi podjalem wspólny trud napisania czygo porzadnego i sensownego wedlug moich pomyslów i sposbu mylenia .

Udalo sie znakomicie tak ze juz nie bede Cie draznil bzdurami we wlasnym stylu .
Niepotrzebnie sie niepokoisz , bo juz nic wiecej do dodania nie mam .

Chyba , ze masz klopot co sie stanie na przyszloc . Ale to tylko objawy depresyjne .

Myle , ze i tak by nie zrozumial .
Tutaj przedmówca dokonal takiego pomylenia zmiennych nominalnych ze zmiennymi porzadkowymi , ze trzeba by dlugo tlumaczyc dlaczego wyniki w totku nie sa zmiennymi nominalnymi ( co by bardzo bylo na reke Dyrektorowi Totka -tylko mu bylo tego potrzeba ) Dowód jest prosty wedlug schematy Johna Nasha .
Ale myle , ze to niepotzrebne .

Przy okazji bardzo chcialbym przeczytac Twoje madre rzeczy i pomysly .
Wiec podaj w którym pocie zebym i ja mógl sie pomiac .

Na zasadzie wymiany . To taka grzeczna forma wymiany myli . A przy okazji moze sie czego naucze madrego .

Czekam na wpis gdzie moge twoje madre rzeczy przeczytac i z góry gratuluje .

Pozdrowienia
2005-04-20 (16:47)

statusMariusz
Data rejestracji: 2003-09-02
Ilość postów: 3330

22
wpis nr 14 627

Niejaki Roghal napisal o tym jakoby wyniki w multilotku to byly wielkoci nominalne .

Szkoda , ze nie ma na tyle wiedzy , aby wiedziec , ze tak nie jest .

Nie jest to problem , gdyz jest dowód przeprowadzony metoda Johna Nasha doc skomplikowany ale calkowicie do pojecia jak sie uruchomi wyobraLnie .

Kto moze powiedziec po co ta akademicka dyskusja czy to sa wielkoci nominalne czy tez porzadkowe .

No to by sie bardzo pomylil . Znajomoc tego czy wyniki lotka sa wielkociami nominalnymi ma fundamentalne znaczenie dla tych , którzy w rozdrozu musza wybrac :

Albo typowac albo napisac program do wyboru liczb .
W tym miejscu jest pogrzebany caly pies i bez precyzyjnej wiedzy jakiej jakoci sa te wielkoci nie da sie po prostu zastosowac zadnej metody .

NIe jaki Roghal pisze , ze wielkoci nominalne to : pies krowa Henryk itd ..

Ale to nie wszystko .

Dlaczego krowa jest wielkocia nominalna .
Samo slowo kora ma nominal , gdyz kojarzy nam sie z tym wlanie zwierzeciem .

Zeby nie bylo niedomówien -zdjecie krowy to nie krowa a jej obraz .

Teraz o szerszej klasie pojec czyli o zmiennych nominalnych .

To proste np: zwierzeta -jakie zwierze nie podstawimy pod te nazwe to bedzie zmienna nominalna .

I dotad nic szczególnego w tym nie ma .

A teraz liczby z losowania multilotka .

No Pan Prezes totka chcialby , zeby wszyscy tak uwazali i robi wszystko aby totolotkowiczów wymanewrowac wlanie w tym kierunku --i jak widac na zalaczonym obrazku znakomicie mu sie to udaje .

Tutaj na forum przynajmniej 70 % piszacych tez tak uwaza -nieistotne czy widzi ten nominal jako kule z liczba czy tez same gole liczby .

Niestety ( i szczeliwie dla tych co sie orientuja ) nie sa to liczby nominalne i nigdy nie beda , chocial totek robi wszystko aby tak wszyscy uwazali .

Stad ten caly " show " z maszynami i kulami . Pózniej beda jeszcze inne zagrania zeby wszystkich juz niedowiarków utwierdzic , ze jest to wielkoc nominalna ogólnie zmienna nominalna .

A dowód na to , ze tak nie jest i wyniki te sa zwyklymi liczbami , które mozna dodawac dzielic a nawet wyciagac rednia jest wrecz banalny .

Np chyba ze kto ma klapy na oczach .

Otóz wyobraLmy sobie , ze nie macie radia telewizji i innych mediów a wyniki dostalicie jako kilka kartek gesto zapisanymi liczbami .

Po lewej jest numer porzadkowy a dalej 2900 wierszy po 20 kolumn liczb .

WyobraLcie sobie , ze nie slyszelicie o maszynach , sierotkach , losach i kulaach .

Nie jest to takie trudne , gdyz ja wyniki pobieram automatycznie jako plik tekstowy a losowan nie ogladam .

I macie te 2900 wierszy po 20 kolumn liczb .

I to nie wszystko .
Te liczby ulozone sa na skali porzadkowej od 1 do 2900 numeru ( wyznacznika )
Mozna zalozyc , ze skala porzadku nie ma znaczenia ale wtedy traci sens pojecie czasu a taka matryca czy tez wektor nie maja rangi szeregu czasowego .
W sieciach numerycznych dane na skali porzadku czasu sa szczególnym przykladem .
W takim ukladzie to sa tylko zapisy numeryczne . Liczby i tylko liczby .

Sa dwie grupy ludzi . Ci jedni potrzebuja liczby , bo zamierzaja zrobic progarm do ich obróbki i obliczenia przyszlych wyników .
Oni maja luksus tego , ze nie musza sie przejmowac czy maszyna nawali czy tez nie nawali i czy kulki sa kanciaste czy tez dokladnie okragle .To nie ich zmartwienie .

Skupiaja sie na metodach i systemach obróbki tych danych .

Od razu uprzedzam , ze to , ze sie uzywa dane archiwalne nie ma nic wspólnego z tym , ze sie szuka jakowy zaleznoci .

Po prostu nie ma potrzeby ich szukac a nawet mozna ich nie szukac wcale i lezec w fotelu .

To juz robia za nas tysiace innych piszacych na Forum , kombinujac we wszystkie sposoby a my tylko mozemy odczytywac te systemy typowania , albo co drugi .

Nie musimy sie wysilac wcale .
I jeszcze jedna uwaga . Juz pisalem ,ze sens uzywania sieci neuronowych jest znakomity bo nie potrzebujemy algorytmu .
Tam gdzie nie ma algorytmu sieci sa niezastapione .

Ale jak pisalem nie sieci jako klasyfikatory czy tez determinatory albo predyktory .

To jest wcale nie potrzebne . I jeszcze jedno .

Wcale algorytmy nie sa szybsze od sieci . To jest bujda .
Siec neuronowa do prognozowania wyników to siec mikroskopijna , czesto zlozona z kilku neuronów . To nie musi byc mózg z pamiecia BAM tylko atraktor a uczenie jest natychmiastowe .
Przewaga sieci lezy w tym , ze w przypadku braku algorytmu atraktor wytworzony przez sieci TLRN albo TDNN typu od najprostszych Normana i Jordana do badzo skomplikowanych Zipsera znakomicie sobie radza z liczbami losowymi .

Pisalem tez , ze to nie w tej niewielkiej strukturze jest zakleta moc a w sposobie przygotowania danych .
Kto kto nauczy sie obróbki danych do sieci neuronowych moze dopiero pózniej zajac sie w oparciu o te dowiadczenia za budowanie podobnego algorytmicznego cacka .
Ale najpierw musi przez to przejc i nauczyc sie oddzielac ziarno od plew , trendy i tendencje od modelu i prognozy , typowanie od wybierania .

No jak widac to jest nie zawsze zrozumiale .
Pozdrowienia
2005-04-20 (18:20)

statusslawek001

721
wpis nr 14 630

moge wiec powiedziec .........jestem szczesliwym czlowiekiem ze nie znam sie na tym wszystkim...........ale co mam mowic kiedy przypadkiem wyjdzie podana parka a moj sposob myslenia nie podlega zadnej logice ?
nmiej wesolej zabawy
| Dodaj wpis w tym temacie | Spis tematów | Wyniki lottoStrona: 1 2 ... 9 10 11 ... 68 69
Wyślij prywatną wiadomość do admina

Statystyka forum:    
Piszących osób w ostatnich 30 dniach: 199 Ilość tematów: 3610 Ilość odsłon tematów: 42399858 Ilość wypowiedzi: 1027979