Forum strony www.multipasko.pl [Regulamin]


Dodaj wpis w tym temacie
Spis tematów
Login:

Hasło:
Strona: 1 2
Wyślij wiadomość do admina

Przewiń wpisy ↓

Analiza szeregów czasowych (program)

2013-05-27 (10:39)

status Amadeus
Data rejestracji: 2009-04-30
Ilość postów: 820

4541
wpis nr 641 789
[ CZCIONKA SPECJALNA ]



BiosAnalyzer - analizator szeregów czasowych w wizualizacją.

Bardziej funckjonalny od VRA (Visual Recurrence Analysis).



http://www.inverudio.com/programs/BiosAnalyzer/BiosAnalyzer.php



Daje interesujące rezultaty na odczytach ze sprzętowego generatora liczb losowych bez unbiasingu. Zacząłem go wykorzystywać do wnikania w wyniki

KENO.

2013-05-27 (13:35)

status edi8
Data rejestracji: 2007-04-03
Ilość postów: 41774

2623
wpis nr 641 859
[ CZCIONKA SPECJALNA ]



@Amadeus >> jeżeli możesz , to zamieść też informację o tym programie w wątku o programach przydatnych w bukmacherce , na największym polskim portalu o tej tematyce ( gdyż gry losowe stanowią istotny składnik rynku zakładów bukmacherskich ) :



http://www.forum.bukmacherskie.com/f207/
2013-05-27 (16:27)

status rocco8412
Data rejestracji: 2012-09-10
Ilość postów: 289

13567
wpis nr 641 918
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Jak go ściągnąć?
2013-05-27 (22:24)

status Mariusz9
Data rejestracji: 2011-12-22
Ilość postów: 137

13300
wpis nr 642 084
[ CZCIONKA SPECJALNA ]









może nadaje się do analizy szeregów czasowych ale nie do gier losowych







2013-05-27 (22:49)

status Lottonauta
Data rejestracji: 2012-09-03
Ilość postów: 2122

13559
wpis nr 642 093
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

@rocco8412



> Jak go ściągnąć?



Trzeba wypełnić formularz zamieszczony na stronie i odpowiedzieć na pytanie.

Następnie wciskasz Submit i pobierasz.



Pozdrawiam
2013-05-28 (00:55)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 642 100
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Jeśli terminy takie jak: autokorelacja, heteroskedastyczność, grupowanie wariancji, procesy (słabo) niestacjonarne itd. są Wam obce, w ogóle nie traćcie czasu na żadne programy do analizy szeregów czasowych.



Jeśli zaś są Wam one znane jestem przekonany, że nie wykorzystacie tego typu programów do analizy wyników gier liczbowych, bo dobrze wiecie, że to nie ma sensu, biorąc pod uwagę DGP i jego charakterystykę...



2013-05-29 (06:06)

status Mariusz9
Data rejestracji: 2011-12-22
Ilość postów: 137

13300
wpis nr 642 463
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

a jak zapisać lotto jako szereg czasowy?
2013-05-29 (15:31)

status ralfek
Data rejestracji: 2009-07-08
Ilość postów: 3863

4876
wpis nr 642 616
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

niektórzy potrafią, pozdrawiam
2013-05-29 (16:10)

status Lottonauta
Data rejestracji: 2012-09-03
Ilość postów: 2122

13559
wpis nr 642 618
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

@Mariusz9

>a jak zapisać lotto jako szereg czasowy?



Można np. tak: l......o......t......t......o

Te kropki miedzy literami to upływający czas



Pozdrawiam
2013-05-29 (17:43)

status Amadeus
Data rejestracji: 2009-04-30
Ilość postów: 820

4541
wpis nr 642 638
[ CZCIONKA SPECJALNA ]



"Jeśli terminy takie jak: autokorelacja, heteroskedastyczność, grupowanie wariancji, procesy (słabo) niestacjonarne itd. są Wam obce, w ogóle nie traćcie czasu na żadne programy do analizy szeregów czasowych."



Jeśli terminy takie jak: niezmienniczośc partycji, kliki, indeks koincydencji, twierdzenie Kappa-Chi są wam obce, to i tak możecie wykorzystać opisany program w zakresie pomocnych wizualizacji - sugeruję "oglądać" kolejne porcje danych, powstające z dodawania kolejnych chronologicznie losowań. Ja dla wyników KENO stworzyłem wizualizację, wskazującą na to, że generator z idQuantique ma swoją charakterystyczną "nutę". Wygląda na to, że technicy Totalizatora zamontowali go, przetestowali raz i od tej pory nie wnikają głębiej w produkowane przez niego wartości.

Obecnie męczę inne zbiory pomiarów na zlecenie, ale do tematu na pewno wrócę.



Na marginesie: po raz kolejny widzę smutne zjawisko mylenia MODELU ze zjawiskiem, jaki ten model próbuje opisywać.



Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika tego forum?

To mianowicie, że nie musi robić doktoratu z matematyki czy statystyki (rozróżnienie między nimi celowe), by dostępnymi publicznie prostymi aplikacjami unaocznić sobie

różnicę między założeniami MODELU, a obserwowalnością nieuniknionego porządku

w pomiarach ZJAWISKA.



Pozdrawiam ciepło,



Amadeus

2013-05-29 (18:26)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 642 646
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

"Pomocne" wizualizacje możesz sobie robić w Excelu. Wykorzystanie nieco bardziej skomplikowanych narzędzi wymaga zrozumienia kiedy, co i dlaczego można wykorzystać, co ma sens, a co nie...



Choć oczywiście jeśli dysponuje się nieograniczonymi zasobami czasu, można robić wszystko, co tylko przyjdzie człowiekowi do głowy. Bez względu na ich sens, celowość i praktyczną przydatność.



I jeszcze jedno:



> by dostępnymi publicznie prostymi aplikacjami unaocznić sobie

różnicę między założeniami MODELU, a obserwowalnością nieuniknionego porządku w pomiarach ZJAWISKA



Jeśli te różnice są łatwo zauważalne nawet dla laika, oznacza to, że model, a w konsekwencji stosowane narzędzia, są - mówiąc wprost i bez owijania w bawełnę - do dvpy (przepraszam damy). A to będzie nieuniknioną konsekwencją tego, że namawiasz do takich analiz osoby, które się na tym nie znają (ci, którzy się znają, korzystają od dawna z innego oprogramowania).



Po drugie, nie wiem, co rozumiesz przez "nieunikniony porządek w pomiarach" (takie rozmyte stwierdzenia padają z ust osób, które nie są pewne wypowiadanych tez), ale chyba nie to, co ja nazwałbym porządkiem, bo inaczej nie pisałbyś tego w kontekście analizy szeregów czasowych, które są realizacją procesów jednak stochastycznych.



Po trzecie, tak naprawdę zwykła analiza wstępna/opisowa (o której piszesz w kontekście wizualizacji) nie ma (jeszcze) nic wspólnego z modelem, a więc z pewnością nie pozwoli "unaocznić sobie różnic" między modelem a faktycznym ("prawdziwym") procesem generującym dane (bo - jeśli dobrze cię zrozumiałem - chciałeś w gruncie rzeczy napisać o różnicach między teoretyczną "losowością" a obserwowanymi w praktyce odstępstwami od niej).



Niestety podtrzymuję tezę, że nie tędy droga i tego typu analizy to strata czasu (dla osób bez odpowiedniej wiedzy).



Ale jak to mówią: róbta, co chceta
2013-05-29 (18:57)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 642 665
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

> Niestety podtrzymuję tezę, że nie tędy droga i tego typu analizy to strata czasu (dla osób bez odpowiedniej wiedzy).



Żeby nie było: uważam, że dla osób z odpowiednią wiedzą również jest to strata czasu



Ale dość dyskusji. Pisałeś coś o Keno... Odszczekam wszystko, co napisałem w poprzednim zdaniu (wejdę nawet pod stół!), jeśli przyniesiesz mi 2x 10/10 wygrane w ciągu powiedzmy paru miesięcy. Skoro generator ma "charakterystyczną nutę", nie powinieneś mieć z tym żadnych problemów (z jednej strony to znów stwierdzenie rozmyte, ale z drugiej strony rozumiem twoją radość - szkoda tylko, że nie dodałeś, że każdy generator w jakimś sensie taką "charakterystyczną nutę" ma, programowy w szczególności*)... A jak przyniesiesz mi je z jednego tygodnia, to nawet zawyję W tygodniu masz aż 1200 parę podejść



Ale jak najbardziej jestem za tym, byś dzielił się tu swoimi odkryciami. Wszyscy (nie wyłączając mnie) chętnie dowiemy się czegoś nowego Nie wszystko muszę analizować sam...



*) Niestety taka konstatacja nie prowadzi do niczego - inaczej generator liczb (pseudo)losowych nie byłby tym, czym jest. A trudno mi uwierzyć, by firma na G, która niemal zmonopolizowała rynek rozwiązań dla organizatorów gier losowych w wielu krajach, popełniła szkolny błąd, gdy gra toczy się o duże pieniądze (to chyba ona, a nie "technicy TS-a" dostarczyła system do Keno)...
2013-05-29 (19:13)

status Amadeus
Data rejestracji: 2009-04-30
Ilość postów: 820

4541
wpis nr 642 671
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

"Po drugie, nie wiem, co rozumiesz przez "nieunikniony porządek w pomiarach" (takie rozmyte stwierdzenia padają z ust osób, które nie są pewne wypowiadanych tez), ale chyba nie to, co ja nazwałbym porządkiem, bo inaczej nie pisałbyś tego w kontekście analizy szeregów czasowych, które są realizacją procesów jednak stochastycznych"



Nie. Szeregi czasowe są pomiarami dowolnego rozłożonego w czasie mierzalnego procesu. Absolutnie nie ma założenia co do "stochastyczności" tego procesu.

Pojęcie szeregu czasowego odnosi się do POMIARU, do szeregu wyników pomiaru, nie do charakteru zjawiska.



Co do "rozmytego stwierdzenia": zauważmy, że nie istnieje żaden pozytywny test losowości - istnieją jedynie testy negatywne, mogące wykazać brak losowości rozumianej jako odstępstwo od danego modelu, którego założenia powinna spełniać zdaniem mierzącego "idealna" losowość. Oznacza to, że mamy nieskończoną ilość możliwych pomiarów, jakie są losowe dla tych testów, ale nie będą dla innych. Stąd porządek, rozumiany jako "niezdanie" danego testu na losowość jest nieunikniony.

Idąc dalej, posiłkując się wnioskami spod szyldu "teorii Ramseya" otrzymamy coś więcej

niż potwierdzenie eksperymentalne, ale wręcz matematyczny certyfikat tego, że mając wystarczająco obszerny zbiór danych, odnajdziemy w nim niezaprzeczalny porządek.

I ostatni przykład: dobry generator liczb PSEUDOlosowych zda wszystkie kanoniczne testy na losowość, co jest zarówno zabawne jak i pouczające, a komiczny efekt wzmacnia obecność w bibliotekach procedur statystycznych metod na unikanie błędów pierwszego rodzaju - innymi słowy trzeba uważać, by przypadkiem przyjęty w analizie danych MODEL (którym kierujemy się, dobierając choćby nasze metody analityczne) nie okazał się być filtrem, negujących istnienie wzorców tam, gdzie one jednak występują.



Pozdrawiam ciepło,



Amadeus



2013-05-29 (19:20)

status Amadeus
Data rejestracji: 2009-04-30
Ilość postów: 820

4541
wpis nr 642 676
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

"jeśli przyniesiesz mi 2x 10/10 wygrane w ciągu powiedzmy paru miesięcy. Skoro generator ma "charakterystyczną nutę", nie powinieneś mieć z tym żadnych problemów (z jednej strony to znów stwierdzenie rozmyte, ale z drugiej strony rozumiem twoją radość - szkoda tylko, że nie dodałeś, że każdy generator w jakimś sensie taką "charakterystyczną nutę" ma, programowy w szczególności*)."



Generator idQuantique jest niealgorytmicznym generatorem sprzętowym.

"Firma na G" korzysta z rozwiązań "firmy na i" która dostarczyła i wdrożyła ten generator.



Występowanie "nuty" nie oznacza automatycznie wygrywania w KENO - oznacza jedynie, że można zredukować przestrzeń kombinacji do obstawiania. Ilośc pozostałych kombinacji i tak będzie przytłaczająca. Temat staje się ciekawy w odniesieniu do gier "kulkowych".



W KENO nie gram, gry "losowe" analizuję rekreacyjnie, pieniądze mam z regularnej pracy i z wynajdywania wzorców w danych innego pochodzenia niż wyniki Lotto.



Pozdrawiam ciepło,



Amadeus

2013-05-29 (19:43)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 642 686
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Co do meritum więc się (chyba) zgadzamy - takie analizy mają wartość poznawczą (dla osób takich jak ja, to wartość sama w sobie), natomiast są absolutnie nieprzydatne w zastosowaniach praktycznych (dla zwykłego gracza).



Keno nie interesuje mnie w ogóle, więc nawet nie próbowałem się dowiadywać, jakie rozwiązania zaimplementowano... Nigdy też nie chciało mi się porządnie przeanalizować wyników tej gry. Dlatego właśnie zachęcałem Cię, byś podzielił się z nami wynikami swoich analiz, bo sam byłbym ich ciekaw (pisałem to absolutnie poważnie - ja dobrze wiem, że wyniki a posteriori mogą znacznie oczekiwać od założeń a priori).



I jeszcze jedno: poprzednio napisałem w stylu trochę prowokatorskim. Nie miej mi tego za złe... Chodziło mi o to, by uzyskać od Ciebie deklarację, którą wyżej złożyłeś
2013-05-29 (22:18)

status Mariusz9
Data rejestracji: 2011-12-22
Ilość postów: 137

13300
wpis nr 642 772
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

panowie,









model bez problemu zbudujecie, dopasujecie wymodelujecie ale



nic z niego nie zaprognozujecie
2013-05-30 (20:57)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 643 074
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Przeoczyłem jedną wypowiedź: dla mnie jeśli piszesz o szeregu czasowym, piszesz o realizacji procesu stochastycznego. Koniec, kropka.



Każdy inny ciąg liczb możesz sobie nazywać jak chcesz i dowolnie numerować (porządkować), ale dla mnie "szereg czasowy" ma bardzo ściśle określone znaczenie. I nie zamierzam swojego zapatrywania zmieniać...
2013-06-02 (21:55)

status sindbad
Data rejestracji: 2008-10-13
Ilość postów: 20484

3794
wpis nr 644 292
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

panowie,









temat ucieka
2013-06-03 (18:11)

status Marriusz2
Data rejestracji: 2009-06-02
Ilość postów: 2244

4670
wpis nr 644 580
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Oczywiście pojęcie szeregów czasowych jest proste a definicja podawana jest w drugiej klasie liceum .



Idealnym i dla nas szczególnie mile widzianym jest szereg czasowy generowany przez totalizator .

To szereg modelowy i książkowy i nie ma potrzeby doszukiwania się jakowyś utajonych znaczeń bo tutaj dziedzina funkcji jest prosta i definicyjna .

To czas .

Oczywiście nie ma potrzeby posługiwania się czasem dosłownym to jest 27 kwietnia 2009 roku o godz 14.00 bo losowania są numerowane zgodnie z czasem modelowo i jednoznacznie .



Tedy nie za bardzo wiadomo po kiego... używać jakiekolwiek generatory i je badać skoro totalizator daje nam darmo dziesiatki tysięcy danych w postaci idealnego szeregu czasowego .



Otóż nie ma innych jak na razie metod prognozowania jak progozowanie tego szeregu czasowego .





Problem powstał wtedy jak niektórzy paranaukowcy jak ekonomiści,ekonometryści,statystycy i inni paranaukowcy zaczęli analizy trendów ,fluktuacji i takich dziecinad .



Nie to prognozujemy .



I nie o definicję szeregu chodzi bo ona jest banalna i znana każdemu uczniowi.





Chodzi o dwa zagadnienia podstawowe ,które już żadnemu uczniowi nie są znane a ci ,którzy je znają na pewno się nie podzielą wiedzą w tym zakresie.



A te fundamentalne tematy to:

sposób przygotowania danych dla prognozy -i tu już wiedza sie kończy -bo nikt chętnie nie podzieli się sposobem przygotowania tych danych .



2. Znajomość narzędzi do analizy takich szeregów czasowych jak wyniki totalizatora .

Oczywiście nie znane paranaukowcom jak ekonometryści -bo oni ich nie potrzebują -bo szukają modeli .



My nie potrzebujemy modeli -bo i po co ?

Potzrebujemy prognozy .



Czyli znając dane t,t-1....t-x

wyliczyć t+1



A narzędzia są ale na pewno nie z tych dziedzin

Pozdrawiam

I życzę udanych prac nad przygotowaniem danych aby można było prognozować

2013-06-03 (18:48)

status sindbad
Data rejestracji: 2008-10-13
Ilość postów: 20484

3794
wpis nr 644 594
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Mariusz,

Jeśli korzystam z programu Gretl do prognozowania w grze losowej to jestem z góry na straconej pozycji czy mam jakieś szanse.



Ps.

Zaznaczam, że skończyłem zawodówkę.



Pozdrawiam
| Dodaj wpis w tym temacie | Spis tematów | Wyniki lottoStrona: 1 2
Wyślij wiadomość do admina