Forum strony www.multipasko.pl [Regulamin]


Dodaj wpis w tym temacie
Spis tematów
Login:

Hasło:
Strona: 1 2
Wyślij wiadomość do admina

Przewiń wpisy ↓

[Program MultiLiner] Czy Totalizator gra z nami w kości? :) (moderator tematu: unhappy)

2013-05-01 (21:12)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 632 921
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Napisałem program, który analizuje graficznie częstości wystąpienia liczb w podanym na wejściu zbiorze danych. Tworzony przez program wykres może stanowić alternatywę dla map liczbowych (nad którymi ma pewną przewagę).



Program nadaje się do analizy wyników Multi Multi oraz Keno (zablokowałem możliwość analizy wyników pozostałych gier, ponieważ uważam, że w ich przypadku taka analiza nie ma sensu).



Wymaga podania na wejściu pliku z wynikami losowań w formacie *.csv lub *.txt. Wystarczy pobrać je:



1) ze strony Pasko (wyniki Multi Multi) http://www.multipasko.pl/wyniki-csv.php?f=multimulti lub

2) ze strony, na której co tydzień umieszczam wyniki Keno (por. wątek na forum poświęcony wynikom Keno)



i dostosować je do wymagań programu (opis poniżej).



Format pliku powinien być następujący:



1) wiersz nagłówkowy postaci: id,v1,v2,...,v20

2) kolejne wiersze (do 500 włącznie) z wynikami losowań



(plik musi mieć zawsze 21 kolumn).



Interfejs programu wygląda następująco:







W prawym dolnym rogu, pod ikonką "?", umieściłem instrukcję obsługi i inne informacje o programie.



W kolejnych dniach postaram się zamieścić w tym wątku podstawowe przypadki użycia programu, tzn. ilustrowany opis tego, do czego możemy program wykorzystać i czego możemy się dzięki niemu dowiedzieć (będę wdzięczny jeśli powstrzymacie się od zamieszczania tutaj wpisów do czasu, aż dam znać, że już można - chodzi o to, by wszystkie przypadki użycia znajdowały się jeden pod drugim).



W jednym z takich opisów postaram się wyjaśnić, dlaczego w tytule posłużyłem się parafrazą słynnego stwierdzenia Alberta Einsteina



Jeśli ktoś chciałby otrzymać kopię programu (jest oczywiście bezpłatny), proszę o e-mail (znajdziecie go tutaj: http://www.multipasko.pl/typowania/unhappy/multi-lotek/ ).



Program nie wymaga instalacji (wystarczy go rozpakować i używać). Wymaga natomiast środowiska Javy - jak sprawdzić czy je mamy opisałem w tym wątku: http://forum.multipasko.pl/n_viewtopic.php?id=4090



Ponieważ program jest formalnie w fazie testów (działa poprawnie, ale zawsze może się zdarzyć, że czegoś nie przetestowałem), proszę o e-mail, gdybyście znaleźli jakiś błąd lub zauważyli nietypowe jego zachowanie.



2013-05-02 (13:28)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 633 113
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Wysłałem już sporo kopii, ale nie wszyscy podpisujecie się nickami z forum, więc nie wiem, czy i do Ciebie, punto. program trafił. Jeśli nie, napisz email



Przy okazji, zmieniłem trochę GUI, dodając opcję skalowania wykresu (przydatną, gdy wartości różnią się istotnie od zera - jej zaznaczenie pozwala przeskalować wykres).



Wersja bez skalowania:







Wersja przeskalowana:







Skoro już wkleiłem te rysunki, opiszę dwa pierwsze ciekawe przypadki użycia, tzn. pokażę, jaką informację możemy uzyskać dzięki programowi bez konieczności wykonywania dodatkowych obliczeń (mapy nie dają takiej możliwości). Nie jest to funkcja podstawowa MultiLinera, więc planowałem napisać o tym później, ale co tam



Wiemy, że w długim okresie częstość losowania każdej z liczb powinna zbiegać do 0,25, czyli powinna się ona pojawiać średnio raz na cztery losowania. Ustawiając w programie szerokie okno czasowe analizy ("Liczba losowań") oraz wybierając częstość względną, dowiemy się dwóch podstawowych rzeczy:



1) jak zmieniał się w czasie PROFIL częstości losowania danej liczby oraz

2) jaka była częstość jej wypadania w okresie od pierwszego losowania do wybranego momentu (losowania) włącznie.



Spoglądając na zamieszczone wyżej wykresy od razu widzimy, że po pierwsze, liczby 54 i 56 mają stosunkowo podobny profil częstości (do tego przypadku użycia jeszcze wrócę), a po drugie, że ich częstość wypadania od losowania nr 1 do 254 wynosiła JEDYNIE ok. 0,16. Ponieważ wykres możemy dowolnie i wielokrotnie powiększać, możemy obejrzeć to w zbliżeniu:







(powrót do kompletnego wykresu wymaga jednego ruchu myszki)



Oznacza to, że te dwie liczby pojawiały się średnio raz na 6,25 losowań, a więc 1,5x rzadziej. W badanym okresie z JAKIEGOŚ powodu te kulki miały mocno "pod górę" w losowaniach Profil częstości pozwala nam wykryć okresy ich aktywności i braku aktywności (z wyodrębnieniem podokresów, kiedy oba profile się pokrywały i kiedy następowała ich lekka rozbieżność).



Niedługo zacznę opisywać pozostałe przypadki użycia...
2013-05-02 (19:57)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 633 245
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

No dobrze, mam nadzieję, że po wstępnych perypetiach związanych ze środowiskiem Javy, możemy powrócić do głównego tematu wątku, czyli funkcjonalności programu (problemy z platformą są niezależne od programu, ale jeśli ktoś je nadal będzie miał, proszę o e-mail - na ile będę mógł, pomogę).



PODSTAWOWY PRZYPADEK UŻYCIA



Jest nim oczywiście analiza współwystępowania liczb w krótkim okresie (kilkanaście, kilkadziesiąt ostatnich losowań). W tym celu możemy oczywiście skorzystać z mapy, ale nie wszystko na niej zobaczymy... A jeśli nawet, to będzie to wymagało dwóch, a może i trzech "rzutów oka"



Załóżmy, że interesuje nas czwórka liczb: 5, 50, 46, 80. Spójrzmy na wykres:







Fakt wystąpienia danej liczby zaznaczono ukośną kreską (jak na częstości skumulowane przystało), brak wystąpienia - kreską poziomą. Stąd wniosek, że np. w losowaniu nr 46 trafilibyśmy 2/4, a w losowaniu nr 35 - 3/4. Zliczanie takich wystąpień na mapie jest mało praktyczne, szczególnie gdy analizowane liczby są od siebie oddalone...



Łatwo możemy też ocenić łączną ilość (sumę) wystąpień każdej liczby, odejmując wartość początkową wykresu od końcowej. Np. dla liczby 80 mamy: wartość końcowa (B) = 15, wartość początkowa (A) = 3, z czego wniosek, że liczba 80 wystąpiła w badanym okresie 12 razy (oczywiście można też policzyć ukośne kreski, jednak przy większych zakresach czasowych analizy jest to mało praktyczne). W razie potrzeby wykres można powiększyć. Najechanie na punkt z danymi wyświetli etykietkę z wartością szeregu w danym punkcie.



Znając ilość wystąpień danej liczby możemy porównać ją z jej odpowiednikiem dla innych liczb albo z zachowaniem tej samej liczby w innych przedziałach czasowych (by wiedzieć, czy jest to dla niej typowe, czy akurat mamy jakiś stan nadzwyczajny)...



Wykres ten pokazuje nam wreszcie bieżący trend w częstości występowania danej liczby. Ponieważ program kreśli częstości skumulowane, mamy do czynienia tylko z dwojakiego rodzaju trendami:



1) bocznym lub rosnącym dla częstości bezwzględnych (jak powyżej)

2) malejącym lub rosnącym dla częstości względnych



przy czym trendy te odpowiadają sobie (np. brak wystąpienia danej liczby przez kilka losowań z rzędu utworzy trend boczny na wykresie częstości bezwzględnych i trend malejący na wykresie częstości względnych).



W naszym przykładzie widzimy wyraźny trend rosnący w przypadku liczby 80 (wypadała często) i wyraźny trend boczny (horyzontalny) dla liczby 50 (praktycznie nie była losowana)...



Powyższy wynik można uzyskać wybierając następujące opcje:







Na teraz to tyle... Ciąg dalszy nastąpi



2013-05-05 (20:39)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 634 443
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Dziś krótko o PODSTAWOWYM zastosowaniu częstości względnej (o szczegółach jeszcze kiedyś napiszę).



Nadaje się ona przede wszystkim do analizy długookresowych tendencji (trendów) w występowaniu liczb...



Wspomniałem, że mamy tu dwa rodzaje trendów:



1) rosnący - kiedy dana liczba jest losowana często,

2) malejący - kiedy dana liczba praktycznie nie wypada z bębna.



Tak naprawdę mamy jeszcze jeden trend - boczny. Pojawia się on wtedy, gdy dana liczba jest losowana przeciętnie z częstością 0,25, czyli raz na 4 losowania...



Kluczem do zrozumienia tego, dlaczego warto jest analizować częstość względną jest względna TRWAŁOŚĆ trendów. Polecam przekonać się na własne oczy (program wysyłam e-mailem, wystarczy do mnie napisać)



Pokażę teraz kilka typowych "formacji", jakie możemy ujrzeć na takim wykresie i pozwolę je sobie krótko skomentować:



1) trend boczny bez dużych skoków (liczba taka sobie - w analizowanym okresie pada średnio raz na 4 losowania, brak długich przestojów)







2) trend boczny z dużymi skokami (liczba niewarta uwagi - w analizowanym okresie pada średnio raz na 4 losowania, ma tendencję do długich przestojów)







3) trend boczny cykliczny, choć o różnej amplitudzie (liczba taka sobie - w analizowanym okresie pada średnio raz na 4 losowania, ale ma tendencję do podobnego zachowania w podokresach, co można próbować wykorzystać)







4) trend malejący (liczba niewarta uwagi - w analizowanym okresie była losowana rzadziej niż powinna)







5) trend rosnący w miarę gładki (liczba warta uwagi - w analizowanym okresie była losowana częściej niż teoretycznie być powinna, brak bardzo długich przestojów, choć krótkie okresy przestojów oczywiście były)









Oczywiście w analizie pominąłem nie mniej ważne fakty, jak długość okresu i faktyczna częstość (nie patrzymy na liczby, tylko na kształt wykresu)... O tym kiedy indziej...



Na dziś to tyle... Ciąg dalszy nastąpi
2013-05-10 (21:36)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 636 326
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Dziś krótko o zastosowaniu częstości względnych do grupowania liczb. Kryterium klasyfikacji będzie podobieństwo profili częstości w długim okresie...



Rozumowanie opiera się na bardzo prostej i w sumie oczywistej obserwacji: żeby liczba pojawiła się w jakimś zestawie, musi przede wszystkim być losowana... Najlepiej, żeby jej profil częstości pokrywał się (lub był zbliżony) z profilem innych liczb, które chcemy zaliczyć do tej samej grupy (celem dalszej analizy ich występowania w krótszym okresie). Analiza ta ma przede wszystkim wskazać liczby, których NIE WARTO analizować wspólnie z innymi...



Oto przykład profilu dwóch liczb, których raczej nie warto ujmować we wspólnym zestawie, ponieważ jedna z nich występuje zdecydowanie częściej, druga zdecydowanie rzadziej i nie wykazuje wyraźnej tendencji do nadrabiania zaległości lub też proces ten jest powolny (oczywiście zawsze może zdarzyć się tak, że mimo ogólnie różniących się profili długookresowych, obie liczby będą lubiły występować razem w krótkim okresie (co zresztą można dodatkowo sprawdzić), jednak bardziej prawdopodobne jest to, że częściej będą ze sobą występowały liczby o bardziej podobnych profilach, skąd wniosek, że takimi dwiema raczej nie ma sobie co zawracać głowy):







Być może lepiej skupić się na analizie pary o takim profilu:







Oczywiście pomijamy chwilowo długość okresu, bo to odrębny temat... Patrzymy wyłącznie na profil...



Dokonując takiego przeglądu liczb, tworzymy np. taką grupę, której przyglądamy się bliżej w krótszym horyzoncie czasowym... Widać, że grupa ta występuje z podobną częstością, która utrzymuje się w dłuższym okresie...















Oczywiście taka analiza z reguły przyjmie za punkt wyjścia liczby, które już mamy, nie trzeba w tym celu przekopywać całego zbioru...
2013-05-16 (15:48)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 638 330
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Na powtarzające się prośby użytkowników zniosłem ograniczenie na minimalną liczbę kolumn. Od wersji 1.2 plik z wynikami losowań może zawierać od 1 do 20 kolumn (plus kolumnę z identyfikatorami wierszy).



2013-05-19 (12:22)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 639 269
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Dziś tylko dwie informacje techniczne:



1) Kolory wykresów



Używam 4 podstawowych kolorów w 5 odcieniach: niebieskiego, czerwonego, zielonego i żółtego. Podjąłem taką decyzję, ponieważ w programie można wykreślić jednorazowo 20 szeregów, a gdybym stosował 20 różnych kolorów, wykres byłby znacznie mniej czytelny. A tak - 5 pierwszych szeregów zawsze jest niebieskich, 5 kolejnych (kontrastująco) czerwonych (pozostałe 2 kolory będą przez większość z Was rzadko używane.



Dzięki temu łatwo też się zorientować, ile szeregów już wykreśliliśmy - wystarczy liczyć tylko ostatni kolor i dodać wielokrotność 5 x k dla k wcześniejszych kolorów.



2) Układ pionowy



Domyślnie wykres kreślony jest w układzie poziomym (horyzontalnym), ale można go zmienić na układ pionowy (wertykalny). Spowoduje to zamianę obu osi, tak że częstość pojawi się na osi poziomej.



By to zmienić klikamy na wykresie prawym przyciskiem myszy i wybieramy "Właściwości...", następnie zakładka "Wykres" > "Wygląd" i zmieniamy opcję "Orientation". W efekcie dostajemy coś takiego:







W tym układzie lepiej widać nie "w którym losowaniu", ale "ile razy ogółem" wystąpiła dana liczba w analizowanym oknie czasowym.



W kolejnej wersji być może dodam przełącznik do panelu ustawień, by dać łatwiejszy dostęp do tej opcji (a samo menu może uda mi się spolonizować do końca - to jest zawsze żmudna robota).
2013-05-29 (16:50)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 642 627
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Ok, ponieważ zaprzyjaźniony beta tester dał znać, że program działa, ogłaszam wprowadzenie NOWEJ WERSJI 1.3



Release notes



1) dodanie obsługi plików konfiguracyjnych z ustawieniami wykresu

2) dodanie (jako opcji) względnych odwołań do ID losowań

3) dodanie opcji zmiany układu wykresu: poziomy/pionowy

4) zmiana sposobu wyświetlania informacji o danych wczytanych z pliku

5) inne, kosmetyczne poprawki



W wersji 1.3 GUI wygląda tak:







ad 1) Dodanie obsługi plików konfiguracyjnych z ustawieniami wykresu (ramka niebieska)



Od wersji 1.3 można zapisywać ustawienia wykresu do pliku *.ini oraz wczytywać je w dowolnym momencie pracy z programem (po wczytaniu/zwalidowaniu pliku z wynikami losowań). Przyda się to szczególnie wtedy, gdy chcemy rozpoczynać analizę zawsze od tego samego zestawu liczb i/lub zakresu losowań.



MultiLiner zapisuje do pliku następujące informacje:



- stan flag: "Skaluj w pionie", "Częstość względna", "Częstość w poziomie";

- wybrane liczby (aktualnie uwidocznione na wykresie);

- numer pierwszego losowania oraz liczbę losowań uwidocznionych na wykresie.



W przypadku wystąpienia konfliktu ustawień program nie wczyta tych spośród parametrów, które konflikt wywołały.



Przykład: zapisaliśmy okno czasowe zdefiniowane jako 30 losowań od losowania nr 7213, a wczytaliśmy plik z danymi, w którym losowania ponumerowaliśmy od 1 do 500. Wówczas nr pierwszego losowania się nie zmieni (będzie to domyślnie 1 lub wartość zmieniona już wcześniej przez użytkownika), zaś okno czasowe (liczba losowań) ustawi się na 30. Podobnie z liczbami: jeśli jakiejś nie ma w aktualnym zbiorze wyników, po prostu nie zostanie wykreślona.



Zawartość plików konfiguracyjnych nie powinna być zmieniana poza programem. Może to spowodować nieprawidłowe jego działanie (choć starałem się przewidzieć wszystkie możliwe sytuacje).



ad 2) Dodanie (jako opcji) względnych odwołań do ID losowań (ramka zielona)



W założeniach program miał się odwoływać do wyników losowań w sposób względny, tzn. bez względu na to, jak ponumerowaliśmy losowania w pliku, pierwsze zawsze miało numer 1, drugie nr 2 itd. Przed opublikowaniem programu zmieniłem to na odwołania bezwzględne (czyli zgodnie z numeracją z pliku), a teraz postanowiłem dać Wam wybór.



Zaznaczenie tej flagi NIE WPŁYNIE na zawartość pliku, ani na sposób numerowania losowań na wykresie. Zmieni się tylko sposób ich wyświetlania na "przewijaczu" "Losowanie początkowe". Opcja będzie przydatna dla tych, którzy wolą pamiętać, że wczytali 100 losowań, a analizę zaczynają od 20., zamiast pamiętać, że zaczynają ją od losowania nr 7213



ad 3) Dodanie opcji zmiany układu wykresu: poziomy/pionowy (ramka żółta)



O tej opcji pisałem już w poprzednim poście, więc nie będę się rozpisywał. Dodam tylko, że dla ustalenia uwagi przyjąłem, że pozycjonujemy się względem osi częstości.



ad 4) Zmiana sposobu wyświetlania informacji o danych wczytanych z pliku (ramka czerwona)



Przeniosłem tę informację z paska statusu w inne miejsce (bo na pasku podaję też inne komunikaty, a ta informacja powinna być widoczna przez cały czas) oraz zmieniłem lekko jej treść (liczba losowań i zmiennych, a nie wierszy i kolumn).



Przy okazji przypomnę, że wszystko, co ustawimy/co wyświetli się na panelu "Parametry wejściowe" zachowuje ważność od jednej walidacji do drugiej (czyli są to ustawienia przypisane do pliku i nie można ich zmienić po jego wczytaniu - jeśli chcemy je zmienić, musimy ponownie kliknąć "Waliduj", czyli de facto zwalidować "nowy" plik - wyzeruje to wszystkie ustawienia i pamięć programu pod potrzeby wczytania (nowego) pliku).



Nie blokuję możliwości zmiany ustawień na tym panelu, bo teoretycznie w każdej chwili możemy chcieć wczytać nowy plik (nie musimy w tym celu klikać "Otwórz..." - wystarczy zmienić ręcznie ścieżkę dostępu), ale EFEKT ZOSTANIE OSIĄGNIĘTY DOPIERO PO KLIKNIĘCIU przycisku "Waliduj".



ad 5) Inne, kosmetyczne poprawki



a) nowy panel grupujący ustawienia wykresu;

b) zmienione nazwy opcji/etykiet ("Baza wyników" zamiast "Baza wyników losowań", "Separator" zamiast "Separator wartości", "Skaluj w pionie" zamiast "Skaluj");

c) na pasku statusu wyświetlam tylko nazwy wczytanych plików, a nie pełne ścieżki dostępu;

d) numery losowań wyświetlane na przewijaczach nie mają już separatora dziesiętnego (zmieści się dodatkowa cyfra);

e) po wczytaniu pliku program ustawi domyślną szerokość okna analizy ("Liczba losowań") na 10% liczby losowań wczytanych, nie mniej niż 20 (do tej pory było nie mniej niż 5).



Gdybyście znaleźli jakiś błąd lub mieli jakieś uwagi, proszę o e-mail.



Osoby, które otrzymały wersję 1.2, otrzymają automatycznie aktualizację. Jeśli ktoś nie ma jeszcze programu, a chciałby mieć, może napisać do mnie e-mail

2013-05-29 (19:45)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 642 688
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Program (aktualizacja) został wysłany do użytkowników wersji 1.2. Pozostałych zachęcam do kontaktu - program wysyłam e-mailem (nie planuję udostępniać go publicznie do ściągnięcia).



2013-05-31 (10:00)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 643 184
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Ponieważ zaimplementowałem trzy przydatne funkcje, postanowiłem nie czekać i opublikować WERSJĘ 1.4*. Kolejną aktualizację planuję wydać nie wcześniej niż za kilka tygodni.



W wersji 1.4 wprowadziłem trzy ważne zmiany:



1) możliwość ograniczenia sposobu naliczania częstości skumulowanych do losowania oznaczonego jako pierwsze i losowań następnych (krótko mówiąc, jeśli jako pierwsze wskażemy losowanie o ID 98, wszystkie losowania do 97. włącznie zostaną pominięte) - flaga "Wykres ucięty";



2) możliwość losowego doboru 5 liczb z wczytanego pliku (opcja bardzo przydatna gdy nie ma się pomysłu, od czego zacząć analizę, lub gdy chce się "poznać" zachowanie liczb - kombinacji jest dużo, więc losowy ich przegląd ma jakiś sens) - przycisk "Losuj 5";



3) możliwość wyszukania i wykreślenia 5 najczęściej występujących liczb WE WSKAZANYM AKTUALNIE PRZEDZIALE LOSOWAŃ (tzn. możemy sobie wyszukać taką piątkę dla całego pliku, jak i jego fragmentów - wystarczy odpowiednio zmodyfikować wartości na "przewijaczach") - przycisk "TOP 5";



4) kosmetyczne poprawki, w większości niewidoczne z perspektywy użytkownika.



GUI po zmianach wygląda tak:







W kolejnych postach wyjaśnię na przykładach, jak korzystać z nowych opcji.



Użytkownikom wersji 1.3 aktualizację wyślę automatycznie (gdyby ktoś czegoś nie dostał - upominajcie się o swoje! - wysłałem już ich całkiem sporo i zwyczajnie mogę kogoś przeoczyć/zapomnieć dodać do listy). Pozostałych zapraszam do pisania e-maili - mój adres e-mail znajduje się tutaj:



http://www.multipasko.pl/typowania/unhappy/multi-lotek/



Myślę, że na obecnym etapie program stanowi już całkiem sensowne narzędzie analizy.



*) Drugim ważnym powodem szybkiego opublikowania tej aktualizacji jest fakt, że pliki konfiguracyjne z wersji 1.3 nie będą czytane przez wersję 1.4, choć łatwo można to ręcznie obejść (szczegóły wyślę w e-mailu posiadaczom wersji 1.3).
2013-06-02 (18:50)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 644 218
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Dziś o funkcji losowania liczb. Wczytujemy bazę wyników losowań i od razu możemy kliknąć przycisk "Losuj 5", otrzymując np. coś takiego:







Losować możemy do skutku, aż któryś zestaw nam się spodoba Informacja o wylosowanych liczbach zostaje wyświetlona na pasku statusu, byśmy zawsze wiedzieli, które liczby wybrał za nas program, a które dodaliśmy (usunęliśmy) sami. Informacja ta pozostanie widoczna dopóki nie wyczyścimy wykresu (wykres jest czyszczony w następujących przypadkach: walidacja nowego pliku, wczytanie pliku konfiguracyjnego, kliknięcie przycisku "TOP 5", kliknięcie przycisku "Wyczyść").



Do czego możemy wykorzystać tę funkcję?



1) W najprostszym przypadku do tego samego celu, co zwykły generator, czyli do wyboru liczb za nas (jeśli potrzebujemy ich więcej, możemy kliknąć przycisk "Losuj 5" kolejny raz lub... dobrać sobie kolejne liczby samemu, kierując się dwiema prostymi zasadami, o których niżej.



Taki sposób generowania liczb ma tę przewagę nad każdym innym generatorem, że pozwala od razu zwizualizować wybrane liczby. Pozwala więc uwzględnić pewien rodzaj wiedzy "a priori", dzięki czemu możemy wysyłać nawet typy przypadkowe w sposób bardziej świadomy.



2) Jako punkt startowy w analizie, jeśli nie mamy pomysłu, od czego warto by zacząć (tutaj również warto kierować się dwiema zasadami, o których niżej).



3) Do przeglądu zbioru wyników, gdy chcemy go poznać i lepiej zrozumieć zachowanie liczb (w ostatnim okresie). Ciekawe efekty może przynieść np. taka zabawa:



a) ustawiamy przedział analizy na ok. 20-30 PRZEDOSTATNICH losowań w pliku, 5-10 ostatnich zostawiamy w ukryciu;



b) losujemy 5 liczb i próbujemy odgadnąć na podstawie ich zachowania, jak zachowają się w przeciągu tych następnych 5-10 losowań.



Warto pamiętać przy tym o dwóch zasadach:



1) im większy jest zakres osi częstości, tym częściej padała przynajmniej jedna z naszych liczb (warto na tę oś patrzeć, bo stale zmienia się także ona);



2) im wykres jest bardziej "ściśnięty" i bliski przekątnej (czerwona linia na wykresie), tym ogólnie wszystkie wybrane liczby padały częściej.



Liczby są zawsze losowane spośród tych, które wystąpiły we wczytanym pliku (jeśli np. wczytamy wyniki Mini Lotto, nie wylosujemy nigdy liczb, które w Mini nie były losowane). Ustawienia wykresu (np. zakres losowań) nie mają wpływu na losowane liczby. Warto jednak pamiętać, że kliknięcie przycisku "Losuj 5" (tak jak pozostałych dwóch na tym panelu) wyzeruje wykres (tylko liczby, ustawienia nie zostaną zmienione).
2013-06-04 (21:11)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 645 102
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Dziś krótko o obcinaniu wykresu.



Zaznaczenie flagi "Wykres ucięty" spowoduje, że program pominie wszystkie wyniki losowań poprzedzające losowanie ustawione na "przewijaczu" ''Losowanie początkowe". Krótko mówiąc, wczytany plik możemy traktować jako większą bazę danych, a nie jako pewną CAŁOŚĆ, którą chcielibyśmy analizować*.



Przyda się to szczególnie wtedy, gdy chcemy porównywać przedziały o tej samej szerokości, np. 20 losowań przesuniętych względem siebie. Przy okazji przypomnę, że program możemy uruchomić wielokrotnie (nie zablokowałem takiej możliwości) i przełączać się między oknami (Alt+Tab), w każdym oknie analizując inny zakres losowań. W wersji 1.5 prawdopodobnie uda mi się trochę zmniejszyć minimalne wymiary okna programu, co uczyni taką analizę jeszcze bardziej przejrzystą.



PRZYKŁAD



Przed zaznaczeniem flagi "Wykres ucięty" mamy wykres postaci:







Po jej zaznaczeniu zignorowaliśmy 10 pierwszych wyników i zaczęliśmy analizę od losowania jedenastego:







Chcących otrzymać program zapraszam do pisania e-maili



http://www.multipasko.pl/typowania/unhappy/multi-lotek/



*) Formalnie rzecz biorąc jest to złamanie założenia o wyborze interfejsu plikowego, które narzuca taki sposób rozumowania: w pliku wejściowym ma się znaleźć wszystko, co chcemy analizować (ani mniej, ani więcej). Ale w niektórych zastosowaniach (np. w wymienionym wyżej) faktycznie taka opcja się przyda (zamiast np. 10 plików z 20 losowaniami wystarczy jeden plik).
2013-06-06 (11:11)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 645 786
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Teraz krótko o opcji TOP 5. Pozwala ona wykreślić 5 najczęstszych liczb w wybranym przedziale losowań i jest od tego przedziału ZALEŻNA. Oznacza to, że zmieniając zakres losowań, otrzymamy inny zestaw liczb (np. inny dla całego pliku, inny dla podzbiorów).



Ze względu na ścisły związek wyników z bieżącym zakresem losowań, najlepiej jest oglądać je po zaznaczeniu flagi "Wykres ucięty"... Wtedy lepiej będą widoczne te cechy szeregu, o których pisałem wyżej. Dokładnie jak na ostatnim z zamieszczonych wyżej rysunków.
2013-06-10 (21:00)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 647 757
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Nadszedł czas na publikację wersji 1.5 MultiLinera. Dodałem w niej między innymi:



1) możliwość zapisu historii operacji skutkujących zmianą kształtu wykresu;



2) możliwość wyświetlenia szczegółowych informacji o wybranym losowaniu (wiąże się z tym możliwość płynnego przechodzenia z losowania na losowanie za pomocą bocznego suwaka lub kółka myszki);



3) możliwość podświetlenia wybranego szeregu (na kolor jaskrawozielony);



4) możliwość ukrycia panelu kontrolek dla liczb.



Poza tym wprowadziłem kilka drobnych modyfikacji oraz zmniejszyłem minimalne wymiary okna (mimo tego do ok. 50 losowań można spokojnie przeglądać w oknie o standardowych rozmiarach).



Po modyfikacjach GUI wygląda tak (starałem się ująć na obrazku wszystkie ważniejsze zmiany):







Tym samym zakończyłem rozwój programu w kierunku "obudowywania" tego jednego wykresu. Jeśli postanowię wydać kolejne wersje, zostaną one uzupełnione o inne, nie mniej ciekawe wykresy. Na dziś nie jestem jednak w stanie podać żadnych konkretów co do przyszłych wydań MultiLinera.



Oczywiście jeśli zgłosicie jakieś błędy, zostaną one poprawione bez zbędnej zwłoki.



Posiadacze wersji 1.4 otrzymają automatycznie aktualizację (jutro). Pozostałych zachęcam do zgłaszania chęci otrzymania programu drogą e-mailową:



http://www.multipasko.pl/typowania/unhappy/multi-lotek/



Od jutra zacznę bardziej szczegółowo opisywać wprowadzone zmiany...
2013-06-11 (14:22)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 648 043
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Dziś o podświetlaniu szeregu...



Kliknięcie lewym przyciskiem myszy, przy wciśniętym klawiszu Ctrl, w wybrany element legendy pozwoli podświetlić jeden szereg spośród wszystkich uwidocznionych na wykresie. Ponowne kliknięcie w obszar legendy bez klawisza Ctrl (lub zmiana zakresu aktualnie wykreślonych danych) spowoduje powrót wybranego szeregu do jego pierwotnej barwy.



Czyli podświetlamy sobie szereg (gdy np. nie mamy pewności jaki jest jego dokładny przebieg, bo pokrywa się on z innymi szeregami) i możemy oglądać wykres w dowolnej konfiguracji, np.:







Funkcja ta zostanie zablokowana gdy liczba wykreślonych szeregów przekroczy 10 (bo trzecia piątka liczb kreślona jest właśnie w odcieniach zieleni i mogłoby to prowadzić do nieporozumień). Podświetlenie zostanie też automatycznie wyłączone wtedy, gdy dodamy lub usuniemy jakąś liczbę do/z wykresu (choć oczywiście można je włączyć ponownie, jeśli nadal będzie zachodziła taka potrzeba).
2013-06-12 (12:21)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 648 435
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Dziś o historii operacji...



Klikamy flagę "Zapis historii". Otworzy się małe okienko, w którym zapisane zostaną wszystkie operacje wykonane na wykresie, które powodują nieodwracalną zmianę jego kształtu. Np. dodanie/usunięcie liczb, wylosowanie 5 liczb, TOP 5, wyczyszczenie wykresu, wczytanie pliku konfiguracyjnego.



Nie są zapisywane operacje odwracalne, jak np. zmiana trybu z częstości bezwzględnej na względną i odwrotnie.



Opcja ta może się przydać w co najmniej dwóch przypadkach:



1) gdy po jakimś czasie stwierdzimy, że np. wylosowane 2 minuty temu liczby podobały nam się bardziej niż wylosowane ostatnio i chcielibyśmy do nich wrócić;



2) gdy chcielibyśmy sobie zarchiwizować ścieżkę, jaką dochodziliśmy do określonego zestawu (powrót do tego po jakimś czasie może być ciekawym doświadczeniem - pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy zmienialiście z czasem sposób typowania - nawet jeśli subiektywnie wydawać się Wam będzie, że nie).



Każdy wpis zajmuje jedną linijkę i rozpoczyna się od symbolu wskazującego na to, czy do wykresu coś dodano ("+"), czy z niego usunięto ("-"). Przykładowe wpisy:



+ TOP 5 liczb dla przedziału [7240,7295]: 1,2,7,58,69

- Wyczyszczono wykres

+ Wylosowano liczby: 21,58,59,67,71

+ Zaznaczono liczbę: 1

- Odznaczono liczbę: 1

+ Zaznaczono liczbę: 2

- Wyczyszczono wykres

+ Wczytano plik z ustawieniami wykresu: test_ini.ini



Okienko to, podobnie jak drugie okienko ("Szczegóły"), o którym napiszę jutro, otworzy się w lewym dolnym rogu. Początkowo rozrzucałem je po ekranie, ale uznałem, że to nie ma sensu (bo i tak większość z Was ułoży je po swojemu; poza tym okienko zapisu historii może sobie działać w tle i nie musi zabierać dodatkowego miejsca na ekranie).



W każdej chwili możecie je sobie jednak przenieść w dowolne miejsce - po zamknięciu otworzy się ponownie tam, gdzie się znajdowało przed zamknięciem...



Zawartość okienka można skopiować do schowka. Prawdopodobnie dodam możliwość jego czyszczenia i zapisywania do pliku (tylko w menu kontekstowym, bo okienko musi pozostać względnie małe). Obecnie trzeba jego zawartość najpierw wkleić do Notatnika i dopiero później zapisać jako *.txt.



Historia jest zapisywana tak długo, jak długo okienko pozostaje otwarte, natomiast nie jest usuwana po jego zamknięciu (czyści się dopiero po wyjściu z programu).
2013-06-13 (13:51)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 648 911
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Dziś o szczegółach losowania...



Po zaznaczeniu flagi "Szczegóły" na panelu ustawień otworzy się okienko, w którym wyświetlone zostaną szczegóły wybranego losowania.



Pojawi się też czerwony krzyżyk, który możemy ustawić na interesującym nas losowaniu. Pionowe ramię krzyżyka służy do wskazywania losowania, poziome zaś ma dwojakiego rodzaju funkcję:



1) służy pomocniczo do ustawienia krzyżyka w konkretnym punkcie (a nie tylko losowaniu) - informacje w oknie szczegółów zostaną podzielone na odnoszące się do wskazanego punktu oraz pozostałe (dla danego losowania);



2) umieszczone na poziomie wskazującym teoretyczną częstość wypadania liczb w danym okresie wizualnie podzieli szeregi na te, które częstość tę osiągnęły (lub przekroczyły) - i kiedy (wcześnie, późno) - oraz te, które tego nie uczyniły (np. jeśli analizujemy 40 losowań, teoretycznie każda liczba powinna się pojawić 40 / 4 = 10 razy)*.



Z losowania na losowanie można swobodnie przechodzić za pomocą bocznego suwaka lub kółka myszki (druga opcja jest aktywna tylko nad obszarem wykresu gdy aktywne jest główne okno programu).







Tło okienka szczegółów zmieni kolor na jasnoszary, gdy w danym losowaniu wystąpiło k / k lub (k-1) / k liczb, np. 5/5, 4/5, 9/10 itd. (drugi wariant nie dotyczy parek i pewniaków). W przedstawionym wyżej przedziale wystąpiło: 2x 5/5 i 3x 4/5. Jedna piątka została zaznaczona, stąd szare podświetlenie okienka (chodziło o to, by nawet patrząc na wykres i mając okienko szczegółów gdzieś z boku, "coś" mignęło po najechaniu na losowanie, w którym mielibyśmy wysokie trafienie).



Zakres informacji prezentowanych w okienku szczegółów mogę zmienić - jeśli chcecie, bym coś dodał, proszę o e-mail (np. ostatnia przerwa, najdłuższa przerwa w analizowanym okresie itp.).



*) Jeśli nie ustawimy przy tym flagi "Wykres ucięty", musimy pamiętać, że częstość odnosi się do całej wczytanej bazy losowań, a nie tylko wyświetlonego fragmentu (informacja o liczbie losowań we wczytanej bazie jest wyświetlana na panelu "Parametry wejściowe").
2013-06-19 (21:26)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 651 531
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

W komplecie z MultiLinerem wysyłam programik do zarządzania wynikami losowań i generowania plików wejściowych:

http://forum.multipasko.pl/n_viewtopic.php?id=4159
2013-06-24 (15:48)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 653 403
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Dziś tylko ciekawostka...



Oto wyniki MM z 18 czerwca:







A oto z dzisiejszego losowania:







Widać wyraźnie, że do ataku przystąpiły liczby, które dotąd wypadały niechętnie, podczas gdy jeszcze tydzień temu losowane były głównie te wypadające częściej...



Świadczy o tym znacznie późniejszy moment przekroczenia częstości teoretycznej przez pierwsze z wylosowanych dziś liczb (punkt zaznaczony czerwonym krzyżykiem; oba rysunki pokazują tę samą liczbę losowań) oraz generalnie bardziej spłaszczony, układający się w widoczne poziome pasy, wykres...



Jeśli to początek nowego "trendu"*, warto się przyglądać wynikom pod tym kątem, bo pewnie będzie on na tyle trwały, że da się tę informację wykorzystać...



*) Optymista powie, że przecież częstości powinny zmierzać do średniej (tzn. wypadające często powinny przystopować, a pozostające w uśpieniu ożywić się)...
2013-07-09 (12:22)

status unhappy
Data rejestracji: 2013-01-22
Ilość postów: 359

13716
wpis nr 659 536
[ CZCIONKA SPECJALNA ]

Opublikowałem wersję 1.6 MultiLinera, w której m.in.:



1) dodałem nowy wykres;



2) dodałem możliwość automatycznego wykreślenia do 14 ostatnich wyników losowań;



3) wprowadziłem podział na zakładki i zmieniłem układ niektórych paneli.



Po zmianach program wygląda tak:











W kolejnych postach opiszę wprowadzone zmiany bardziej szczegółowo.



Osoby, które chciałyby otrzymać program, mogą pisać na mój adres e-mail umieszczony w profilu: http://www.multipasko.pl/typowania/unhappy/multi-lotek/
| Dodaj wpis w tym temacie | Spis tematów | Wyniki lottoStrona: 1 2
Wyślij wiadomość do admina